Eğitim

Beykozlu Çocuklar 'Bilim'le buluştu

Beykozlu Çocuklar 'Bilim'le buluştu
2014.09.26 00:00
| | |
6557

Türkiye'nin dört bir yanından gelen üniversite öğrencilerinin yer aldığı projede, Beykoz Hacı Numan Ortaokulu'nun 6. sınıf öğrencileri, bilimle ilgili deneysel gözlem gerçekleştirdi.

Dünyaca ünlü Alman şirketi Bayer'in Türkiye'deki 60. yılı dolayısıyla Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte Mayıs ayında başlattıkları Bayer Genç Bilim Elçileri (BYBE) Bilim Tohumları Ekibi Projesi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)'in Beykoz Öğrenim Birimi'nin himayesinde Beykozlu öğrencilerle buluştu. Türkiye'nin dört bir yanından gelen üniversite öğrencilerinin yer aldığı projede, Beykoz Hacı Numan Ortaokulu'nun 6. sınıf öğrencileri, bilimle ilgili deneysel gözlem gerçekleştirdi. TEGV Beykoz Öğrenim Birimi Sorumlusu Makbule İnaç, projenin üniversite öğrencileriyle ilköğretim öğrencilerini buluşturması ve interaktif bir nitelikte olması dolayısıyla son derece başarılı sonuçlar vereceğini kaydetti. Hacı Numan Ortaokulu Müdürü Murat Urgancı'ya da katkıları dolayısıyla teşekkür eden Makbule İnaç, "Bugün Avrupa Bilim ve Eğlence Günü... Bu kıymetli günde Beykozlu çocuklarımızla bilim etrafında buluşmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

TEGV Beykoz Öğrenme Birimi merkez binasının arka bahçesinde yer alan tenis kortunda düzenlenen etkinliğe, Beykoz Hacı Numan Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri katıldı. Gün boyu yaklaşık 250 kişiyi ağırlayan Bilim Tohumları Ekibi, gelen öğrencilerle birlikte bilimsel deney ve gözlemler sergiledi. Zaman zaman öğrencilere sorular sorarak, onların deney boyunca düşünmelerini sağlayan ekip, getirdikleri araç-gereçlerle çocuklara 'ses, görüntü, suyun kaldırma kuvveti' gibi pek çok konuda bilgi verdi. Deneyleri hayranlıkla izleyen ve zaman zaman kendileri de bizzat deneyin içinde yer alan Hacı Numan Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri, tüm masaları dolaşarak, güne dair tüm sunumları ilgiyle takip etti.

Bayer'in Türkiye'deki 60. yılı dolayısıyla TOG ile birlikte TEGV Beykoz Öğrenim Birimi'ne gelen Bayer Genç Bilim Elçileri, Mayıs ayından bu yana Diyarbakır'dan Şanlıurfa'ya Trabzon'dan İzmir'e Malatya'ya Samsun'a kadar toplam 16 ildeki 48 farklı noktada çocuklarla bir araya geldiklerini anlattı. Bayer Kurumsal İletişim Uzmanı Neşe Kara, yine Toplum Gönüllüleri Vakfı Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi Gönüllüsü Nisan Su Tablacı ve Bayer Bilim Tohumları Projesi Eğitim Koordinatörü Nurcan Aydoğdu ile birlikte gezdikleri yerlerdeki izlenimlerini dile getirdi. Özellikle kırsal kesimdeki öğrencilerin ve çocukların büyük ilgisi olduğunu dile getiren yetkililer, proje kapsamında yaklaşık 3 bin çocukla buluştuklarını vurguladı. TEGV Beykoz Öğrenim Birimi Sorumlusu Makbule İnaç da dünyadaki 33 ülke ve 250 kentte eş zamanlı olarak kutlanan Avrupa Bilim ve Eğlence Günü'nü İstanbul'un bir ilçesi olan Beykoz'da da kutluyor olmanın sevincini yaşadıklarını kaydetti.

Program sonunda katılan Beykozlu çocuklara birer adet etkinlik kitapçığı ve yap-boz armağan edildi. Öğrenciler ayrıca ekip tarafından getirilen ve önceden hazırlanmış olan şekilli köpükleri, ebru boyasının yer aldığı kovalara batırarak, kendileri için 'şeker görünümlü' ilginç bir süs eşyası elde etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: TEGV, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Makbule İnaç, Beykoz, hacınuman Ortaokulu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"