Beykozlu Karadeniz kadını haykırdı: 'Yedirtmeyiz!'

  • 2015.02.05 00:00
  • Güncelleme: 26.02.2015 19:46
  • Okunma: 52362 kez
  • Yorum: 2
Dost Beykoz'un özel olarak haberleştirdiği Soğuksu'daki arsa skandalı, bugün gerçekleştirilen davayla yeni bir boyut kazandı.
Beykozlu Karadeniz kadını haykırdı: 'Yedirtmeyiz!'Daha önce Soğuksu'daki erkeklerin taşıdığı bayrağı, Adliye önünde bu kez kadınlar ele aldı. Yüzlerce Beykozlu kadın, cesur, kendine güvenen ve güçlü bir şekilde haykırdı: "Hakkımızı yedirtmeyiz!". Soğuksu'daki kadınların çoğunluğu Karadenizli olunca da çığlıklar dalga dalga büyüdü ve Adliye koridorlarına kadar ulaştı. Mağduriyeti haber haline getiren Dost Beykoz'u ise Soğuksu Halkı bağrına bastı. Bugünkü mahkemeden ise ‘erteleme’ kararı çıktı. Soğuksu’daki 3 bin vatandaşı ilgilendiren dava 14 Mayıs Perşembe günü yeniden görüşülecek.

‘Torun Sezer de mağdur…’

Beykoz Soğuksu'da bulunan ve Cengizhan Caddesi'yle birlikte çok sayıda sokağı da içine alan 400 dönümlük adada yaşayanlar, kendilerine satılan toprakların yine kendi adlarına başkalarına satıldığını duyunca ayağa kalktılar. Soğuksu Muhtarı Muammer Aydınoğlu'nun öncülüğünde bir araya gelen yaklaşık 700 hane, tek ses, tek yürek oldu. Devlet ile mahkemesi devam eden yerleri satın alabilmek için büyük fedakârlık gösteren Soğuksu sakini Beykozlular, yerlerinin 'kendi adlarına yeniden satılmasına' karşı çıktılar. Devletin tapuları vermesi için açılan ve 50 yıldır devam eden davanın sonucunu umutla bekleyen vatandaşlar, sattıkları yeri yeniden satmaya çalışan Ali Sezer mirasçılarına öfkeyle karşı çıktılar. Ali Sezer'in torunlarından birisi olduğunu söyleyen Emine Karadeniz, yaşananlardan dolayı kendisinin de mağdur edilmek istendiğini ifade etti. "3 kızım 1 gecekondum var ama oradan da Havva Karadeniz çıkarmaya çalışıyor..." diyerek isyan eden torun Emine Karadeniz, hak sahibi olan mahallelinin yanında olduğunu belirtti.

‘Giresunlu Emriye Anne: “Tapumuzu yedirtmeyiz!”

Soğuksu'daki skandal arsa satışı dolayısıyla mağduriyet yaşayacak vatandaşlardan birisi de 82 yaşındaki Emriye Anne'ydi... Aslen Giresunlu olan ve 40 yıldır Soğuksu'da yaşayan Beykozlu Emriye Öner, 5 çocuk annesi olduğunu söyledi. Sahibi olduğu 2 katlı evinde 3 ailenin yaşadığını dile getiren Emriye Anne, "Memleketimizden her şeyimi satıp Beykoz'a geldik. Burada ev satın aldık. Biz devletten tapu beklerken, birilerinin bizim adıma yerlerimizi sattığını öğrendik. Ben hayatımda ilk kez Adliye'ye geliyorum. Biz işgalci değiliz evladım, hak sahibiyiz. Tapularımızı da kimseye yedirtmeyiz!" dedi.

‘İsmail Amca, Dost Beykoz’da evini gördü!’

Öte yandan Adliye önünde toplanan yüzlerce kişi arasında Dost Beykoz'u okuyan bir vatandaş, yanındakilere fotoğraftaki evi gösterdi. İsmail Yılmaz adlı vatandaş, Dost Beykoz'un manşetinde yer alan fotoğrafı işaret ederek, 30 yıldır burada oturduğunu ve 3 katlı evinde toplamda 10 kişinin yaşadığını kaydetti. Beykoz Adliyesi'ne son 4 yılda en az 10 kez geldiğini vurgulayan İsmail Yılmaz, kendisinin emekli olduğunu belirterek, "Aslında buradaki 200-300 kişi değiliz. Çok daha fazlayız. Soğuksu'da 700'e yakın hanenin bulunduğu adada neredeyse 3 bin kişi yaşıyor. Ancak çalışanlar var, hasta olanlar var. Eğer herkes buraya gelebilseydi, Adliye'nin bulunduğu şu avluya bu insanlar sığmazdı. Biz bugün heyecanla tapumuzu almayı bekleyeceğiz. Yerimizi, hakkımızı da kimselere yedirtmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Dost Beykoz’un özel haber olarak haberleştirdiği Soğuksu’daki tapu skandalına ulusal medya da ilgi gösterdi. Sabah Gazetesi haberi “50 yıllık tapu kavgası” başlığıyla verirken, Soğuksu’daki vatandaşların anlattıklarına da geniş yer verdi.

İLGİLİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

Beykoz'da arsa skandalı... Vatandaşlar mağdurHaber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

sayyid (8 yıl önce)

arkadaş herşeyden akp sorumlu + muhalefetin umursamazlığı, beykozlu akpye oy veriyor ama muhalefet olacak olanları bildiği halde halkı uyarmıyor, hepsi işbirlikçi

k.aydın (8 yıl önce)

bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen beykozlu yılan başını artık sanada cevirdi hepinize müstehak

Yorum Yaz