Spor

Beykoz’un yüzme şampiyonu Cevat Ofluoğlu

Beykoz’un yüzme şampiyonu Cevat Ofluoğlu
05.08.2018 23:07
| | |
6899

Çok uzun yıllardır devam eden “Kıtalar Arası Yüzme Yarışmaları” Beykoz’da başlayıp, Beşiktaş sınırlarında biten bir yarış anlamını taşımaktaydı.

Her Temmuz ayında yaşanan bu heyecanı gerek bireysel anlamda gerekse de medya temsilcisi olarak görev amaçlı yıllar öncesinden beri takip ediyordum.

Bu süre zarfında yarışmalar hakkında yazdığımız pek çok haberimizde ya da sosyal medya mecralarında “Beykoz İlçemizden neden katılım olmuyor, neden şampiyon çıkmıyor?” sorusuna cevap aradık.

2018 Kıtalar Arası Yüzme Yarışmalarında 70+ Kategorisinde mavi sularda yarışa çıkan Beykoz’dan bir abimizin olduğu bilgisi gelince sonunda yıllardır beklediğimiz habere kavuştuk diyerekten Cevat Ofluoğlu Abimizle Paşabahçe-Köyönü Çeşmesinde buluştuk. İncirköy Mahallesi Muhtarı Şefik Yavuzyılmaz ile mahalle sakinlerini de koyu bir sohbet anında bulduk. Karşılıklı tanışmanın ardından Cevat Ofluoğlu Abimiz ile güzel bir sohbet ortamı yakaladık.

1913 Yılından beri Beykoz’u ikamet eden Ofluoğlu ailesinin bir ferdi olan Cevat Ofluoğlu, 1948 Trabzon Doğumlu… Gençlik yıllarında Beykoz’a gelip, ardından uzun yıllar gurbette, yabancı ülkede çalışmış, emekli olmuş. Son birkaç senedir gelen başarılar ile ilçemizin gururu olacak bir kişi iken biz bile onu görmemişiz, duymamışız. Neyse ki ortak dostlarımız vasıtası ile bu başarılı sporcu ile tanışmak mümkün oldu.

Karadeniz’in azgın dalgalarının hakim olduğu Trabzon’da kayalık alan arasındaki mavi sularda 11 yaşında yüzmeye başlayan Ofluoğlu, bu güne değin de bu heyecanını muhafaza etmeyi başarmış bir isim. Trabzon’da öğrendiği yüzmenin ardından Trabzonspor Kulübü’nün Yüzme Takımının ilk sporcularından biri olmuş olan Cevat Ofluoğlu, Takım Halinde Türkiye Grup Şampiyonluğu yaşayan kadronun da içinde yer almış. Birçok müsabakaya katılmış. 1968 Yılında Beykoz’a geldikten sonra Beykoz sahilinde denize girmediği yer kalmamış yetenekli yüzücünün…

Kıtalar Arası Yüzme Yarışlarına her fırsatta katılan Cevat Ofluoğlu, başarı çıtasını tek, tek çıkarak, önceki yıllarda değişik yaş kategorilerinde birincilik ve ikincilikler kazanmış. 2018 Yarışlarında ise bu kez 70+ Kategorisinde kulaç atan Ofluoğlu şampiyonluğa ulaşmış. Yakın çevresi dışında Beykoz’dan böyle bir şampiyon yüzücünün çıktığını maalesef bilen yok.

Beykoz İlçesinden nice şampiyonlar, altın madalya sahibi yetenekler çıkabilir, yeter ki azmedilsin “ diye konuşan Ofluoğlu, “ Maalesef bunca sahil şeridimiz varken ilçemizden başarılı yüzücülerin çıkmamış olması son derece üzüntü verici. Gençlik yıllarımızda Beykoz’dan iyi yüzücüler çıkardı, şampiyonluk alanları derece yapanları bilir duyardık, ancak günümüze geldiğimizde bırakın derece yapan yüzücüleri, yüzmeyi bilenler acaba kaç kişi diye sormak gerekir. Bu dediğim konu açık denizde yüzenleri kapsamakta, yoksa plajlarda 3-5 metrelik bir kara uzaklığında yüzerek ben bu çok iyiyim diyenleri kast etmiyorum. Beykoz İlçemizde sahil dışında bildiğim kadarı ile sadece Anadoluhisarı Spor Akademisi içinde ideal bir yüzme parkuru var, bir de Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksinde. Özel spor işletmelerini saymıyorum

Biz de yıllardır yazdığımız köşe yazılarımızda Beykoz İlçemizde iki spor dalında yani Yüzme ve Atletizm’de marka olunabileceğini sıklıkla belirtmekte idik. Maalesef Gençlerimiz, çocuklarımız tam anlamı ile teknolojik iletişim araçlarının ve de sosyal medya paylaşımlarının esiri olduğundan kaybolup gitmekteler.

İşte biz bu konuda bir tane marka olmuş, madalyalar kazanmış, şampiyonluklar yaşamış bir ismi görmekten, tanımaktan son derece memnun olduk. Umarız bu sayı ileriki yıllarda fazlası ile artar.

Dost Beykoz - Talip Ercan / Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Yüzme, Cevat Ofluoğlu

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"