Beykozlu balıkçılar sirenlerle av sezonunu açtı

  • 01.09.2020 07:25
  • Güncelleme: 01.09.2020 07:25
  • Okunma: 4377 kez
  • Yorum: 0
Beykozlu balıkçılar, av yasağının sona ermesinin ardından Poyrazköy Limanında denize açılarak sezonu başlattı
Beykozlu balıkçılar sirenlerle av sezonunu açtı

Av yasağının uygulandığı beş aylık süre boyunca tekne ve ağ bakımlarını tamamlayan Beykozlu balıkçılar, yasağın sona ermesiyle birlikte denize ağ atmaya başladı.

Poyrazköy Limanından mavi sulara açılan denizci Bilal Eren, 20 yıldır avlandığını dile getirerek, "Kısmet olursa gece yarısından itibaren sezonu açacağız. Bu yıl sezonun iyi geçeceğini umuyoruz. Palamut sezonu olduğu için büyük ihtimalle Karadeniz'e çıkacağız. Kıyıya ne zaman ineceğimiz hiç belli olmuyor. Palamut nereye giderse biz oradayız." dedi.

"Sezona 4 ayda hazırlanıyoruz"

Sezon hazırlığını 4 aylık sürede tamamlayarak avlanmaya hazır hale geldiklerini ifade eden Eren, "Ağlarımızı teknemizi hazırlarız. Ağ yapımlarını, eleman hazırlıkları sezonun bitmesiyle başlaması arasında 4 ay gibi bir süremiz var. Tekne hazırlığımız en az 1-2 ay sürer. Teknemizde 25 kişi çalışıyor. Aşçısı, kamarotu var, herkesin başka bir işi var. Teknenin içerisinde denizde herkes tetikte bekler, balığı bulduğumuz zaman herkes hazır oldadır." diye konuştu. 

Ailecek balıkçılıkla uğraşan 37 yaşındaki Rizeli Ercan Bayraktar, 23 yıldır denizlerde avlandığını kaydederek, "Bu sene balık güzel görünüyor, bolca palamut bekliyoruz. Takdir tabii Cenab-ı Allah'ın. Bunun havası var, lodosu var, fırtınası var. Bismillah diyerek denize açıldık mı her şeyin gerisi gelir." şeklinde konuştu. 

"Nereye gideceğimiz belli değil"

Bayraktar, şunları kaydetti:

"Şu anda gideceğimiz yer belli değil, Karadeniz'e de gidebiliriz, nereye gideceğimiz belli değil. Bunu tamamen deniz gösterecek. Bizim bir teknemiz daha var. O Moritanya'da şu anda Afrika'da. 4 senedir oradayım. Korona'dan sebep 5.5 ay orada kaldım, izne geldim. Eylül'ün 25'inde döneceğim."

"Orada balıkçılık biraz daha farklı sistem daha ağır. Balık fabrikaları var. Fabrikalara balık veriyoruz. Onlar balık unuyla balık yapı yapıp Türkiye'ye de ihraç ediyorlar, başka ülkelere de veriyorlar. Orada bu kadar sık bakım yapamıyorsun ama aynı. Oranın çalışma sistemi buradan biraz daha zor.

Saatlerin gece yarısını göstermesinin ardından Beykozlu balıkçılar, mavi sulara açılarak Su Ürünleri Sezonunu sirenlerini çalarak başlattı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Balık, Sezon, Av

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz