Kültür

Beykozlu Giresunlular, şehitleri andı

Beykozlu Giresunlular, şehitleri andı
23.05.2016 00:37
| | |
4715

Beykoz Belediyesi tarafından desteklenen Yöresel Geceler, Giresunlular Derneği ile devam etti.

İlçedeki farklı kültürden insanları bir araya getirmek ve farklı yörelerin özelliklerini kamuoyuna duyurmak amacıyla gerçekleştirilen Yöresel Geceler, Beykozlu Giresunlular Derneği'nin hazırladığı programla devam etti. Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk'ün de yer aldığı ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek adına Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Ali Bilir'e bir plaket sunduğu etkinlikte, son zamanlarda kaybettiğimiz şehitler anıldı.Giresunlu Topal Osman ile birlikte Şehit olmuş Giresunlu Askeri Personelin adları ve fotoğraflarının da asıldığı program, Beykoz Belediye Meydanı'nda gerçekleştirildi. Havanın serin ve çok bulutlu olmasına aldırmayan Giresunlular, kendileri için ayrılan koltuklarda programı takip etti.

Beykoz Belediye Meydanı'nda ve açık alanda gerçekleştirilen program, Mavi Karadeniz televizyonundan canlı olarak yayınlandı. Beykozlu Giresunlular Derneği Yönetim Kurulu'nun ev sahipliğinde meydanda toplanan Giresunlular, güzel bir dayanışma örneği gösterdi. Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, ülkede şehitlerin ardı ardına geldiği bu günlerde, Beykozlu Giresunlular Derneği'nin gerçekleştireceği bu programı sunuma hazırlayıp hazırlamamakta kararsız kaldıklarını dile getirdi. "Eğer bu programı iptal etseydik, bu hareketimiz doğru karşılanmayabilirdi" diyen Salim Öztürk, bir araya geldikleri yöneticilerle programı yapma kararı aldıklarını anlattı. Beyozlu Giresunlular Derneği Başkanı Ali Bilir ise Giresunluların her dönem vatana, bayrağa sahip çıktıklarını hatırlatarak, şöyle dedi:

"Giresunlular her zaman bu ülkenin bölünmez bütünlüğü için davulla zurnayla kemençeyle cepheye gitmişlerdir. Bunun dışında bir de gurbete çıkmışlardır Giresunlular... Bizde askerimiz de görevini yapar. Gazi olur, şehit olur ve evine ay yıldızlı bayrağıyla döner."

Öte yandan Beykozlu Giresunlular Derneği tarafından hazırlanan Yöre Geceleri'ne katılan Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu da sahneye davet edildi ve programın anlamına dair şunları kaydetti:

"Buraya gelmeden önce pek çok yere gittim ve son olarak Bulancak Köyü Derneği'ndeydik, onların da selamını getirdim size... Bugün konu şehitlerimiz... Biliyorsunuz, hepinizin gönlünde yer eden Çanakkale Savaşı vardır. Ancak Çanakkale zaferini, iki tane Gönüllü Alay kuran Giresunlular sağlamıştır. Giresun'un kurtuluşu yoktur ancak Giresun dışında şehitliği olan il de yoktur. Dolayısıyla Giresunlular, geçmişte de göstermiştir, bugün de göstermiştir. Allah'ın izniyle geçtiğimiz sene 5 bin kişi olarak gittiğimiz Giresun Şehitliğine, bu yıl Ağustos ayında sizlerin de desteğiyle 10 bin kişi olarak gideceğiz."

Programda kemençe de çalınırken, şehitler anısına hareketli parçalar çalınmadı ve genel olarak duygusal parçalara yer verildi. Şehitlere dair yazılan şiirlerin de okunduğu programda Topal Osman'ın yanı sıra şehit olan Giresunluları temsilen Jandarma Uzman Çavuş Birkan Gündüz, Jandarma Uzman Çavuş Bekir Kelleci, Jandarma Uzman Çavuş Süleyman Kul, Jandarma Uzman Çavuş S. Burak Cantürk ve Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan'ın adlarına ve fotoğraflarına yer verildi.

Haber Merkezi

WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Anahtar Kelimeler: Yöresel Geceler, Beykoz Giresunlular Derneği

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"