Kültür

Beykozlu Kastamonulular Derneği kuruldu

Beykozlu Kastamonulular Derneği kuruldu
2014.07.23 00:00
| | |
14380

Uzun süredir kurulacağı söylenen dernek sonunda kuruldu. Kurulmasıyla birlikte tepkilere neden olan dernekle ilgili ilk açıklamayı KAS-DER Beykoz Şube Başkanı Mehmet Demir yaptı.

Yaklaşık iki yıldır kurulacağı söylenen dernek sonunda kuruldu. Kurulmasıyla birlikte tartışmaları da beraberinde getiren derneğe olumsuz tepki Kas-Der Beykoz Şube Başkanı Mehmet Demir’den geldi. Demir yeni bir derneğin kurulmasından duyduğu rahatsızlığı kısa süre önce bazı köy dernek başkanlarıyla bir araya gelerek yapmış oldukları açıklama da açıkça ifade etti.

Yeni kurulan derneğin bir siyasi zihniyetin güdümünde olacağı, Kastamonuluları böleceği iddiasında olan Mehmet Demir, 2009 Ocak ayında yapılacak kongrede, “KAS-DER Şube Başkanlığı’na aday olmayacağım” dedi.

İncirköy’deki iki katlı dernek merkezinin önümüzdeki günlerde hizmete açılmasıyla birlikte çalışmalarına resmen başlayacak olan Beykozlu Kastamonulular Derneği’nde, Beykoz’da yaşayan Kastamonuluları Beykozluluk üst kimliğiyle bir araya getirmenin hesapları yapılıyor.

Bölmeyi değil toparlamayı hedefliyoruz

Beykozluluk üst kimliğiyle kurulan derneğin başkanlığını üstlenen Muharrem Kaşıtoğlu, KAS-DER tarafından yapılan açıklamalardaki ifadeleri hiçbir şekilde üstlerine alınmadıklarını, insanların derneklerde ya da buna benzer platformlarda bir araya gelip birliktelik içinde olmalarının asılan bir tabela ile sağlanamayacağını, birlikteliğin kişilerin değil, toplumun menfaatleri çerçevesinde gönülden oluşturulabileceğini belirtti. Mehmet Demir’in iddia ettiği gibi bir siyasi kimliği temsil etmediklerini ve bu noktada kurucuların içinde her siyasi partiden isimlerin yer almasına özellikle dikkat ettiklerini belirten Kaşıtoğlu, Kas-Der Başkanı’nın seçilmiş bir siyasi olarak yıllardır derneğin başında olmasının, siyaseti kimlerin yaptığını net bir şekilde ortaya koyduğunu söylerken, önceliklerini; Beykozluluk bilinciyle Kastamonu’ya has bir takım gelenek ve ritüelleri Beykoz’da yaşatmaya devam etmek, nitelikli ve eğitimli Kastamonulu bireylerin sayısının artmasına katkı sağlamak olarak açıkladı. 

Beykozlu olmanın önceliğini ve güzelliğini her zaman yaşadıklarını, aidiyet duygularının Beykozlu olarak geliştiğini ifade ederken, Kastamonuluların köklerine bağlı fakat gelişime son derece açık insanlar olduğunu söyleyen Başkan Kaşıtoğlu, Beykoz’da yaşayan Kastamonuluların “ben” yerine“biz” diyen insanlara ihtiyacı olduğunu sözlerine eklerken, dernek olarak asla siyasi hesaplar ve pazarlıklar peşinde koşmayacaklarının altını çizdi.

Derneğin Kurucular Kurulu’nda yer almak isteyen birçok isim olduğunu da belirten Beykozlu Kastamonulular Dernek Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, Kurucular Kurulu’nu sembolik olması açısından Kastamonu’nun plaka numarası olan “37” ile sınırladıklarını söyledi. Birbirinden değerli kadınlarında yer aldığı 37 kurucu üyenin farklı görüşlere sahip olmalarına rağmen “biz” felsefesinin Beykoz’daki en önemli temsilcilerinden olduğunu vurgulayan Kaşıtoğlu, “önceliğimiz Kastamonuluculuk değil, Beykozlu Kastamonululuk”  şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kastamonu, Kas-Der

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"