Kültür

Beykozlu Profesör, dünyanın Türk'ünü anlattı

Beykozlu Profesör, dünyanın Türk'ünü anlattı
10.12.2015 19:02
| | |
3061

Dost Beykoz Yazarlarından ve TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, yurt dışında yaşayan Türklerle ilgili bir kitap yayımladı.

Dost Beykoz Yazarlarından ve TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, yurt dışında yaşayan Türklerle ilgili bir kitap yayımladı.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi Üyesi, UNESCO Almanya Milli Komite Üyesi, AB Kültürlerarası Diyalog Komisyon Üyesi, Türkiye Cumhuriyeti Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar Kurulu Üyesi, Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Avrupa Üniversitesi Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı, Türk-Alman Kültür Konseyi Kuzey Ren Vestfalya Başkanı, Bosch Kültür Merkezi Danışma Kurulu Üyesi, Almanya AWO Kurumu Danışma Kurulu Üyesi ve AnnaLindt Vakfı Danışmanı Prof. Dr. Faruk Şen, "Dünyada Türk Olgusu" adlı bir kitap yayımladı. Aynı zamanda Dost Beykoz yazarlarından olan ve yaklaşık 4 yıldır Kanlıca'daki baba yadigârı köşkte ikamet eden Prof. Faruk Şen, yazdığı kitapta, dünyada Türkiye dışında yaşayan Türkleri anlattı. Pozitif Yayınları'ndan çıkan Dünya'da Türk Olgusu adlı kitap 288 sayfadan oluştu ve kitapevlerindeki raflarda yerini aldı.

Türkler, Çinliler ve Hintliler'den sonra dünyada ülkesinden en çok göç veren millet... Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Türkler ile dünyada yaşayan Türklerin oranı ise yaklaşık olarak yüzde 10... Bu orana ise dünyada Çin ve Hindistan bile ulaşamıyor. Beykozlu Profesör Faruk Şen'in son yayımlanan kitabında anlattığına göre dünya üzerine yaşayan her 10 Türk'ten 1'i Türkiye'nin dışında yaşıyor. TAVAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, yayımladığı kitapta Türkiye dışında yaşayan Türklerin nabzını da tutuyor. Özellikle Türkiye'nin AB'ye üye olması konusunda titiz bir çalışmanın altına imza atan TAVAK ekibi, AB'ye giremeyen Türkiye'nin önünde hangi engellerin bulunduğuna ve Türklerin genel olarak Avrupa Birliği'ne bakışına mercek tutuyor.

‘Porf. Şen’ göre, yurt dışında yaşayan Türklere seçilme hakkı tanınmaması büyük bir sorun…’

Aynı zamanda Dost Beykoz Yazarı da olan Prof. Dr. Faruk Şen, kitabına Türkiye dışında yaşayan Türklerin yaşadığı çok önemli bir sıkıntı ile başlıyor. Gurbetçi Türklerin 'seçme' hakkı olmasına rağmen 'seçilme' hakkı bulunmadığına dikkat çeken Beykozlu Profesör, 2015 yılında 'seçme' hakkı verilen Türklere seçilme hakkı tanınmamasını şiddetle eleştiriyor. Almanya ile başlayan Türklerin göç hikâyesini çarpıcı bilimsel veriler ışığında okura sunan Prof. Şen, kitabın ilerleyen sayfalarında yurt dışında yaşayan ve Türkleri başarılı bir şekilde temsil eden spor ve sanat dünyasından ünlüleri de vitrine çıkarıyor. Yurt dışında 'göçmen' olan Türklerin, yaşadıkları ülkelerde karşılaştıkları sorunları da ele alan Prof. Dr. Faruk Şen, bu konuya dair uzman akademisyenlerin görüşlerine de kitabında yer veriyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Prof. Dr. Faruk Şen, Kitap

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"