Beykozlu çocuklar yüzmeyi öğreniyor

  • Güncelleme: 01.03.2015 14:52
  • Okunma: 8180 kez
  • Yorum: 0
Beykoz İlçe Kaymakamlığı'nın projelendirdiği ve ilçedeki kurumların destek verdiği Yüzme Projesi’nde ilk katılımcılar sertifikalarını aldılar.
Beykozlu çocuklar yüzmeyi öğreniyor

Beykoz Kaymakamlığı'nca geçtiğimiz aylarda yapılacağı açıklanan ve “Çocuklarımız Boğaz'da Boğulmasın, Olimpiyatlarda Yıldız Olsun” isimli projeye katılan ilk etap öğrencilerine belgeleri törenle takdim edildi.

Beykoz İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü'nün birlikte yürüttükleri projeye; Beykoz Belediye Başkanlığı, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Beykoz Devlet Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu (BESYO) katkı sunmuştu.

İlçenin dört bir yanındaki okullarından seçilen öğrencilerin, Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Yerleşkesi Kapalı Yüzme Havuzunda gerçekleşen tören öncesinde heyecanları görülmeye değerdi.

Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlilerinden Dr. Ali Özüak, Yardımcı Doç. Çiğil Güngüler, Arşiv Görevlisi Zeynep Bozdoğan, Öğretim Görevlileri Ersin Özdurak, Çağatay Kahraman, Nükhet Dirilce, Emirhan Temiz ve Sefa Kılıç tarafından yüzme ile buluşturulan sporcularperformanlarını başarıyla sergilediler.

Dr. Ali Özüak'ın sunum yaptığı törende konuşan Marmara Üniversitesi BESYO Müdürü Birol Çotuk; "İlçedeki çeşitli kurumların güzel bir işbirliği ile gerçekleşen yüzme öğretim projemizin ilk etap sertifika dağıtım törenine hoş geldiniz. Amacımız sporu daha geniş kitlelerle yaygınlaştırabilmek, tüm genç ve çocuklarımıza spor yapma imkanı yaratabilmek. Bu projenin gerek ilçemiz gerekse de Yüksek Okulumuz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu havuzda proje kapsamında 5'er haftalık dilimde, uygun koşulları taşıyan öğrencilerden 250'şer kişilik grupları yüzme ile buluşturacağız. Şu anda 4-5-6 ve7. sınıflardan öğrenciler katılmakta ileriki dönemlerde diğer öğrencileri de yüzme kursumuza alacağız.

İlk etap katılımcıları dikkate alındığında Yüzde 80 civarında bir sayıdaki katılımcı ancak su içerisinde durabilmekte idi.11 eğitmen arkadaşımızla yapılan çalışmaların ardından tamamlanan ilk etapta 80-90 dolayında katılımcı öğrencimiz serbest ve sırt üstü sitillerde yüzebilecek duruma geldi. Diğerleri ise 15-20 metre yüzebilme başarısı gösterdi. Tabii daha geç sürede yüzme öğrenenlerde var. Bu proje kapsamında 2.etapta 3 ve 4.sınıfları da eğitime alacağız. Ki bu yaş gruplarına önem vermekteyiz buradan ileride yüzme sporuna yarışmalara katılabilecek, ileride Olimpiyatlarda ülkemizi temsil edebilecek sporcuları yetiştirmeyi amaçlıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Projenin Fikir Babası konumunda olan Beykoz İlçe Kaymakamı Süleyman Erdoğan ise yapmış olduğu konuşmada; "Projemize katkı sunan tüm kurumlarımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bu bir başlangıç oldu. Denizlerimizde insanlarımız boğulmakta idi ve bu proje ile birçok Beykozlu çocuk ve gencimize yüzme öğretmiş olacağız. Her tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamaktayız ve ileride olimpiyatlarda ülkemizi başarı ile temsil edebilecek yetenekleri de ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu projemize ilgi gösterip çocuklarını yüzme öğrenmeye gönderen velilerimize de ayrıca teşekkür etmek isterim. Projemizin ilk etaplarında sınav dönemlerinden dolayı 8.sınıfları dahil edemedik, sonradan onları da değerlendireceğiz. Sonrasında ilçemizdeki liselerde öğrenim görenlere sıra gelecek. Eğer ki vakitleri müsait ise, istekli iseler velilerimizi de bu projeye katmak istemekteyiz." şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Yüzme sporu ile tanışan yeni yüzmeyi öğrenen öğrenciler önce 50 metre ve sonrasında 25'er metrelik gösteri yüzüşlerini gerçekleştirdi.

Ardından protokole dahil katılımcılar öğrencilere sertifikalarını sundular. Beykoz İlçe Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz İlçe Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Erkan Demirci, Beykoz İlçe Tapu Müdürü Tevfik Palabıyık, Beykoz İlçe Gençlik Hizmetleri Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, Marmara Üniversitesi BESYO Müdürü Birol Çotuk sırası ile sertifikaları dağıttılar.

Dost Beykoz / Özel Haber /Talip Ercan

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Yüzme, Sertifika, Süleyman Erdoğan

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz