Eğitim

Beykozlu çocuklar 'Bovling' oynadı

Beykozlu çocuklar 'Bovling' oynadı
03.07.2015 15:40
| | |
4487

TEGV'li çocuklar, yaz aylarını gezerek, eğlenerek ve öğrenerek değerlendiriyor

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Anadoluhisarı'nda bulunan İpek Kıraç Öğrenim Birimi'yle Beykozlu çocukları gezdirmeye, eğitmeye ve öğretmeye devam ediyor. Çoğu zaman eğlencenin de içinde yer alan TEGV'li çocukların bu kez durağı Mecidiyeköy'deki Profilo Alışveriş Merkezi'nde yer alan Bovling Salonu'ydu. Pek çoğu yaşamlarında ilk kez Bovling topunu görürken, ilk kez denemeye rağmen çocukların yüzde 80'i atışlarda başarılı oldu. İpek Kıraç Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan, Dost Beykoz'a özel açıklamada bulunurken, "Biz çocuklarımızı vizyon kazandırmayı hedefliyoruz. Yıl boyunca okullarda büyük bir maratonun içerisinde yer alan çocuklarımızın, yaz tatili günlerini en iyi şekilde değerlendirmelerini istiyoruz. Müze ziyareti gibi tarihi mekân ziyareti gibi oyun konusunda da çocuklarımıza en çok istedikleri ve merak ettikleri yerlere getiriyoruz. Bu kez onları çok istedikleri Bovling ile buluşturduk" dedi.

‘TEGV’li minikler, büyük bir başarı gösterdi’

Mısır'da yapılan kazılar sonrası tarihi, Milattan Önce (MÖ) 5000'li yıllara kadar uzandığı anlaşılan Bovling sporu, oyun hattının sonunda bulunan kukaları, özel Bovling toplarıyla devirmeyi amaçlayan bir spor dalı. Günümüzde Dünya Bovling Federasyonu (WTBA) adlı bir federasyonu da bulunan Bovling, 10 pin üzerinden oynanıyor. Türkiye'de de bir federasyonu bulunan Bovling, strike yapmadığı durumlarda her oyuncuya 2 atış hakkı verilerek oynanıyor. Buradaki 'strike' sözcüğü ise tek atışta 10 kukanın birden aynı anda devrilmesi anlamına geliyor.

İpek Kıraç Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan liderliğinde 58 öğrenciyle Bovling Salonu'na gelen minikler, burada kendileri için ayrılan alanda sıraya geçerek, 6'şar ve 7'şer kişilik gruplara ayrıldı. Her birisinin başlarında bir yetişkin sorumlunun bulunduğu çocuklar, Bovling toplarını alarak, kukalara yaklaşık 20 metre mesafeden atış kullandı. Genelde yüksek başarılı atışlar yapan minikler, Bovling oynarken aynı anda oldukça da eğlendi.

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, TEGV, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, İpek Kıraç Öğrenim Birimi, Bowling, Filiz Erdoğan

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"