Erdal ÖZTÜRK
  • 19/02/2023 Son günceleme: 19/02/2023 17:17
  • 6.129

Büyük bir felaket yaşıyoruz. On ilimizi birden peş peşe vuran iki büyük depremle yıkıldık. Şimdi yıkıldığımız yerden kalkmaya çalışıyoruz.

Geçmiş olsun Türkiye'm. Geçmiş olsun Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Kilis, Şanlıurfa, Osmaniye, Diyarbakır ve Adana.

Ülke olarak güçlüyüz. Millet olarak güçlüyüz. Herkes üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Kimisi deprem bölgesine gidiyor, çalışmalara katılıyor. Kimisi maddi olarak az çok yardımda bulunuyor. Kimisi dualarıyla Allah'a yöneliyor. Velhasılıkelam milletimiz yine kendisine yakışanı yapıyor. Hükümet üzerine düşeni yapmış mıdır dersek yalan yazmış oluruz. Üzerine düşeni yapmaya çalışmış mıdır dersek hakkını teslim etmiş oluruz.

Sevk ve idare koordine olabilmek ve bunu başarabilmek için liyakatin önemi bir kez daha ortaya çıktı. AK Parti'nin en büyük hatası benden olsun, ne olursa olsun mantığı doğru bir yaklaşım değildir. Her iktidarın benden olsunu istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Lakin tamam senden olsun da liyakatli işinin ehli olsun. Niye koca teşkilatın içinde liyakatsizler nasıl oluyor da bu kadar ön plana çıkabiliyorlar? Bunun da ayrıca sorgulanması (teşkilat içinde) gereken bir konudur. Depremin 7. günü olmuş. Hala bölgeye mobil tuvaletler kurulamadı. Başka da bir şey yazmıyorum.

Biz ülke olarak ayağa kalkarız da, buradan çıkaracağımız dersleri dikkate alacak mıyız? 1999 depremi sonrasında çıkardığımız dersler ne oldu? Deprem toplanma alanları bile imara açıldı. İstanbul depremi kapıda, Allah için 22 yıl olmuş. Ne yapıldı İstanbul için biri bana desin.

Bence millet olarak depremde nasıl kalkıp üzerimize düşeni yaptığımız kadar deprem öncesinde de yapılması gerekenler konusunda millet olarak ayağa kalkıp yapımını sağlayalım.

Depremin büyüklüğü ve uzaklığı bahane üretmenin değişik yöntemleridir. Eksikleri dile getirmek siyaset değildir. Bozgunculuk hiç değildir. Ben eksikleri yazarım, dile getiririm. Eksikleri görmezden gelenlere yazıklar olsun.

Yazacak çok şey var da biz işin yapıcı ve yaraların sarılması tarafında olalım. İlçemiz Beykoz deprem boyunca üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Beykoz Belediyesi Hatay'a giren en erken ekipti. Enkaz kaldırımından hiç geri kalmadık. Sıcak çorbamız depremzedelerin zifiri ayazda içini ısıttı. Bugün de Beykoz Belediyesi çöp toplayarak salgın hastalıkların önüne geçiyor. Beykoz Belediye Başkanı, ilçe başkanları, belediye başkan yardımcıları, STK'lar, muhtarlarımız ve meclis üyelerimiz bu süreci başarıyla yürütmüşlerdir. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Beykoz’um bize yakışanı buydu. Biz bunu hep yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi deprem bölgesinde iş makineleriyle insan gücüyle gecesini gündüzüne katıyor.

Dost Beykoz ekibi deprem bölgesine bizzat giderek çalışmaları yerinde, ilk günden beri takip ederek Beykozlulara ve internet kanalıyla tüm dünyaya aktarmaya devam ediyoruz.

Allah bir daha böyle felaketleri bize yaşatmasın.

Yazarın Yazıları