Beykoz'un yükselen yıldızı Küçüksu Çayırı

  • 02.08.2022 15:36
  • Güncelleme: 02.08.2022 15:38
  • Okunma: 1925 kez
  • Yorum: 0
Osmanlı döneminde mesire alanı olarak kullanılan ve günümüze Küçüksu Çayırı olarak gelen alan Beykozluların yaz akşamlarında parlayan yıldızı oldu.
Beykoz'un yükselen yıldızı Küçüksu Çayırı

Ağaçların ve yeşillik alanların hassasiyetle korunduğu bu alan insanlar için bir nefes kaynağı olurken aynı zamanda günün her vaktinde dinlenme olanağı da sunmaya başladı.

Küçüksu Çayırından özellikle çevre halkı çokça memnun kaldı ve böyle alanların yaygınlaştırılmasını, korunmasını talep etti. Birinci ve ikinci Boğaz köprülerinin şantiyesi olarak kullanılan, asfalt ve moloz dökülerek talan edilen tarihi çayırın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beykoz'u ziyareti sırasında verdiği talimatıyla tüm sorunları giderilmişti. 40 yılı aşan mağduriyetin ardından yeniden doğal güzelliğine geri döndü.

Tarihi Küçüksu Çayırı'nın doğal güzelliğine kavuşması sonrası çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeye gelen Cem Bey ve çocukları çayır hakkında şunları söyledi: 

Gerçekten çok başarılı olmuş

''Frizbi oynayarak, koşarak ve top oynayarak vakit geçiriyoruz. Otağtepe'de ikamet ediyoruz ve ulaşım çok rahat. Buradan çok memnunum, ben eski halini de biliyorum buranın döküntü bir haldeydi. Sonrasında çok güzel bir hale geldi, zaten kalabalıktan da görüyorsunuz. Gerçekten çok başarılı olmuş. Haftada iki kere buraya geliyorum, çocuklarla da haftada bir veya iki gelmeye çalışıyoruz. İlk başta çok kötü bir dönem oldu mangallar vs. çok kötüydü gerçekten her yer duman altıydı. Sonrasında yasakladılar ve burası kazanılmış bir hale geldi. Biraz çöp konumuz var ama çok kötü değil. Hafta sonları kahvaltı saatlerinde masalar yetmiyor. Yaz akşamları da oldukça kalabalık oluyor. Küçük bir basket sahası olsa çok güzel olurdu. Yakınlarda bir büfe vardı orası kapatıldı su vs. alabiliyorduk ama artık yok.'' dedi.

Küçüksu Çayırı; çocuk parkı, yürüyüş yolları, piknik masaları ve geniş bir meydanıyla hizmete girdiği günden itibaren oldukça beğeni topladı. Yaz aylarında çoğunlukla yoğun geçen çayırın temizliği konusunda eskiye göre daha iyi durumda olduğunu belirten ziyaretçiler, mangal yapımının yasaklanmasıyla tarihi bir güzellik haline geldiğini söyledi. Bu güzellikten faydalanan ve yürüyüş yapan Yener Yüksel çayır hakkındaki düşüncelerini söyledi:

Şehirlerin böyle alanlara ihtiyacı var 

''Burası çok güzel insanların nefes alması, yeşillik alan, piknik yapıyorlar, çay içiyorlar, güzel bir yer yani güzel bir ortam. Burada köprü inşaatı yapılırken burayı şantiye alanı olarak, depolama alanı olarak kullanıyorlardı. Burası bildiğim kadarıyla Marmara Üniversitesine ait bir araziydi ve bir aralar başka söylentiler vardı yani rant meselesiydi herhalde. Kim ne yapacak belli değildi ama bazı dedikodular vardı. Burası insanlar için çok güzel çünkü yukarı kesimler hep bina insanların nefes alacak bir yeri yok. Şehirde böyle alanların olması çok güzel.

İnsanlar yürüyüş yapıyorlar, gençler çocuklar top oynuyorlar, güzel bir yer yani nefes alıyor insanlar. Şehirlerin böyle alanlara ihtiyacı var. Çünkü insanlar için bir yerden bir yere gitmek zorlaştı. Evin dibinde olması lazım, yakın mesafelerde olması lazım, böyle alanların çoğaltılması lazım'' dedi.

Tarihi Küçüksu Çayırının hemen önünden geçen otobüsler ise şu şekilde: 11H, 14M, 15, 15F, 15ŞN, 136B, 15M, 15T, 15TY

Dost Beykoz / İlyas Akın

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz