Güncel

Beykoz Yeşil İnci Çocuk Akademisi’nden...

Beykoz Yeşil İnci Çocuk Akademisi’nden...
2014.09.08 00:00
| | |
6796

Çocuk nasıl yönlendirilir?

Beykoz Yeşil İnci Çocuk Akademisi’nin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde organize ettiği "Çocuğun Kişilik Gelişiminde Ailenin Önemi” başlıklı konferansın konuşmacısı Oğuz Saygın’dı…

70 kişilik bir aile grubunun takip ettiği seminerin 9. olduğunu söyleyen Beykoz Yeşil İnci Çocuk Akademisi Müdürü Selman Uysal, yapmış olduğu açılış konuşmasında, Osmanlı Tarihi’nden söz ederek, “Fatih Sultan Mehmet 14 yaşında tahta geçmiş bir önderdir. 7 lisan bilip Farsça’yı kendi dili gibi konuşan 21 yaşında tüm dünyayı etkileyen yeni bir çağ açıp kapatmıştır” dedi.

O İstanbul’u fetheden bir dahi…

“Fatih Sultan Mehmet Handır. O nasıl bir insandır ki o yaşta boyundan kat kat büyük işleri büyük bir başarı ile yaptı… O da bu topraklarda yetişti, bu toprakların oksijenini nefesini aldı ve bizim çocuklarımızın geçmişte oynadığı oyunları oynadı”şeklinde konuşan Uysal, “fakat arada küçük bir fark var… O bilinçli olaraktan yetişti. Şimdi bizlerde birer birey olarak çocuklarımızı bilinçli olarak yetiştirmenin adına burada seminer veriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Tek kanatlı çocuklar uçamaz…

Müdür Selman’ın ardından konferansına başlayan Oğuz Saygın, “çocukların tek kanatlı olmasından dolayı ülkemizde ciddi problemler yaşandığını, çocukların sadece bir şeye adapte edildiğini dile getirerek, “hayat, dünya, sanat, çocukların zihinsel gelişimi o bakımdan tek kanat eksik kalıyor buda büyük bir problem oluyor aile içinde” şeklinde konuştu.

“Düşünsenize; çocuğunuz lisanlar bilecek ve Avrupa da kendini ifade edecek… Yeni keşifler yapacak, Amerika’ya veya Avrupa’nın farklı yerlerine gittiğinde oranın vizyonunu görecek her konuda kendini yetiştirmiş bir çocuk kim istemez? O zaman ne yapmalıyız çocuklarımızın tek kanadını da biz yapacağız, çünkü tek kanatlı çocuklar uçamaz” diye konuşan Saygın, kendi ailesinden de örnekler verdi.

“Benimde bir oğlum birde kızım var. Oğlum uzman psikolog, birlikte çalışıyoruz. Ben bundan çok gurur duyuyorum” diyen Saygın, “benim Mücahit diye bir öğrencim var. Ben onu buraya davet ettim, geldi. Ben onun hiçbir zaman kolundan tutmadım sadece koçluk yaptım ona. Mücahit çok zekalı bir çocuktur. Bunu az sonra test edeceğiz sizler de anlayacaksınız ne demek istediğimi” ifadelerini kullandı.

Mücahit isimli öğrencisinin kitabı olduğuna ve gayet güzel satıldığını söyleyen Saygın, öğrencisini sahneye davet etti.

Aile gelişim seminerine davetli konulara örnek vermek amacıyla Üsküdar da ikamet eden 20 yaşındaki Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümünü öğrencisi Mücahit Aköz ise seminere katılan aileleri şaşırttı.

20 adet hadisi şerifi yüzünü salondaki ailelere dönerek, arkasında yazılan 20 hadisi şerifi aklında tutarak hiç şaşırmadan bilen Aköz, salondaki aileleri sessizliğe ve şaşkınlığa uğrattı.

Hayat hikayelerini kısa, kısa anlatan Mücahit Aköz, Biz üç kardeşiz bir gün dedemi ziyarete gidiyorduk, markete uğradık ve birkaç meyve sebze aldık, elimiz boş gitmeme adına.

Üç çocuk ve üç çikolata

Meyve ve sebzeleri kasaya getirdiğimizde kasanın yanında çikolatalar vardı ve babam çocuk olduğumuz için birer adet çikolata aldı ve otoparktan çıkarken bir çöp konteynırı ve o konteynırın içinde ekmek yiyecek bir şeyler arayan üç genç çocuk vardı… Babam bize şunu söyleseydi, ‘bakın çocuklar sizde üç çikolata var. Onlar da üç kişiler onlara verin’ dese verirdik, fakat babam daha farklı bir şey yaptı.

Bize dedi ki, ‘bakın çocuklar orada üç çocuk var. Sizde de üç çikolata var bunu’ dedi ve sustu. Ama verin demedi… Bizlerde verdik çikolatalarımızı. Amaç şu olmalı… Söylemekten ziyade yönlendirme vardı ve buda bize her şeyin illaki söylenmesi gerekmediğini anlattı” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Mücahit Aköz, Oğuz Saygın, Selman Uysal, Beykoz, Yeşil İnci, Akademi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"