Beykozlu kaptan, gezdi gördü yazdı…

  • 2
  • 26865

Beykozlu yazar Hakan Kum’un, uluslarası gemilerde kaptanlık yaptığı sırada tanıştığı insanlardan etkilenerek yazdığı "Beyaz kanatlar " isimli kitabı piyasaya çıktı.

Beykoz Poyrazköy’de ikamet eden yazar, 2000 yılında İskenderun feribotunda tanıştığı bir Japon çiftten esinlenerek yazdığı kitabında, 2. Dünya Savaşı’nın son zamanlarında Amerika Birleşik Devletleri’nin  Japonya’ya yaptığı gaddarca saldırıda babasını kaybetmiş 8 yaşındaki bir kız çocuğunun annesi ile yaşadığı dramı ve babasına duyduğu özlemi anlattı.

Konu Hiroşima ve Japonya olunca, alanını genişleten yazar Hakan Kum, Beyaz Kanatlar ( Hiroşıma) isimli kitabını yazarken, Japonların yaşam tarzı, dinleri ve diğer birçok konuda araştırma fırsatı yakalamış…

Bu kitabı yazma nedenini; “savaşlar en büyük zararı çocuklara veriyor. Saraybosna da, Filistin de ve birçok yerde binlerce çocuk hayatını kaybetti… Çocuklar, sevgisine en ihtiyacı olduğu dönemlerde anne, baba ve kardeşlerini kaybediyorlar… Bu durumun dünya toplumlarında oluşturduğu travmaya dikkat çekmek” olarak açıklayan Kum şöyle devam ediyor:

Şimdi diyeceksiniz ki bu çocukları yok eden ya da savaşları başlatan insanlar çocuk değil miydi?  İşte sorun buradan başlıyor değil mi? O bombaları yapanlar, atanlar anne babalarının sevgisiyle imanla büyüseydiler vicdanları bu kötülüklere izin verecek miydi?

Beyaz Kanatlar Hiroşima:

Güzel bir sabaha uyanmışlardı. Çocuklar okula, büyükler işlerine gidiyordu. Gökyüzünde parlayan mucize bir ışığın yaşayan her şeyi yok edeceğini hiç kimse tahmin edemezdi…
 
"Sanki dolu sağanağı başlamış gibi evimizin duvarlarına hızla irili ufaklı bir şeyler acımasızca çarpıyordu. Penceremin üzerindeki cam kırılmış, odamın içerisi cam kırıkları, ağaç dalları, taş, toprakla dolmuştu. Bir müddet hiç kıpırdaman öylece yattık. Annem dizlerinin üzerine doğruldu, üzerimdeki cam kırıklarını temizleyerek beni koltuk altlarımdan tutarak kaldırdı. Hala şok durumundaydık, ne yapacağımızı şaşırmıştık. Yavaşça doğruldum dizlerimin üzerine, birbirimize anlamsızca bakıyorduk. Acımasız cehennem tiyatrosunun senaryosunun sahnesini bilmeyen oyuncular gibi ne yapacağımızı, ne söyleyeceğimizi bilemiyorduk. Annem iki eliyle başını tutuyor. “Eyvah Natsuki, Natsuki aşkım!” diye bağırmaya başlamış, delirmiş gibi çaresizce odada bir o tarafa bir bu tarafa koşturuyordu. Annemin bu halini gördüğümde babama bir şey olduğu kaygısıyla ağlamaya başladım ama bugün benim doğum günümdü."

Hakan Kum kimdir?

11 Ocak 1978 Beykoz da doğdu. Poyrazköy’de ikamet ediyor…

İlköğretimi Ahmet Mithat Efendi’de, Ortaöğretimini Ziya Ünsel’de tamaladı.

Daha sonra Beykoz Denizcilik Meslek Lisesi Güverte Avlama Bölümü’nü bitirerek çalışma hayatına atıldı, Eğitim hayatına Açık Öğretim İşletme, Kamu Yönetimi Bölümü’nde devam eden Hakan Kum, özel sektörde İtalya, İspanya, Türkiye limanları yapan gemilerde 3 yıl süre ile çalıştı.

1998 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri Deniz Yolları A:Ş (Kamu) İzmir-Venedik, Brindisi - Çeşme hattında çalışmaya başladı. 2005 yılında İDO’da çalışmaya başladı. 2011 yılında ise İDO feribotlarında kaptan oldu.

2013 yılında da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başlayan Kum bu görevine devam ediyor…

"BEYAZ KANATLAR VE HİROŞİMA" İSİMLİ KİTABI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Alperenlerin yeniden yapılanması şart
Önceki Alperenlerin yeniden yapılanması şart
Gazeteci Özlem Gürses'ten iddialı Beykoz çıkışı
Sonraki Gazeteci Özlem Gürses'ten iddialı Beykoz çıkışı
Yorumlar (2 Yorum)

Burcu ÖZEN (8 yıl önce)

Romanı okumuştum hikaye çok güzel ve yaratıcı yazarının Beykozlu olduğunu bilmiyordum A.Hisarlı olarak dahada mutlu oldum.Tebrik ederim

Arif Demir (8 yıl önce)

Antalyada yaşayan 59 yaşında memur emeklisi bir Beykozluyum ,gözümüz kulağımızsınız hiç bir zaman Beykozumdan kopamam .arkadaşlarımla sohbet ederken bu haberinizi gördüm hemen telefonu arkadaşlarıma göstererek bakın gururla Beykozumdan böyle insanlar çıkar dedim evet bizler Orhan Velinin dizeleriyle büyüdük Beykozda.Böyle cesur kardeşlerimizi desteklemeliyiz.Beykozuma Tüm Beykozlulara selamlar

Yorum Yaz