Eğitim

Beykozlu Hanımlar, hünerlerini TEGV'de gösterdi

Beykozlu Hanımlar, hünerlerini TEGV'de gösterdi
31.05.2015 13:53
| | |
5281

TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi, Halk Eğitimle birlikte 22 veliye 'el sanatlarını' öğretti.

Boğaz'ın İncisi Beykoz'da iki birimle faaliyet gösterten Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), gerçekleştirdiği çalışmalarla ilçenin sosyal lokomotifi olduğunu ispatlamaya devam ediyor. Beykoz Ortaçeşme'de bulunan TOFD Başkanı Saniye Efe'nin komşusu Öğrenim Birimi Sorumlusu Makbule İnaç, Beykozlu çocuklar için gecesine gündüzüne katıyor. Anadoluhisarı'nda bulunan İpek Kıraç Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan ise Beykozlu çocuklar ve velileriyle el ele vererek, başarıdan başarıya koşuyor. Son olarak öğrenci velisi 22 anneye Halk Eğitim Merkezi'nden Nurcan Kopuz ile birlikte 8 ay boyunca kurs veren TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi, Vakıf binasında bir sergi düzenledi. Beykozlu Hanımların el işi göz nuru olan onlarca eser ise ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu. Sergi açılışının ardından ise bu kez Beykozlu Hanımların ellerinden çıkan birbirinden güzel evişi yemeklerle Vakıf bahçesinde ziyafet çekildi.

Anadoluhisarı'nda bulunan TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi, öğrenci velisi olan Beykozlu Hanımların elişi çalışmalarını sergiledi. Yıl boyu Beykozlu çocukların eğitim gördüğü sınıflarda bu kez annelerinin el emeği-göz nuru işler sergilenirken, son derece zahmetli olan iğne oyaları-gergef işçilikleri ilgiyle izlendi. Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde Şube Müdiresi olan Necla Çağlayan, Birim Sorumlusu Filiz Erdoğan'ın himayesinde sergiyi gezerken, çalışmalara yönelik beğenisini gizlemedi. Halk Eğitim Müdürlüğü'nde görevli olan ve el işlerinin nasıl yapılacağını 8 aylık sabırlı bir çalışmanın ardından velilere öğreten Nurcan Kopuz da Beykozlu Hanımlarla birlikte Dost Beykoz'a özel poz verdi. TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan ise Nurcan Kopuz ile karşılıklı birbirlerine çiçek verirken, oldukça neşeliydi.

'El işi sergisinin mimarı Nurcan Kopuz, 8 ay süren yorucu çalışmayı anlattı'

Beykoz'un en önemli sanat merkezlerinden olan Halk Eğitim Merkezi'nden görevli olarak gelen Nurcan Kopuz, Dost Beykoz'a özel olarak açıklamalarda bulundu ve 8 aylık özverili çalışmanın perde arkasını anlattı. TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi'nin binasında haftada iki gün; Perşembe ve Cuma günleri bir araya geldiklerini dile getiren Nurcan Kopuz, sabah 9'da başladıkları çalışmaların akşam saat 16.00'ya değin sürdüğünü söyledi. Çocukları TEGV'in içerisinde uzmanlar tarafından kursa tabi tutulurken annelerinin de haftanın iki günü aynı binada el işi kursu gördüklerini ifade eden Nurcan Kopuz, sergi için çıkarılan işlerin oldukça iyi olduğunu kaydetti. Nurcan Kopuz ayrıca ziyaret amaçlı gelen konuğu Hayriye Toker'in de elişi ustası bir öğretmen olduğunu vurgulayarak, sergiyi kendisinin keyifle gezdiğini belirtti. Hayriye Toker ise İlhami Öztürk'ün sahibi olduğu ve kendisinin yayına hazırladığı Yumak Nakış Dergisi'ni göstererek, "Konya Selçuk Üniversitesi Meslek Eğitim Fakültesi El Sanatları'nda Öğretim görevlisi olarak çalıştım ve emekli oldum. TEGV'deki sergiyi inanın zevkle gezdim. Bu kadar kısa sürede böylesi güzel işler çıkartan Beykozlu Hanımları ve Öğretmenleri Sevgili arkadaşım Nurcan Kopuz'u kutlarım" şeklinde konuştu.

Öte yandan TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi'nin bahçesinde gerçekleştirilen ev yemekleri, lezzetiyle fark yarattı. Türkiye'nin dört bir yanından gelerek Beykoz'a yerleşen Hanımlar, memleketlerinin lezzetli yemeklerini geceden yaparak, Sergi açılışı için hazırladılar. TEGV'in bünyesinde öğrenim gören çocuklarıyla gurur duyan Hanımlar, gerek el işleri gerekse de lezzetli yemekleriyle konukların hatıralarında iz bıraktılar.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, TEGV

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"