Beykozlu Orhan Veli vefatının 70. yılında anılıyor

  • Güncelleme: 13.11.2020 17:03
  • Yorum: 0
Mehmet Ali Bey ile Fatma Nigar Hanım'ın ilk çocukları olarak Beykoz'da dünyaya gelen Orhan Veli Kanık, vefat edeli 70 yıl oldu.
Beykozlu Orhan Veli vefatının 70. yılında anılıyor

Klarnet ustası Mehmet Veli Kanık ile Fatma Nigar Hanım'ın çocukları olarak 13 Nisan 1914 günü Beykoz Yalıköy Mahallesinde hayata gözlerini açan Garip Akımının öncülerinden Orhan Veli Kanık, çocukluk yıllarını İstanbul'da geçirdi.

Orhan Veli Kanık, eğitim hayatına takvim yaprakları 1921'li yılları işaret ederken Akaretler'deki Anafartalar İlkokulunun ana sınıfında başladı ve daha sonra da Galatasaray Lisesine geçiş yaptı.

Babası klarnetçi Mehmet Ali Kanık, Cumhurbaşkanlığı Bando Şefi olarak atanınca ailesi ile birlikte Ankara'ya taşınmak zorunda kaldı.

Kanık, orta öğrenimini 1932'de yatılı olarak okuduğu Ankara Gazi Lisesi'nde tamamladı.

Ankara Erkek Lisesi'nin yayın organı olarak bilinen "Sesimiz" adlı dergide çalışmaları yayımlanan Kanık'ın, lise yıllarında şair Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat ile arkadaş olması edebiyat hayatının başlangıcı oldu.

Birlikte kaleme aldıkları şiirlerinin tarzları "garip" bulununca bu yeni şiir anlayışlarına "Garip" adını verdiler.

Grup, yeni tarzlarını "Garip" başlığı altındaki bir bildiri ile "Varlık" dergisinin 1 Aralık 1939 tarihli 154'üncü sayısında açıkladı.

36 yaşında vefat etti

Kanık, gelecek yıllarda maddi geçimini de yazarlık ve çevirmenlik yaparak sağladı. Dönemin kültür-sanat dergilerinde manzume ve düz yazılar kaleme aldı.

Orhan Veli Kanık, geçirdiği beyin kanaması sebebiyle 14 Kasım 1950 günü Cerrahpaşa Hastanesi'nde vefat etti ve Aşiyan Mezarlığı'na defnedildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz