Beykozlu Artvinlilerden Anneler Günü

  • 0
  • 15857
Beykozlu Artvinlilerden Anneler Günü
Beykozlu Artvinlilerden Anneler Günü
Beykozlu Artvinlilerden Anneler Günü
Beykozlu Artvinlilerden Anneler Günü
Beykozlu Artvinlilerden Anneler Günü

Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanan Anneler Günü'ne özel Beykozlu Artvinliler Derneği, kahvaltılı etkinlik düzenledi.

Artvinli sanatçı Hüsnüşen Yaşar'ın ezgileriyle şenlenen anneler, tulum sanatçısı ve aşığıYağmur Sakarya'nın nameleriyle memleket hasreti giderdiler. Dernek Başkanı Mehmet Uzun, düzenledikleri kahvaltılı kutlamaya 100'ü aşkın davetlinin geldiğini ifade ederken, özellikle çocukların neşeli bakışları güne anlam kattı.

‘Biçer ve Demirel de geldi’

Beykozlu Artvinliler'in düzenlediği kahvaltılı etkinliğe, Beykoz Belediye Meclis Üyeleri Gülay Demirel ve Gül Biçer, Beykoz Halk Eğitim Müdürü Beycan Kal ve sosyal platformlarda sıkça rast geldiğimiz Zerrin Bekar katıldı. Annesinin rahatsızlığı nedeniyle geceyi hastanede geçirdiğini söyleyen Gül Biçer, gecikmeyle de olsa kahvaltıya katıldı ve tüm annelerin anneler günün kutladı. Gülay Demirel ise kadın ve anne olmanın önemini vurgulayarak, "Türk annesi olmak, Türk kadını olmak, bu dünyada bir ayrıcalıktır. Daha bir programa katılmıştım ve şöyle dizeler vardı orada: 'Yüreğindeki imandan, damarlarındaki asil kandan aldığı güçle bu analarımız, her türlü zorluğa göğüs germişlerdir'.Her biriniz çok özelsiniz... Her biriniz çok güzelsiniz... Bir Türk kadını olmaktan, bir Cumhuriyet kadını olmaktan her zaman gurur duyuyorum ve hemcinslerimizin gerek ülke yönetiminde gerek mahallelerinde gerekse aile içinde daha etkili olması gerektiği inancıyla hepimizin anneler gününü kutluyorum" dedi.

‘Mehmet Uzun tek tek ilgilendi’

Dernek Başkan Yardımcısı Kenan Mert ile birlikte konuklarını kapıda karşılayan Başkan Mehmet Uzun, içeride de misafirleriyle tek tek ilgilendi. Anneler Günü'nün önemini belirten kısa bir de konuşma yapan Mehmet Uzun"Anneler bizlerin ilk öğretmenidir. Onlardan çok şey öğrendik ve ömür boyu da öğrenmeye devam edeceğiz. Annelerimiz, evlatlarını ne kadar da büyüse yine çocuk görmektedir. Annenin şefkati, sevgisi, ilgisi, onun koruma ve kollaması hiç bitmez. Koşulsuz, şartsız ve özveriyle bir ömür boyu devam eder. Ondan dolayıdır ki anne hakkı hiçbir zaman ödenmez" diye konuştu. Dernek üyelerinden Türkan Özçelik de anne olmanın güzelliklerinden bahsederken şunları söyledi:

"Analarımız... Bizleri bedeninde taşıyıp dünyaya getiren analarımız... Bitmeyen sevgisiyle, şefkatiyle bizleri büyüten analarımız... Analarımız... Sırdaşımız, en büyük koruyucumuz, en büyük danışmanımız... Gücümüze güç, umutlarımıza umut katan analarımız... Ne kadar da anne olsak, kaç yaşında olursak olalım, sığınabileceğimiz en güvenilir limanlardan biridir ana kucağı... Evde, tarlada, bahçede, cephede; her alanda analarımız... Anası-kadını her alanda güçlü olan ülkeler hep öndedirler. Toplumların ileri medeniyet seviyesinde olması analara bağlıdır. Analarımız ne kadar kültürlü olursa, toplum da o kadar ileri demektir."

Beykozlu Artvinliler Dernek Üyesi ve aynı zamanda İBB Mezarlıklar Müdürlüğü yetkilisiMine Emirzade de günün önemine dair bir konuşma yaptı. Artvinli ve anne olmanın tasvirini şairane bir dille aktaran Emirzade, duygularını şu şekilde ifade etti:

"Senin adın başarıdır Artvin topraklarına düşen ey kadın! Sen ruhuna harika bir istikbalin tohumları bırakılmış kadınsın. Annesin. Zor olanı başarmaya aday kadınlar yetiştirdi her vakit bu topraklar. Yüreğinin götürdüğü yere giden kadınlar doğurdu bu topraklar. Gittiği her yere Karadeniz kültürünü taşımaya yürekli kadınları var bu bölgenin.

Eyüp Sultan misali sabrı, Ebubekir misali dostluğu kuşanmıştır memleketimin, Artvin’imin anası... Dostlukların beşiği, samimi bakışların muhatabıdır o... Mutludur Artvin kadını, umutludur. Azmi, özgürlüğü katık etmiştir meşakkat dünyasına... İşte onun adı başarıdır, Artvin kadınıdır..."

‘Yılın annesine plaket’

Derneğin folklor ekibinden Esra Atabay'ın kendi yazdığı Anne şiiriyle devam eden günde,tulum ve gamon çalgıları eşliğinde anneler gönüllerince eğlendi. Derneğin en yaşlı annesi olanEmine Anne'ye ise Dernek tarafından hazırlanan 'Yılın Annesi' plaketi sunuldu.

Haber Merkezi

Giresun Derneği’nden Erdoğan’a ziyaret
Önceki Giresun Derneği’nden Erdoğan’a ziyaret
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz