Beykozlu CHP'lilerin 18. Olağanüstü Kongre günlüğü...

  • 2014.09.09 00:00
  • Güncelleme: 09.09.2014 00:11
  • Okunma: 6165 kez
  • Yorum: 0
CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda PM'ye aday olan Beykozlu 4 isim de PM'ye giremezken, adaylardan Aydın Düzgün 71, Füsun Sökmez 37, Nafiz Ünlü 34 ve Hüseyin Öztürk 33 oy alabildi.
Beykozlu CHP'lilerin 18. Olağanüstü Kongre günlüğü...

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ankara'da düzenlediği Kurultay sonrası Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yeniden başkanlığa seçildi. Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Parti Meclisi'ne (PM) aday olan 434 kişiden de 52'si üye olarak belirlendi. Beykoz'dan katılan 4 isim de CHP’de PM'ye giremezken, adaylardan Aydın Düzgün 71, Füsun Sökmez 37, Nafiz Ünlü 34 ve Hüseyin Öztürk 33 oy alabildi.

Dost Beykoz'un görüşlerine başvurduğu kişiler ise hem Kurultay hem de PM seçimleri konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı. CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan'ın ise "Burada Beykoz'u temsil diye bir şey yok! CHP'de PM'ye girenler Beykoz'u değil Türkiye'yi temsil ediyor" şeklindeki açıklamaları ise şaşkınlık yarattı. Seçildiği günden bu yana Beykoz'dan çok Türkiye genelindeki sorunlara dikkat çekmeye çalışan Şevket Arıkan, hatırlanacağı gibi son seçimlerde de oyunu Beykoz'da değil Ataşehir'de kullanmıştı. Öte yandan İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Taneri Vural, 91. Kuruluş Yıldönümü ve Kurultay hakkında çok özel düşüncelerini Dost Beykoz ile paylaştı.

Aydın Düzgün: “CHP düzelmezse, Türkiye düzelmez!”

PM Üyelik seçimlerinde Beykoz adına en yüksek oyu Aydın Düzgün aldı. Halen Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi ve Grup Başkanvekili görevlerini sürdüren Aydın Düzgün, Dost Beykoz'a özel yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Seçilmemiz halinde kuşkusuz Beykoz'da yaşayan ve bizi tanıyan insanlar, böylesi büyük bir partinin yönetiminde yer almamızdan onur ve kıvanç duyacaklardı ancak olmadı. Beni CHP'nin içerisindeki 'sol' hareketten olan kişiler aday olarak gösterdiler. Ben seçilemedim ancak sonuçtan gayet mutluyum. Bakıldığında, oluşan PM üye listesinde çok sayıda 'evrensel sola inan sosyal demokratların' seçildiği görülüyor. Bu da beni şahsen mutlu ediyor. Bizler çalışmalarımıza büyük bir şevkle devam edeceğiz ve ben bundan sonraki Kurultay ve benzeri seçimlerde arkadaşlarımızla birlikte daha iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum.

30 yıllık siyasi birikimim ve siyasal yaşamım bana bugünün gerçeğini şöyle özetliyor: 'CHP düzelmezse, Türkiye düzelmez!'. Kurultay sonrası gördüğüm ise her geçen gün CHP'nin daha da iyiye gittiğidir. Ben her zaman ve her yerde şunu söylerim: CHP var ise herkes için var..."

Füsun Sökmez: “Amacım; Ankara seviyesine yükselmekti”

CHP İstanbul İl Eğitim Sekreteri Füsun Sökmez de yine Dost Beykoz'a özel yaptığı açıklamada, aldığı 37 oyun bir kısmını, kendisini Kurultay'da gören kişilerden aldığını ve adaylığa son dakikada karar verdiğini anlattı. "Akşamüstü gittiğim Ankara'da 11'e 10 kala, yani son dakikada adaylık başvurumu yaptım" diyen Füsun Sökmez, şöyle söyledi:

"Öncelikle şunu söylemek gerekiyor: Bir önceki CHP Beykoz İlçe Başkanlığı seçimlerinde Hızır Yılmaz Başkan seçilmişti ve o gün ilk defa Kurultay Delegesi yoktu. Oysa daha önceki seçimlerde hep olmuştur. Dolayısıyla Beykoz bu anlamda bir şanssızlık yaşıyor. Şahsım adına da konuşursam, ben 20 küsur yıldır siyasetin içerisindeyim. Beykoz'da yaptığım siyaseti, İstanbul seviyesine yükseltmiş birisiyim. PM adaylığımda da bunu Ankara seviyesine yükseltmeyi istedim. Ben örgüt emekçisiyim ve 39 ilçede eğitimle ilgili çalışmalar yapıyorum.

Aslında PM üyeleriyle el sıkışmak, seslerini duymak, belirli yöntemlerle onlarla iletişim kurmak gerekiyordu. Ben şunu da söyledim: 'Bizler İstanbul 1. Bölge için aday çıkarabilecek bir ilçeyiz' dedim. Sonuçta orada bulunan 4 arkadaşımız da son derece değerlidir. Söylediğim gibi Kurultay öncesi belli diyalogları yürütmek gerekiyor. Delegasyonla tanışmadan bu iş kesinlikle olmaz. Bir il yöneticisi olarak ben böyle düşündüm."

‘Bir diğer İl Yöneticisi PM’ye seçildi!’

Beykoz'da özellikle 'kadın emeğinin' ön plana çıkması adın PM Üyeliği'ne seçilebilmiş olmanın önemli bir iş olacağını da vurgulayan CHP İl Eğitim Sekreteri Füsun Sökmez, PM Üyesi olarak seçilen ve daha önce Beykoz'da da çalışmalar yürüten CHP İstanbul Milletvekilleri İhsan Özkes ve Kadir Gökmen Öğüt'ün büyük bir şans olacağını kaydetti. Öte yandan Dost Beykoz'un araştırmaları sonucu, CHP İstanbul İl Eğitim Sekreteri Füsun Sökmez gibi CHP İstanbul İl Saymanı Ümran Köksüz'ün de PM Üyeliği için aday olduğu ve 382 oyla da PM’ye seçildiği ortaya çıktı. CHP İstanbul İl Yönetimi'nin sergilendiği www.chpistanbul.org.tr adresinde ise neredeyse herkesin bir özgeçmişinin bulunmasına karşın, Füsun Sökmez hakkında herhangi bir bilginin yazılı olmadığı anlaşıldı.

Prof. Hüseyin Öztürk: “Kitap yazacağım”

Bir diğer Beykozlu Hüseyin Öztürk, herkesin hitap ettiği kişinin farklı olacağını kaydederek, "Hepimiz farklı koridorlardayız. İşbirliğiyle siyaset yapılmıyor: 'Ben senin için çalışırım' ile olmuyor" dedi. Dost Beykoz'a özel yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, şunları kaydetti:

"Neden PM'ye giremediğimizin sebebi ortada: Anahtar listelere hiçbirimiz giremedik. Hiç kimse o iki listeden birinde değildi. Aydın Düzgün 'sol' gruptaydı ve anladığım kadarıyla oylarını oradan aldı. Düşük oyun tek açıklaması budur. Ben Kurultay günü broşür de dağıttım ancak o şekilde olacak bir iş değil. Delege, kişilerle olan eski ilişkilerine bakıyor. Son dakikada gördüğü bir kişi için 'Aaa çok iyi adammış' demiyor. Aday olan kişinin de aslında Kurultay sırasında delegeyle ilişkisini önceden kurmuş olması gerekiyor.

Kurultay'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun çok hâkim olduğu bir delege listesi vardı ve o liste parçalanmıyor. Parti Meclisi için bu listedeki kişilere 'gözü kapalı' oy veriliyor. Örneğin Beykoz Konakları'ndan Erdoğan Toprak da PM'ye giremedi. Delege onun yerine kimi yazdı? Hasan'ı Hüseyin'i yazdı..."

CHP Parti Meclisi üyesinin Beykoz'dan bir kişi olması konusuna da değinen Prof. Öztürk, böyle durumun gerçekleşmesi durumunda PM'ye seçilecek kişinin öneminden bahsetti. PM üyeliğinin Beykoz'a ve partiye yarar sağlayacağını vurgulayan Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, bu şekilde örgüte ve adaylaşmaya Genel Merkez'in daha çok dikkat edebileceğini kaydetti. Her ilçenin bu tür talepleri olabildiğine dikkat çeken Prof. Öztürk, her şeye rağmen güzel bir Kurultay yaşandığını dile getirdi. PM'ye seçilemese de daha önce CHP Genel Merkezi'ne ilettiği bilimsel çalışmalarını geliştirerek bir kitap haline getireceğini anlatan Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, "Kaynak yönetimi ve Sol üzerine bir kitap yazmak istiyorum. Kapitalizmin tükettiği dünya, kaynakların toplum adına yönetimi ve bu konudaki solun rolünü toparlamaya çalışacağım. Anlaşılan, düşüncelerimi daha popüler bir düzeyde ve yazarak halka ulaştıracağım" diye konuştu.

Gökhan Taneri Vural: “Herkes aslında biraz CHP’lidir”

Gökhan Taneri Vural ise 'nöbetçi' olduğu CHP Beykoz İlçe Merkezi'nde Dost Beykoz'un sorularını cevapladı. Sabah saat 10.00'da Cumhuriyet Halk Partisi'nin 91. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla bir tören düzenlediklerini anlatan Vural, ilçede bu etkinliği uzun zamandır yapmadıklarından yakındı. Beykoz Belediyesi önündeki Atatürk anıtına çelenk koyduklarını, saygı duruşunda bulunduklarını dile getiren Gökhan Taneri Vural, İstiklal Marşı'nın ardından Şevket Arıkan'ın güzel ve duygu yüklü bir konuşma yaptığını kaydetti. CHP'nin 1947'ye kadar tek parti olduğunu ve adının içinde geçen 'halk' sözcüğünden dolayı da Türkiye'deki herkesin 'biraz da' CHP'li olduğunu söyleyen Gökhan Taneri Vural, Ankara'daki Kurultay içinse şöyle dedi:

Gökhan Taneri Vural: “Kaç oy alacağını öngöremeyenler…”

"Hemen hemen tüm CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulumuz oradaydı. Bizler özel araçlarımızla gitsek de Gençlik Kolları için bir de ilçeden minibüs kaldırdık. Yaklaşık 10 kişiyi Ankara'ya götürdük. Şahsen bakarsak da bu benim ilk Kurultayım değildi. Bundan önce 8-9 kez CHP Kurultayları'na katılmıştım. Ben bu anları seviyorum. Türkiye'nin dört bir yanından gelen delegeler orada buluşuyor, örgütüyle kucaklaşıyor. Elazığlısıyla çorba içiyoruz; Anteplisi orada, Adanalısı orada...

Bizden 4 kişi de PM'ye üye olmak için oradaydı ancak seçilemediler. Ben bu durumu şöyle değerlendiriyorum ve şunu söylüyorum: 'Kendisinin kaç oy alacağını öngöremeyenler, memleketin geleceğini de doğru bir şekilde öngöremezler'. Ancak CHP demokratik teamülleri sürdürmeye çalışan bir partidir. Örgütlenerek ve üyelerinin kalbinin tamamıyla onayladığı şekilde bir araya gelip, fikir birliği edilmesi gerekiyor. Bu işler öyle 'yukarıdan atamayla' olmuyor.

Bu 4 arkadaşlarımızdan herhangi birisi PM'ye girebilseydi, ilçemiz için çok iyi olacaktı. Genel Merkez ile iletişimimiz daha rahat olacaktı. Diğer ilçelerden daha çok işsizlik ve uyuşturucu sorunuyla mücadele verilen Beykoz'un sorunları da Genel Merkeze bu şekliyle ulaşacaktı. Beykozlu olmayan bunları bilmiyor. 'Beykoz depreme dayanıklı' diyerek gelip ev yapmasını biliyor, Beykozlu olmayanlar."

Tüm bunların yanı sıra İhsan Özkes gibi Kadir Gökmen Öğüt gibi isimlerin PM'ye seçilmesinin de önemli olduğunun altını çizen Gökhan Taneri Vural, "İhsan Özkes çok önemli bir isim. 9 kitap yazmış. Beykoz'da da çok sık gördüğümüz bir kişi... Kadir Gökmen Öğüt ise Kadıköy İlçe eski Başkanı... Tüm ilçeleri tek tek gezen ve Beykoz'a da ayrıca önem veren bir isim. Bu kişilerden Beykoz olarak yararlanabiliriz" dedi.

‘Şevket Arıkan’ın söylemi Beykoz’u aşıyor(!)’

Dost Beykoz olarak tüm bu isimlerle görüşmemizin ardından, Kurultay hakkında fikirlerine başvurduğumuz CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan ise ilginç bir açıklama yaptı: "Kurultay'a CHP Beykoz'dan kimse gitmedi, oraya gidenler bireysel olarak katıldılar" diyen Başkan Arıkan, bir anlamda PM seçimi adına alınan sonuçların sorumluluğunu da kişilerin kendisine yükledi. "Peki, neden o halde minibüs tutup gençleri taşıdınız? Herkes kendi adına gittiyse siz neden Kurultay'da yer aldınız?" sorusuna da garip bir şekilde yanıtlayan Şevket Arıkan, şunları söyledi:

"Kurultay'a katılımlar bireysel olarak yapılır. CHP tüzüğünde PM üyeliğine başvuruların bireysel olarak yapıldığı yazar. CHP bir teşkilat da değil örgüttür. Parti tüzüğümüzün 7. maddesinde üyelerimizin hakları ve görevleri yazılıdır. Siz, tüzüğü bilmeden konuşuyorsunuz. PM'ye üye olacak kişiler ne ilçe başkanından ne de il başkanından izin almazlar. Bizim partimiz asker partisi de ümmet partisi de değildir. Kurultay'a katılan kişiler PM üyesi olduklarında Beykoz'u değil Türkiye'yi temsil ederler"

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz