Yaşam

Beykozlu gençlerin rüyası: Kaykay Parkı

Beykozlu gençlerin rüyası: Kaykay Parkı
2014.09.12 00:00
| | |
15406

Uyuşturucunun en büyük sorun olarak kayda geçtiği Beykoz'da yetkililer, bir yandan önlemler alırken diğer yandan da yaşanan bu sorununun üstesinden gelebilmenin hesabını yapıyor.

Beykoz ise uyuşturucuya hiç bulaşmamış Beykozlu gençleri, Beykoz Belediye binasının hemen önündeki 'tören alanında' paten kayarken buluyor. Görüşlerine başvurduğumuz Beykozlu gençler ise en yakın zamanda ilçede bir Skate Park (Kaykay Parkı) olsun isteklerini dile getiriyor…

Beykoz'un gençleri, hemen her gün Beykoz Belediyesi önündeki açık alanda keyifli anları paylaşıyor. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in 'hoşgörüsüne' sığınan gençler, Belediye önündeki tören alanını 'pist' olarak kullanıyor. Dost Beykoz'un görüştüğü gençler, genel olarak sorun yaşamadıklarını belirtiyor ama ekliyor: "Zaman zaman Belediye görevlileriyle küçük tartışmalar yaşadığımız da oluyor. Örneğin, buraya dev bir sahne kurulmuştu ve o sırada da bizim de tanık olduğumuz şekilde, çalışanlar kazayla duvar kenarındaki mermeri kırmıştı. Daha sonra onun suçu bizim üzerimizde kaldı. 'Kaykaycılar yaptı' denildi. Genel olarak bakarsak da büyük sıkıntılar yaşamıyoruz. Artık birbirimize alıştık."

‘Başakşehir’den gelen var…’

Hemen her türlü uyuşturucu madde ve kötü alışkanlıktan uzakta durduklarını söyleyen gençler, ilçede yapılacak bir Kaykay Parkı'nın bu spora olan ilgiyi daha da artıracağını savunuyor. Kimi zamanlar Maltepe'deki Kaykay Parkı'na gittiklerini kaydeden genç patenciler, oradaki güzel görüntülerden etkilenmiş bir şekilde Beykoz'a döndüklerini anlatıyor. Dost Beykoz'a özel pozlar veren genç sporcular, kaykay ve patenin bir tutku olduğunu ifade ediyor. Çoğunluğu Beykoz'da oturan ve yaşayan kişilerden oluşsa da zaman zaman ilçeye gelen akraba ve arkadaşlarını da ellerinden tutup, bu 'doğal piste' getiriyor. Misafir patencilerden olan Gülin Can, "Beykoz'u çok seviyorum. Kuzenime geldiğimiz zamanlarda, birlikte buraya gelip patenle kayıyoruz. Ben Başakşehir'de oturuyorum ve orada böyle sıcak ortamları yakalayamıyorum" diyor.

Talha Zengin, Şahinkaya’da oturduğunu ve 100 kişiyi aşkın bir gruplarının olduğunu anlatıyor. Emre Geçkin ise Ortaçeşme’de oturduğunu ve ilçede yapılacak bir Skatepark’ın son derece yararlı olacağını savunuyor. Henüz 15 yaşındaki Muhammed Nafi Kırman ise Haydarpaşa Anadolu Meslek Lisesi'nde okuduğunu ve Ortaçeşme'de ikâmet ettiğini söylüyor. Mert Kasaroğlu, Ümraniye Asım İlker Lisesi'nde okuduğunu ve Akbaba'da oturduğunu vurgularken, Yat Kaptanı 21 yaşındaki Batuhan Çiftçi ise Çiftehavuzlar'dan Belediye’deki alana geldiğini ve burada çok iyi arkadaşlıklar kurduğunu anlatıyor.

‘Beykoz Skatepark olacak mı?’

Spora gönül veren gençler, Beykoz'da bir Skate Park kurulması halinde, bunun ilçeye büyük bir katma değer sağlayacağı fikrinde birleşiyor. Türkçe'de hem 'paten' hem de 'patenle kaymak' anlamlarına gelen Skate sözcüğüyle, dilimize yerleşik 'Park' sözcüklerinin birleşimiyle oluşan Skate Park, “Kaykay Parkı” olarak biliniyor. Kaykay sporunun en önemli araçlarından olan rampa, piramit ve borular, birçok 'kaykay hareketi' yapılmasına da olanak tanıyor. Beykoz'a yapılacak olası bir Kaykay ise çevre ilçeler Ümraniye ve Üsküdar'dan da yüzlerce genci ilçeye çekmek anlamına geliyor.

 

İstanbul'da yerel belediyelerin ve İBB'nin desteğiyle yapılan Kaykay Parkları ise şu şekilde sıralanıyor:

Avcılar Skatepark

Yaklaşık 2 bin metrekarelik alanda, Avcılar Sahil Park İçi Yolu üzerinde bulunuyor.

Pendik Skatepark

Yaklaşık 750 metrekarelik alan içerisinde yer alan park, Kaynarca Mahallesi'nde yer alıyor.

Sultanbeyli Skatepark

Sultanbeyli Göleti'ndeki park, çocukları kaykay yapmaya yönlendiriyor.

Maltepe Skatepark

Rıhtım Caddesi Maltepe Sahili'nde bulunan park, yeni başlayan kaykaycıların için 'ideal' olarak gösteriliyor.

Kalamış Skatepark

Kalamış Park İçi Yolu - Fenerbahçe'de bulunan park, yalnızca kaykaycılara hizmet veriyor. Patenle burada çalışmanın ise oldukça zor olduğu kaydediliyor.

Alibeyköy Skatepark

Hem kaykay hem de patencilerin keyifle vakit geçirebilecekleri park, Silahtarağa Caddesi Eyüp'te hizmet veriyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Skatepark, Gülin Can, Emre Geçkin, Talha Zengin, Mert Kasaroğlu, Muhammed Nafi Kirman, Batuhan Çiftçi

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"