Beykoz Üniversitesi raylı sistem profesyonelleri yetiştiriyor

  • 0
  • 8163
Beykoz Üniversitesi raylı sistem profesyonelleri yetiştiriyor
Beykoz Üniversitesi raylı sistem profesyonelleri yetiştiriyor
Beykoz Üniversitesi raylı sistem profesyonelleri yetiştiriyor
Beykoz Üniversitesi raylı sistem profesyonelleri yetiştiriyor
Beykoz Üniversitesi raylı sistem profesyonelleri yetiştiriyor

Metro İstanbul, Beykoz Üniversitesi ile sektöre nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla kapsamlı bir işbirliği protokolü imzaladı.

34 yıllık işletmecilik deneyimine sahip kent içi raylı sistemlerin lider markası Metro İstanbul, kentin Raylı Sistemler İşletmeciliği alanında eğitim veren tek üniversitesi olan Beykoz Üniversitesi ile sektöre nitelikli iş gücü yetiştirecek Raylı Sistemler Temel Eğitim Sertifika Programı’na başlıyor.

Metro İstanbul ve Beykoz Üniversitesi arasında yapılan Eğitimde İş Birliği Protokolü 13 Temmuz Perşembe günü Metro İstanbul Alibeyköy Yerleşkesi’nde gerçekleşen imza töreni ile duyuruldu. İş birliği protokolü kapsamında düzenlenecek sertifika programı ile; raylı sistemler işletmeciliğinde ihtiyaç duyulan tren sürücülüğü, istasyon amirliği, kumanda merkezi uzmanlığı alanlarında sektöre nitelikli işgücü yetiştirmek ve gençlerin raylı sistemlere ilgi duymalarını sağlamak amaçlanıyor.

Sektör ihtiyaçlarına yönelik yeni bir program
Sertifika programında önceliği kadınlara veren Metro İstanbul ile Beykoz Üniversitesi katılımcılara yol-hat bilgisinden güç bilgisine, sinyalizasyondan entegre yönetim bilgisine kadar geniş yelpazede eğitim olanağı sunuyor.

İş birliği kapsamında konuşan Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman sertifika programı için son derece heyecanlı olduklarını söylerken şunları belirtti;

“Beykoz Üniversitesi olarak 2008 yılından bugüne iş dünyası ve toplumun ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip mezunlar yetiştiriyoruz. Bununla birlikte Yaşam Boyu Öğrenme Merkezimizin çatısı altında düzenlediğimiz eğitimler ile bireylerin, kurum ve kuruluşların ihtiyaç duydukları gelişim alanlarına katkı sunmaya devam ediyoruz. Metro İstanbul ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu sertifika programı ile raylı sistemler işletmeciliği alanında hem sektörün ihtiyaç duyduğu donanımlı işgücü yetiştirmeyi hem de sektörün gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Raylı Sistemler İşletmeciliği Akademisyenleri ve Metro İstanbul Akademi Uzmanları ile hayata geçirilecek olan sertifika programı ile Beykoz Üniversitesi’nin temel değerlerinden olan kent içi, ulusal ve uluslararası raylı sistemler taşımacılığı ve ulaştırma sektörlerinin geliştirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

5 hafta sürecek olan yoğunlaştırılmış teorik ve saha eğitimleri sonrasında katılımcıların iktisadi, idari ve iletişimsel becerilerle donanmış; küreselleşmenin de etkisiyle giderek çok kültürlü bir nitelik kazanan günümüz toplumunda becerilerini ulusal ve uluslararası ortamda toplumun ve sektörün hizmetine sunabilecek; değişime ayak uydurma, karar alma ve problem çözme ve öğrenme becerileri gelişmiş; girişimci bireyler olarak bu programı tamamlamalarını amaçlıyoruz.”   

İstanbul’da Raylı Sistemlerin Altın Çağında Bu İş Birliği Sektörün Geleceğini Belirleyecek
Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy;

“İstanbul tüm dünyada ‘aynı anda 10 metro inşa eden şehir’ olarak anılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun döneminde sadece inşa edilen yeni hatlarla değil, işletme kalitesi alanında aldığımız ödüllerle, dünyanın dört bir tarafında yürüttüğümüz proje ve müşavirlik işleriyle ve AR-GE Merkezimizin gururu, yerli tramvay aracımız TRAM34’le tüm dünyada ses getiriyoruz. Bu dönem ileride İstanbul’un raylı sistemlerde altın çağı olarak anılacaktır.

Hızla gelişen devrimsel teknolojiler ile birlikte bazı mesleklerin yok olacağını ve yeni mesleklerin doğacağını biliyoruz. Ulaşımın geleceğinin raylı sistemlerde olduğuna inanıyoruz, dolayısıyla bu alandaki meslekler Türkiye’nin yükselen yıldızları arasında olacak ve doğal olarak yetişmiş iş gücü ihtiyacı ortaya çıkacak. 

Beykoz Üniversitesi ile bu vizyonumuza paralel olarak bir sertifika programı başlatıyoruz. Yaptığımız eğitim iş birliği protokolü kapsamında teorik eğitimler üniversite bünyesinde verilirken uygulamalı dersler Metro İstanbul Akademi bünyesinde, eğitmenlerimiz tarafından istasyon ve atölyelerimizde gerçekleştirilecek.” dedi.

Metro İstanbul’un toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamı konularında yaptığı çalışmalarla çeşitli ödüller aldığını ve örnek gösterildiğini vurgulayan Özgür Soy “Tüm dünyada erkek egemen bir sektör olan raylı sistemlerde faaliyet gösteren Metro İstanbul, başlattığı toplumsal cinsiyet eşitliği hareketi ile önemli adımlar atıyor. Sektörde kadın çalışan sayısını yüksek oranda artıran Metro İstanbul, tüm kadınlara hem ilham veriyor hem de onları cesaretlendiriyor. Bu sertifika programının raylı sistemler sektöründe kariyer yapmak isteyen kadınlar için de güzel bir fırsat olacağını düşünüyoruz.” diye belirtti.

Doğru işe doğru insan seçmenin yolu eğitimden geçiyor
Metro İstanbul Alibeyköy Yerleşkesi araç bakım atölyesinde gerçekleştirilen iş birliği imza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Metro İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Neyza Akçabay, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerin mesleki gelişimleri ve istihdamı için büyük emek sarf ediyoruz. Bölgesel istihdam ofislerinde bugüne kadar yaklaşık 117 bin kişiye istihdam yarattık.

Metro İstanbul’da ise, 2019 yılından bu yana yaklaşık 1200 kişinin işe alımını gerçekleştirdik. Raylı sistemler gibi spesifik bir alanda yetişmiş iş gücünü piyasadan hazır bulabilmek oldukça güç. Doğru işe doğru insanı seçmenin yolunun eğitimden geçtiğini biliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde açılacak hatlar göz önüne alındığında Metro İstanbul’un büyük bir istihdam potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Üniversiteler ile yaptığımız iş birlikleri ile aslında raylı sistemlerin geleceğine yatırım yapıyoruz. Metro İstanbul adına attığımız bu imza ile sektörün ekosistemini geliştirmek için önemli bir platformu hayata geçiriyoruz. Son yıllarda ortaya koyduğumuz vizyonla sadece Metro değil, tüm İBB ve iştirakleri gençler için çekici bir işveren haline geldi. Çünkü biz gençlere basit bir yaklaşımla kendi kendini yetiştir ve sonra bize gel demiyoruz. Elimizi uzatarak ihtiyacımız olan alanlarda istenen becerileri elde edebilmeleri için önlerine fırsatlar koyuyoruz”  dedi.

Raylı Sistemler Temel Eğitim Sertifika Programı hakkında

Raylı sistem işletmecilerinin ihtiyaç duyduğu tren sürücüleri, istasyon amirleri, kumanda merkezi kadroları gibi işletme iş gücünün yetiştirilmesinde temel eğitimleri içeren Raylı Sistemler Temel Eğitim Sertifika programına ilişkin süreçlerin yapılandırılması ve uygulanmasını içermektedir. 

•    Raylı Sistemler İşletmeciliği Sertifikası eğitim süresi 5 hafta olarak yapılandırılmıştır. 
•    Eğitim 7 farklı modülden oluşmaktadır. Bu modüller; 
1.    Yol-Hat Bilgisi, 
2.    Güç Bilgisi, 
3.    Sinyalizasyon Bilgisi, 
4.    Raylı Sistem Araç Bilgisi, 
5.    İşletme Bilgisi, 
6.    Entegre Yönetim Sistemi, 
7.    Örgüt Kültürü ve Ekip Çalışması, olarak planlanmıştır. 

•    Sertifika programı kapsamında üniversite tarafından 60 saatlik teorik ve Metro İstanbul tarafından 20 saatlik saha olmak üzere toplam 80 saat eğitim verilecektir. Saha eğitimleri için Metro İstanbul alanları kullanılacaktır. 
•    Katılımcılardan teorik ve saha eğitimleri için ayrı olmak üzere toplamda %70 devam zorunluluğuna uymaları beklenmektedir. 
•    Raylı sistemlerle ilgili ilk 5 modülün eğitimleri Metro İstanbul Akademi’nin uzman eğitimcileri tarafından verilecektir. Kalite ve kişisel gelişimle ilgili iki modülün eğitimleri üniversitenin tayin edeceği öğretim görevlileri tarafından verilecektir. 
•    Bu sertifika programı Beykoz Üniversitesi tarafından eylül ayı itibarıyla ile başvurulara açılacaktır. 

•    İlk program Ekim ayında başlayacaktır. 

•    Bu iş birliği kapsamında daha sonraki etaplarda Metro İstanbul çalışanları da üniversitenin eğitimlerine dahil edilerek Metro İstanbul Akademi çatısı altında verilen eğitimlerin akademik bir disipline sahip olması sağlanacaktır.

Haber Merkezi

Beykoz elektrik kesintileri (13 Temmuz 2023 Perşembe)
Önceki Beykoz elektrik kesintileri (13 Temmuz 2023 Perşembe)
​BBP Beykoz Adayı Murat Arda dur durak bilmiyor
Sonraki ​BBP Beykoz Adayı Murat Arda dur durak bilmiyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz