Eğitim

Beykoz'un çocukları hem eğlendi hem öğrendi

Beykoz'un çocukları hem eğlendi hem öğrendi
26.06.2015 01:22
| | |
30729

Foto galeri Video galeri

Beykoz'un gözbebeği STK'sı TEGV Öğrenim Birimi, çocuklara Acibadem'deki KidZania'yı gezdirdi.

Dünya üzerinde 14 ülkede ve 18 kentte özellikle çocukların beğenisine sunulan KidZania, Acıbadem'de bulunan merkezinde 59 Beykozlu çocuğu ağırladı. Yerli ve yabancı onlarca firmanın stant kurduğu KidZania'da Beykozlu çocuklar, girişte aldıkları 'KidZania Paraları'yla hem eğlendiler hem de yerleşke içerisinde çalışarak, para kazandılar. İlk olarak Meksika'da ortaya çıkan ve Türkiye'de de Acıbadem'deki 10 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilen KidZania'da Beykozlu çocuklar, para kazanmanın zorluklarını eğlenerek öğrendiler. Kâh bir kargo şirketinde evrak takibi yapan, kâh bir yemekhanede aşçılık yapan Beykozlu çocuklar, benzin istasyonlarında, gazetelerde ve gizli araştırma şirketlerinde çalışarak para kazandılar. Ünlü bir market zincirinde kasiyerlik de yapan çocuklar, anne ve babalarının kendileri için yaptığı fedakârlığın da canlı tanığı oldular.

Filiz Erdoğan: “Çocuklar, çalışmanın ne demek olduğunu eğlenerek öğreniyorlar”

TEGV'in Beykoz'daki iki yerleşkesinden birisi olan İpek Kıraç Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan, çocuklara yönelik bu çok özel gezide Dost Beykoz'un sorularını yanıtlarken, "Burada çocuklarımız, günümüzdeki yaşam koşullarını hem öğreniyor bu sırada da eğleniyor. Dürüst bir şekilde yaşayan; kıt kanaat geçinirken de çocuklarının tüm isteklerine yanıt vermeye çalışan aileleri, buraya gelen çocukları daha iyi anlıyorlar: Hem paranın kıymetini ileriki yaşamlarında daha iyi biliyorlar, hem de çalışmanın ne demek olduğunu burada eğlenerek öğreniyorlar" şeklinde konuştu.

Dost Beykoz, Acıbadem'de bulunan KidZania'yı ziyaret eden TEGV'in Beykozlu çocuklarını gün boyu takip etti ve yaşadıkları heyecanı gözlemledi. Sabahın erken saatlerinde Anadoluhisarı'nda bulunan TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi'ne gelen Beykozlu çocuklar, Beykoz Belediyesi'nin kendileri için tahsis ettiği araçlara bindi ve camdan kendilerini uğurlayan aileleriyle vedalaşarak, Acıbadem'e doğru yola çıktı. Toplamda 59 mevcuduyla KidZania'ya gelen çocukların bileklerine, girişte birer bileklik takıldı ve her çocuğa 50 Kidzos parasının hediye edildiğin yazılı olduğu birer 'çek' verildi. Üst katta bulunan KidZania'ya giriş yapan çocuklar, 8 gruba ayrıldı ve gözetmenlerinin nezaretinde KidZania'daki Merkez Bankası'na gelerek, çeklerini Kidzos parasıyla değiştirdi. Bundan sonra ise çocuklar için eğlence başladı ve sokaklara dağılan çocuklar, buradaki stantları tek tek dolaştı. Çalışarak para kazanan çocuklar, burada bulunan halı sahada futbol oynayarak, alışveriş yaparak, kazandığı parayı harcadı. Bazı çocukların ise harcama yapmayarak, çalıştığı paraları biriktirdiği görüldü.

‘KidZania’da aşçılık yapan çocuklar, ürettikleri yiyecekleri tüketti ve bu sırada para da kazandı’

Saat 14.30'a kadar KidZania'da çeşitli aktivitelere de katılan Beykozlu çocuklar, kimi zaman 'dağcılık' eğitimi gereği bir binaya ip yardımıyla tırmandı, kimi zaman bir İtfaiye Birimi'nde ya da Hastane'de çalıştı. Yemek yapımı için tezgâh başına da geçen çocuklara, ürettikleri yiyecekler armağan edildi ve bu sırada çocuklar 'aşçılık' yaptıkları dolayısıyla para da kazandı. TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan'ın himayesinde saatlerce hoşça vakit geçiren Beykozlu çocuklar, günün sonunda yeniden servis araçlarına binerek, Beykoz'a döndü. Çocukları İpek Kıraç Öğrenim Birimi'nde aileleri karşılarken, çocuklar anne ve babalarına oldukça eğlendiklerini ifade etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber, TGEV, KidZania, Filiz Erdoğan

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"