Kültür

Beykozlu Giresunlular'ın bayramlaşması

Beykozlu Giresunlular'ın bayramlaşması
2014.07.28 00:00
| | |
4652

Her yıl düzenli olarak devam eden ve gelenekselleşen Beykozlu Giresunlular bayramlaşması, Kavacık'ta bulunan dernek merkezinde gerçekleşti.

Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Fuat Kuş'un basın açıklaması yaptığı sırada derneğe kalabalık bir heyetle gelen CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan da bayramlaşma karesinin içinde yer aldı.

Daha önce Soma'da meydana gelen elim kazanın ve 301 kişinin hayatını kaybettiği haberinin ardından her yıl Haziran ayında gerçekleştirilen Kaymakdonduran Festivali'ni 3 Ağustos'a erteleyen Giresunlular, Filistin ve Suriye'den gelen ölüm haberlerinin ardından bu kez de Eylül ayına ertelediklerini açıkladı. Başkan Fuat Kuş, "Bu yıl 28.'sini düzenleyecek olduğumuz Kaymakdonduran Festivali'ni yine ertelemek zorunda kaldık. Eğer göstergeler iyi olursa Eylül ayının son haftası gibi Recep Şahin Köktürk Kapalı Spor Salonu'nda 3 gün sürecek bir etkinlik yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

‘Şevket Arıkan bayramlaşmaya geldi’

Beykozlu Giresunlular Derneği'nde gerçekleştirilen Bayramlaşma törenine, dernek yönetim kurulu üyeleri ila Giresunlu vatandaşlar katıldı. Basın açıklaması sırasında derneğe gelen CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan'a dernek üyesi olan eski ve yeni CHP'li belediye Meclis Üyeleri eşlik etti. Toplantıda konuşan Şevket Arıkan, siyasetten konuşmayacağını ancak CHP olarak da Beykozlu Giresunlular Derneği'ne 'en yakın kapı komşularından' bile daha yakın olduklarını kaydetti. CHP'li eski ve yeni Meclis Üyeleri'nin yanı sıra CHP İlçe Teşkilatı'nın yeni üyelerinden Gökhan Taneri Vural'ı örnek olarak gösteren Arıkan, CHP'nin Beykoz'daki Giresunluların derdiyle dertlendiğini ifade etti. Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Fuat Kuş ise Şevket Arıkan'ın Beykoz'da Belediye Başkanı olduğu yılların kendisinin gençliğine denk geldiğini ve ikamet ettiği Çiğdem Mahallesi'nden de tanıdığı Arıkan'ı hep muhabbetle andığını belirtti. Dernek merkezinde gerçekleştirilen bayramlaşmada son iki yıldır çok yoğun bir katılımın olmadığını bunun nedeninin ise Bayramın 'fındık toplama zamanına' denk gelmesi olduğunu vurgulayan Fuat Kuş, şunları söyledi:

"Sabahtan beri görüştüğümüz herkes Giresun'da ve bayramı memleketlerinde karşıladılar. İstanbul'un bu bunaltıcı sıcağı, bunaltıcı trafik yoğunluğu, bunaltıcı ortamı her geçen gün insanları biraz daha memleketlerine bağlıyor. Sivil toplum örgütlerinin önemi de burada ortaya çıkıyor. Yoğun bir Ramazan ayı geçirdik. Bu yoğunluğumuz, 8 yıldır devam eden iftar çadırımızın bu yıl da devam etmesiyle arttı. Hemen derneğimize yakın bir yerde Nezih Erdem Bey'in binasının alt kısmında Beykozlulara iftar yemeği sunduk. Ben buradan 30 gün boyunca bu işe gönül koyan, hem madden hem de manen destek olan herkese Beykozlu Giresunlular Derneği adına teşekkür ediyorum.

‘Fuat Kuş, diğer derneklere yine seslendi’

Biz gerçekleştirdiğimiz iftar yemeklerinde bir araya geldiğimiz Beykoz'un basınıyla şunu paylaştık: Beykoz'daki sivil toplum örgütleri, gerek Ramazan ayında gerek diğer aylarda elini taşın altına koyması gerekir. Biz Beykozlu Giresunlular Derneği olarak 9 yıldır Ramazan ayında, Beykoz'da her gün 500 kişiye iftar yemeği veriyoruz. Bunun yanı sıra çeşitli etkinliklerimiz var: Söyleşilerimiz, panellerimiz var. Yoğun çalışan bir sivil toplum örgütüyüz. Dolayısıyla zaman zaman çağırıldığımız toplantı ve etkinliklerde, dernek başkanlarıyla ve sivil toplum örgütü yöneticileriyle bir araya geldiğimizde, ‘Keşke Beykoz'daki diğer sivil toplum örgütleri de daha aktif, daha birbirleriyle ‘hayr’da yarışan bir görünüm sergileseler’ diyoruz.

Beykozlu Giresunlular Derneği olarak tüm Beykozluların Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyoruz. Malumunuz, havaların sıcak olması ve fındıkların da toplanmaya başlamış olması nedeniyle, hemşerilimiz Bayramı Karadeniz'de karşılıyor. Yine de biz Giresunlular olarak, Beykoz'da 50'ye yakın derneği olan bir sivil toplum örgütüyüz. Her yıl bu bayramlaşmayı dernek merkezimizde gerçekleştiriyor olsak da ne yazık ki son 2 yıldır bayramın fındık toplama zamanına denk geldiği için hemşerilerimiz erkenden Giresun'a gidiyor. Biz, bunu düşünerek bayramlaşmayı birinci güne aldık ki, gidecek olanlar da yarından itibaren memleketlerine gidebilsinler diye.

Fuat Kuş: “Şenlik, Eylül ayı sonunda olacak ve 3 gün sürecek!”

Yine her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Kaymakdonduran Yayla Şenliği'miz vardı. Biz bu şenliği Haziran içerisinde yapıyorduk ve bu yıl 28.'sini düzenleyecektik. Bu yıl Soma'da 301 kardeşimizi kaybettiğimiz için ertelemek zorunda kalmıştık. Geçtiğimiz hafta yaptığımız toplantıda ise bu şenliği bir kez daha ertelemek zorunda kaldık. Özellikle Suriye'de Musul'da Filistin'de meydana gelen olaylar nedeniyle, kanın ve gözyaşının olduğu bir ortamda şenlik düzenlemek istemedik. Dolayısıyla 3 Ağustos'ta yapmayı düşündüğümüz şenliğimizi yapmayacağız. Şenliği, kesin tarihini bayramın ertesinde belirleyeceğimiz ve Eylül ayının son haftası gibi Beykoz Recep Şahin Köktürk Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Eğer yine bir aksilik olmaz ise orada Beykozlu Giresunlular adı altında etkinlik düzenleyeceğiz ve bu 3 gün boyunca devam edecek."   

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Giresunlular Derneği, Fuat Kuş, Dernek Başkanı, Şevket Arıkan, ilçe Başkanı, CHP

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"