Son Dakika
Erdal ÖZTÜRK
  • 08/08/2021 Son günceleme: 08/08/2021 18:02
  • 6.649

1999 seçimleriydi. Hem genel seçim, hem de yerel seçim aynı yıl yapılmıştı.

Beykoz’un ne büyük sorunu mülkiyet sorunuydu. İstanbul’un 39 ilçesi içinde Beykozluluk bilinci ve milliyetçiliği en ön sıralarda yer alır.

Beykoz dışında bulunan birçok Beykozlu kendisini öncelikli olarak Beykozlu tanımlar. Beykoz içinde kendine has ayrı bir milliyetçilik olgusu olan mahallelerimiz var. Bunların birisi de Tokatköy’dür.

İşte 1999 Seçimlerinde Tokatköy halkı kenetlenmişti. Partimiz, martımız yok. Kim tapu vereceğim sözünü verirse onun yanında ter alacağız. Gümüşsuyu milliyetçiliği de ön plandadır. Gümüşsuyuluların birçoğu siyasi görüşü ne olursa olsun, kendi içi dinamiklerine mutlaka oy vermiştir.

Tokatköy, Gümüşsuyu yanında, Anadoluhisarı, Ortaçeşme, Paşabahçe ve Yalıköy’ü ekleyebiliriz. 99 Seçimlerinde Alaattin Köseler belediye başkanlığını kazandı. Üç partili koalisyonun başkanıydı. O şartlarda Tokatköy’de sınırlı da olsa tapu dağıtmıştı. Bunu gören Beykoz halkı 2004’te AK Parti’ye yüklendi. 2009’a kadar tapunun T’sini göremedi. Beykozlunun AK Parti’ye güveni devam ediyordu. Muharrem Ergül aday gösterilmeyerek isabetli bir karar verilmişti. Yücel Çelikbilek ile 10 yıl geçirildi. 10 yıl içinde 2B ve Büyükşehir’den alınan tapular halka dağıtıldı. Mülkiyet sorunu kısmen çözülmüş oldu.

Artık Beykoz’un birinci ihtiyacı imar yerini aldı. Neredeyse 20 yıllık AK Parti iktidarı Beykozlunun derdine derman olmadı. 20 yılın böyle güçlü iktidarı Beykoz’un sorunlarını çözemediyse vay halimize. Hiç umudum yok. Kim bizim dertlerimize derman olacak. Allah aşkına bir daha böyle güçlü bir iktidar gelir mi? Bir daha böyle Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir iktidar gelir mi? Beykozlu şimdi ne yapsın? AK Parti’yi değiştirmeye karar verse, hadi geldi diyelim. Kıl payı Millet İttifakı kazandı. Ne yapabilecek? Beykozlunun sorunlarını çözebilecek mi? Öngörümünde bulunan Anadoluhisarı, Kanlıca, Çubuklu, Paşabahçe, İncirköy, Gümüşsuyu, Merkez, Yalıköy, Ortaçeşme ve Anadolukavağı halkı yine aynı tas, aynı hamamı yıllara dayanan kaderi yaşamaya devam mı edecek?

Çavuşbaşı ve Görele Mahallesi planlarının askı, itiraz ve uygulama süreci başlayacak. Birçok oralardaki insanımız memnun değil.

Beykoz için karar vericilerin düşüncelerini bilmiyoruz ama tahmin ediyoruz. Nedir diye sorarsanız iyi bir rüya olmadığı kesin. Beykozlu ne yapsın, ne yapsın ki tercihlerinde isabetli kararlar versin.

AK Parti’nin bundan sonra yapacağız, edeceğiz dönemleri bitti. 20 yılın ardından yaptım, ettim demeli. Vaktini iyi kullanmalı. Benden demesi. Murat Aydın bunu başarabilir mi? Başarması lazım. Çünkü tekrar adaylığı düşünüyor. Eğer başaramazsa tavsiyem, hiç aday olmasın. 25 yıl başkanlıktan sonra kötü bir final yapmasın. Kısmen de olsa başarırsa, ön görünümde imar yönünde bir kımıldama olursa, o zamanda AK Parti’nin içinde kimse aday adayı olmasın. Beykoz’da ikinci dönemine rahat ulaşır.

CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’ni Millet İttifakı olarak ele alırsak; ‘kalan tapularınızı biz vereceğiz, top yekûn imarı biz çıkaracağız’ demeli. Demek yetmez, derken, bunu nasıl yapacağını da mutlaka anlatmalıdır. Anlatırken de, inandırmalıdır.

CHP’nin kadrolarında bir tutukluk görüyorum. Bunun sebeplerini en kısa zamanda gidermeli. Önce yüz yüze, sonra iletişimin tüm imkânlarıyla sosyal medyayı slogan varı değil, donanımlı bir şekilde kullanmalıdır.

İYİ Parti kadro yapacağım diye her önüne gelenin bagajına hamal olmamalı. Beykoz’un dinamik enerji dolu gençlerinden kurulacak kadroyu Z kuşağı ile bütünleştirmelidir.

Saadet Partisi kıpırdamaya çalışıyor. Beykoz’da bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Önlerinde aynı familyadan AK Parti 20 yıllık bir güç, ayaklarında Yeniden Refah gibi bir pranga var. Allah kolaylıklar versin.

AK Parti’de karar vericiler Mustafa Gürkan’ın 2. dönemine yeşil ışık vermemelerindeki hatayı bence fark ettiler. Çünkü Mustafa Gürkan demek AK Parti’nin kuruluşundan yıllara dayanan bir ekipti. Bunun içinde rahmetli Çeklikbilek ile çalışanları da ekleyebiliriz. AK Parti’nin büyük çoğunluğu teşkilatın dışında kaldı. AK Parti Beykoz teşkilatı birçok ismi yok saydı. Yok, sayılan isimlerin halktaki karşılığını karar vericiler bence gördü. Bundan sonra bütünlük sağlanır mı çok zor. Bunu yine karar vericiler belki bilmediğimiz formüllerle sağlayabilirler. Ben hiç bir şeyi boş yazmam. Kimse alınmasın. Herkes faydalansın. 2023 ya da erken olabilecek bir seçimi gazeteci olarak takip edecek ve yazılarımı sizlerle paylaşacağım.

2024 seçimlerinde de mutlaka sahlarda alanlarda olacağım. Beykozlu olarak hiç sorumluluktan kaçmadım. Bilgi, birikim, tecrübe ve yaşadıklarımla huzurlarınızda olacağım.

Hoşçakalın, dostça kalın hep birlikte Beykoz’da kalalım. 

Yazarın Yazıları