Son Dakika

Beykoz yine emlak piyasasının gündeminde

  • 3
  • 14365
Beykoz yine emlak piyasasının gündeminde
Beykoz yine emlak piyasasının gündeminde

İstanbul'da konut piyasası bakıldığında en çok düşüşün yüzde 39 oran ile Beykoz'da gerçekleştiği kaydedildi.

Emlak Endeksi verilerine göre; İstanbul'da bir yıllık sürede satılık konut fiyatı en çok artış gösteren ilçe yüzde 10'la Bağcılar olurken, en çok düşüşün yaşandığı ilçenin ise yüzde 39 oran ile Beykoz olduğu belirtildi.

Konut fiyatlarının bölgeye göre, imar planına, ve ekonomik duruma göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Mustafa Hakan Özelmacıklı, yaptığı açıklamada, Beykoz ilçesindeki düşüşün ekonomik nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

Borçlarıyla birlikte satışa çıkardılar

2B ödemelerinde aksaklıklar olduğunu ifade eden Özelacıklı, ” Beykoz gibi bölgelerde 2B ödemelerinde zorlanmalar var. Bu nedenle bu borçları ile beraber taşınmazlarını satışa çıkaranlar arttı. Hal böyle olunca da konut fiyatları geriledi. Esenyurt'ta ise konut kredisi faiz oranları yükseldikçe fiyatlar aşağı yönde seyrediyor.” ifadelerini kullandı.

Özelmacıklı,  "Zeytinburnu'da gene özellikle sahil bandına yapılan yüksek katlı projeler nedeni ile fiyat ortalamasını yükseltti.” dedi.

Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay da açıklamasında, "Beykoz ilçesinin ise reel fiyatlarına ulaştığını söyledi.

Bozok, “Fiyatların düştüğü bölgelerde ise özellikle Beykoz'da son 10 yıllık dönemde arsa fiyatlarının fahiş yükselişi nedeniyle pahalı konut üretimi yapılması olarak görüyoruz. Günümüz ekonomik konjönktüründe yatırımcı kesimin ilgi gösterdiği bu bölgede konut alımından çok, farklı finansal enstrümanlar vasıtasıyla paralarını değerlendirdiklerini gözlemlemekteyiz. Diğer bir deyişle talep edenin fiyat motivasyonu ile arz edenin fiyat motivasyonu birbirinden zaman içinde çok uzaklaştığı için bu dönemde reel fiyatlara doğru bir iniş olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde ekonomik konjonktörün ülkemiz ve piyasalar için daha iyi bir görünüm sergileyeceği düşüncesindeyiz. Emlak fiyatlarındaki hareketlenme de buna işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR YARI YARIYA İNDİ

Beykoz’da yaşanan yüzde 39 oranındaki düşüşün ilçenin imar yapısından kaynaklandığını söyleyen Emlak Uzmanı Ayhan Ercan ise, “Piyasada bir durgunluk var. Daha önce tapuda 15-20 işlem olurdu. Şimdi 5’i geçmiyor. Beykoz’da eskiden 2 milyon dolara satılan villalar şu an 1 milyon dolara kadar düşmüş durumda.” dedi.

Haber Merkezi

Beykoz Elmalı Mahallesi'nde kaçak yapı yıkımı
Önceki Beykoz Elmalı Mahallesi'nde kaçak yapı yıkımı
Beykoz STK çalışma grupları
Sonraki Beykoz STK çalışma grupları
Yorumlar (3 Yorum)

AHMET (4 yıl önce)

Şu haberleri ısıtıp ısıtıp önümüze koymayın artık, bize ne arkadaş acarlarda veya beykoz konaklarındaki villanın satış fiyatından, Beykoz da emlak deyince artık akıllara gelmesi gereken konu; Gerçek beykozluyu, yani semtin sahiplerini yaşadığı ortamda ilkel şartlara mahkum eden düzenin değişmesi gerekliliğidir. lütfen bunlara vurgu yapın artık. Vatandaş, akan çatısını değiştiremiyor mevcut sistemde, 45-50 yıldır yaşadığı evlere tadilat anlamında çivi çakamıyor. Yıllardır suni gündemlerle saçma sapan bir piyasa şartı oluşturuldu beykozda..

Abuuzeeya (4 yıl önce)

İsrail zulmü altındaki Gazze’den hiç bir farkı yok

BARIŞ ÇAKIR (4 yıl önce)

FİYATLAR YÜKSEK ÇOĞU YERİN TAPUSU YOK 100 m2 yerden trilyon istiyorlar

Yorum Yaz