Makaleler

Beykoz - Bodrum

2014.09.24 00:00
| | |
5509

Dostbeykoz okuyucuları yerel sorunlarla gazetemiz vasıtayla yeteri kadar ilgilenebiliyorlar.

Beykoz’un hakikaten Türkiye, gerek Güney-Doğu Anadolu, gerek Ege kıyılarında dost kentleri olmalı. Beykozlulara en yakışanların başında da Bodrum gelir. Bodrum hakikatten Türkiye’nin turizmdeki incisidir.

Belediye seçimlerinden sonra önceki dönemde de Bodrum’da başarılı bir belediyecilik yapan Mehmet Kocadon, tekrar 5 yıl için Belediye Başkanı seçildi. Bodrum halkının Kocadon’dan beklentileri büyük.

Gelelim Bodrumun Türkiye için önemine, Bodrum hakikaten 778 bin km karelik Türkiye’mizin en nadide ve en güzel tatil beldesi. Her ne kadar Türkiye’de belirli sosyetik çevreler veya basında bir Bodrum-Çeşme çekişmesi yaratmak isteseler de, Çeşme çok küçük İstanbul’un küçük bir köyü havasındayken, Bodrum bugün Luxemburg’un iki katı bir yüzölçümüne sahip, her koyu, her bölgesi ayrı bir güzellik içinde. Bodrum’da bu özelliklerini tespit eden Hollandalı, Norveçli, İsveçli turistler bu beldeye gelerek konutlarını satın almışlar, büyük bir çoğunluğu burada kışlıyor. Aynı gelişmeyi İngilizler için de söyleyebiliriz. Bazı yaz aylarında Bodrum’un şehir içinde neredeyse Türk’ten çok İngiliz turist görmek mümkün. Bodrum’un özelliklerinden biride hakikaten çok güzel otellerin burada yapılmış olması.

Rixos’un her açıdan dört dörtlük otelinin yanında, Savoy Otel, bodrum şehir merkezindeki The Marmara Oteli gelenleri mutlu edecek durumda. Bodrum Türkler için önemli bir turizm alanı, gayet güzel yapılı Rezidanslara da sahip, Gündoğan’da Olamare Rezidans, Yalıkavakta Yalı Evleri ve bunların birkaçı. Bunların sayılarını daha da artırmamız mümkün, kentteki güzel restoranlar, kaliteli yemekleriyle İstanbul’la rekabet edecek durumdalar. Ayrı bir özellikte gerek Bodrum marinasının güzelliği, güzel yemeklerinin dışında, her akşam müziği ve restoranı çok iyi Rekabet etmek için Mansimov’uz yeniden oluşturduğu Yalıkavak Marina’da yabana atılacak bir yer değil,  yavaş yavaş kaliteli turistler yatlarıyla buraya geliyorlar. Turistlerin çok ilgisini çeken bir bölüm Bites. Bites daha ziyade Türk gençleriyle yabancı turistlerin tercih ettiği bir yer. Bütün oteller denize sıfır durumda, İngiliz turistlerin mekânı olarak gördüğümüz Hotel Manuela, burada fazla lüks olmasa da tüm istekleri karşılayan bir mekan. Bunun gibi birçok mekânı burada görmemiz mümkün. Kentin bu özelliklerini saydıktan sonra gelelim biraz da kusurlarına.

 

Kusursuz güzel olmaz derler, bu güzelin de 5 tane kusuru var. İlk olarak ulaşım, özellikle yurtdışından gelişler oldukça güç, Antalya’ya Duesseldorf’tan yaz aylarında günde 6 tane uçak kalkarken, Bodrum’a en fazla haftada 1 bilemediniz 2 tane uçak kalıyor. Bu sadece Almanya için değil, diğer bölgeler içinde geçerli. Bırakın yurtdışını Ankara’ya bile doğru dürüst uçak seferleri yok. Türk Hava Yolları büyük çoğunlukla aktarmalı uçuyor. Pegasus, insanı rahatsız eden bu havayolları günde bir kez uçuyor, fakat Pegasus’la uçmak büyük bir eziyet diyebilir. İkinci olarak belirli bölgelerin yolları, eskiden belde belediyelerin yapım alanlarına girdiği için çok kötü bir durumda. Bodrumdan Yalıkavak’a, Yalıkavak’tan Gündoğan’a giden yollar ve bu beldelerdeki ara sokaklar Karayollarının da ihmaline uğramış, oldukça sorunlu yerler. Üçüncü olarak şunu söyleyebiliriz, yurtdışı tanıtımı Bodrum’un oldukça eksik. Yılda bir kere geleneksel Berlin fuarına katılıp, orda küçük bir stant alıp Alman turistlerin gelmesini beklemenin çağı geçmiş bulunuyor. Bunun için artık yeni adımların atılması lazım. Bu adımların biri de Belediye’nin ve Bodrum Ticaret Odasının ortak işlemlere girmesi, bu kolay bir iş. İkisinin de başında iki kardeş, Kocadon’lar bulunuyor. Kocadon’ların işbirliğiyle bu konuda adımlar atılabilir. Özellikle Bodrum’a ucuz İngiliz’in yanında, Almanca konuşan ülkelerden Almanya, Avusturya, İsviçre’den turist getirilir ve yine de Almanca konuşulmasa da herkesin Almanca bildiği Hollanda da bu gruba dahil edilebilir. İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul’a bu dört ülkeden nasıl daha fazla turist getirilir çalışmaları içeresinde. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da bu konuda adım atması lazım.

Anahtar Kelimeler: Prof. Dr. Faruk Şen, Beykoz, Bodrum, Köşe Yazısı

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"