Beykozlu gençlerin İskoçya macerası

  • Güncelleme: 13.01.2021 12:14
  • Okunma: 1907 kez
  • Yorum: 0
Beykozlu Okan Yıldız, Ankara Anlaşması'ndan faydalanarak İskoçya'ya taşınarak yeni bir iş kurdu ve şimdi de yaşadıkların YouTube'da anlatıyor.
Beykozlu gençlerin İskoçya macerası

Aslen Üsküdar doğumlu olan Okan Yıldız, ailesiyle birlikte yıllarca Kavacık Mahallesinde ikamet etti. İlk ve ortaokul eğitimlerini Kavacık İlkokulu'nda tamamladıktan sonra lise hayatını da Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilgisayar Teknik Servis Bölümünden mezun oldu.

Yıldız ile kuzeni, İskoçya'da Türklerin yaşamlarını açtıkları YouTube kanalı üzerinden takipçilerine aktarıyor.

Yıldız, lise eğitimini sürdürürken akrabalarından birisi İskoçya'ya yine başka bir akrabasının yanına taşındı, yerleşti ve yine burada çalışmaya başladı. Bu gelişme sonrası yurt dışında yaşama isteği günden güne artan Yıldız, "Lise bitince dil kursu üzerine bir vize başvurusu yaptım ve kabul edildi. Buraya gelip (İskoçya'ya) 2.5 aylık bir İngilizce kursuna gittim. Birleşik Krallık vize türlerinin hepsi 6 aylık, ben de bu nedenle 6 ayımın dolmasını bekleyip Ankara Anlaşması adı verilen Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan yatırımcı vizesine başvuru yaptım." dedi.

Başvurusunun kabul edilmesinin ardından bilgisayar ve cep telefonu tamiri üzerine çalışmaya başlayan, son 5 yıldır da kendi işini kurarak hayatını devam ettiren Okan Yıldız, İskoçya'da bir süre daha kalmayı planlıyor.

Yıldız, "Şu an için ne kadar süre burada kalmayı planladığımı söyleyemem bu tamamen Türkiye'deki ekonominin ve benim burada kendim belirlediğim ideallerimden ne kadarını gerçekleştirebildiğime bağlı. Geçimimi 2 yıl önce açtığım telefon, bilgisayar ve tablet tamiri, aksesuarları ve satışı üzerine açtığım işletmemden kazanıyorum. Gelirken sadece kendimi dil öğrenmek üzere hazırlık yaptım. İskoçya'ya gitme kararı aldığımda İngilizce ortalamam birdi." ifadelerini kullandı.

Türk olan birisinin İskoçya'da yaşamakta zorlanabileceğini fakat kişinin değişime ayak uydurma çabasının bu konuda etkili olduğu düşüncesini savunan Okan Yıldız, şöyle devam etti:

"Ben pek zorluk çektiğimi söyleyemem. Hayat şartları , eğitim gibi konular bana sorulacak olursa Avrupa ülkelerinden iyi. Türklerin İskoçya ve İskoçlar hakkında yeterince bilgiye sahip olmadıklarını düşündüğümüz için YouTube'da gördüklerimizi anlatmaya başladık. İstedik ki yurt dışında yaşamak isteyen diğer insanlar da fikir sahibi olsun. İskoçya'da 6 yıl içinde yaşadığım ve şu an yaşamaya devam ettiğim tecrübeleri bu ülkenin bize yaşattığı zorlukları ve sağladığı kolaylıkları Türk insanımıza aktarmak istiyorum."

İskoçya'daki Beykozlu gençlerin Youtube kanalına abone olmak için tıklayınız.

Özel Haber / Dost Beykoz

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz