Yaşam

Beykozlu kaptan 2 aydır gözaltında…

Beykozlu kaptan 2 aydır gözaltında…
2014.08.15 00:00
| | |
26828

Beykoz Denizcilik Meslek Lisesi, 1981 Güverte Bölümü mezunu olan Kaptan Coşkun Çavdar, Haziran ortasından beri Brezilya'nın Paranagua limanında gözaltında tutuluyor.

Kuruoğlu Denizcilik firmasına ait 8100 Gross Tonluk Malta Bayraklı Şeref Kuru adlı geminin yaklaşık 4 yıldır kaptanlığını yapan Coşkun Çavdar, Haziran ayı sonlarında Batı Afrika ülkelerinden Kamerun’dan Brezilya'nın Paranagua limanına şeker yüklemek için gidip, demirledikleri sırada gemiye kaçak olarak binen, daha önce de kaçak yollarla bazı ülkelere girmekten sabıkalı bir kişinin Brezilya'da liman yetkililerine yaptığı haksız suçlamalar neticesinde 19 gemi personeli ile birlikte gözaltına alındı.

Yaklaşık iki aydır Kuruoğlu Denizcilik yetkililerinin Brezilya'da zor şartlar altında verdiği hukuk mücadelesi sonucunda gemi personelinden 13 kişi serbest bırakılarak Ramazan Bayramı’nın 1. günü hava yoluyla Türkiye'ye dönüşleri sağlandı. Gemi Kaptanı Coşkun Çavdar ile birlikte bulunan 5 personel ise halen Paranagua'da bir otelde gözaltında tutuluyorlar.

Konu ile ilgili Dost Beykoz’a açıklama da bulunan Kuruoğlu Denizcilik Personel Müdürü Dilaver Akaslan; olayın olduğu ilk günlerde Uluslararası Denizcilik Hukuku konusunda uzman bir avukatla birlikte bizzat kendisinin de Brezilya'ya giderek yaklaşık 15 gün Paranagua'da kaldığını belirtti.


Bu süre içerisinde gemi personeli için bir avukat tutarak, Uluslararası Denizcilik kuruluşları ve Brezilya yetkili makamları nezdinde girişimlerde bulduğunu ve yaşanan haksızlığın giderilmesi için çaba sarf ettiğini dile getiren, Akaslan, Brezilya'da bir çok kurumun bu işi bir ranta dönüştürmesi nedeniyle sıkıntı çektiklerini söyledi.
Yaklaşık 100 gün sürecek soruşturma ve iddianame sürecini, yapmış oldukları girişimlerle 35 güne düşürdüklerini ve gelinen nokta da 19 personelden 13'ünün yurda dönüşünü sağladıklarını dile getiren Akaslan, geri kalan 6 personelinde ülke dışına çıkmamak kaydıyla serbest olduklarını, Eylül'ün ikinci haftası görülecek mahkemeyi beklediklerini belirt. Dilaver Akaslan, personelin büyük kısmının serbest bırakılmasının mahkemenin sonucu açısından umut verici olduğunu söyledi.

Kuruoğlu Denizcilik Genel Müdürü ve şirket ortaklarından Sabri Kuru ise olayın olduğu gün memleketinden tatilini yarıda keserek şirkete döndüklerini belirterek, Brezilya'da mağdur bulunan personel için gerek Ankara'da gerek Brezilya'da her türlü hukuki ve idari girişimde bulunduklarını belirtti. Olayın maddi boyutunun kendileri için ikinci planda olduğunu, önemli olanın çalışan insanları olduğunu söyleyen Sabri Kuru, kendilerinin de bu mesleğin içinden geldiklerini ve denizcilerin çektikleri sıkıntıları yakından bildiklerini ifade etti. Personelin ailelerine maddi sıkıntı yaşatmadıklarını anlatan Sabri Kuru, cep telefonunun yirmi dört saat açık olduğunu ve tüm mürettebatın aileleriyle devamlı görüştüklerini belirtti. Brezilya'da yaptıkları hukuk mücadelesi esnasında burada ki Büyükelçilik ve konsolosluk yetkililerinden bekledikleri desteği görmediklerinden yakınan Sabri Kuru konu ile ilgili önümüzde ki günlerde tekrar Ankara'ya giderek, Dış İşleri yetkilileri ile görüşeceklerini ifade etti.

Beykoz Denizciler Derneği Başkanı Kaptan Ahmet Okur da yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyetle Kuruoğlu Denizcilik firmasını ziyaret ederek konu ile ilgili bilgi aldı. Denizcilik camiasında bir sivil toplum örgütü olarak, konu ile ilgili ellerinde gelen her türlü desteği vereceklerini belirten Kaptan Ahmet Okur, özellikle personel ve ailelerine yaklaşımlarından ötürü Kuruoğlu Denizcilik yetkililerine teşekkür etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Kaptan, Coşkun Çavdar, Brezilya, Paranagua, Kuruoğlu Denizcilik

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"