Beykoz'un Yeşeren Filiz'leri Makbule Geçti...

  • 18.04.2015 17:06
  • Güncelleme: 14.03.2020 16:19
  • Okunma: 27681 kez
  • Yorum: 0
TEGV'in Beykoz'daki iki Öğrenim Birimi, Eyüp'te Harika İnsanlarla buluştu.
Beykoz'un Yeşeren Filiz'leri Makbule Geçti...

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)'in Beykoz'da bulunan iki Öğrenim Birimi olan Beykoz Öğrenim Birimi ve İpek Kıraç Öğrenim Birimi gönüllüleri, 'Harika İnsanlar Buluşuyor' etkinliği kapsamında Eyüp'e gitti. İpek Kıraç Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan ve Beykoz Öğrenim Birimi Sorumlusu Makbule İnaç, 500'den fazla TEGV'liyle bir araya geldi. Her iki birimin çocukları da sahneye çıkarak performans sergiledi.

TEGV Genel Müdürü Mete Meleksoy ise gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, salon içinde ve dışında yaşanan coşkuyu mutlulukla izlediğini ifade ederek, "Gözlerimden akan yaşa mani olamadım. Çok mutluyum. TEGV gerçekten de çok büyük bir güç. Bu iş bir inanç, bir tutku işidir" şeklinde konuştu.

‘Arzu Ulubent ve Ahmet Duran, Beykozlu TEGV’lileri yalnız bırakmadı’

Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen TEGV İstanbul Bölgesel Gönüllü Toplantısı'na Beykoz'un iki Öğrenim Birimi'nin yanı sıra çevre illerden de gelen 500'ü aşkın TEGV'li katıldı. Beykoz Göksu Muhtarı Arzu Ulubent ve Göztepe Muhtarı Ahmet Duran da TEGV'in Beykoz'daki iki öğrenim birimini törende yalnız bırakmadı. Sabahın erken saatlerinden itibaren TEGV'in iki öğrenim birimi önünden otobüslerle hareket eden gönüllüler ve öğrencilerin yanında yalnızca Dost Beykoz vardı. Yaklaşık 30 dakika süren yolculuğun ardından Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi'ne gelen Beykozluları, burada diğer TEGV'liler coşkuyla karşıladı. Toplantı öncesi çalgı aletleriyle kapı önünde dans eden TEGV'in genç Gönüllülerine, 'ruhu genç' olan tecrübeli TEGV'liler de danslarıyla eşlik etti.

Sabah kahvaltısı olarak simit ve poğaça ikramının ardından program, Beykoz İpek Kıraç Öğrenim Birimi çocuklarının canlı performansıyla başladı. Türkiye'nin dört bir yanından müzikler eşliğinde tek tek sahneye dans ederek çıkan İpek Kıraçlı çocukları, tüm salondakiler ayakta alkışladı. Açılış konuşmalarına geçildiğinde ise kürsüye TEGV Genel Müdürü Mete Meleksoy geldi. Eğitim konusunda slayt eşliğinde bilgiler veren Mete Meleksoy, TEGV'in önemine dikkat çekti ve şunları söyledi:

Genel Müdür Mete Meleksoy: “Eğitim şart!”

"TEGV çok büyük bir güç... Ben buraya konuşma yapmak için çıkmadan önce gördüğüm coşkulu tablodan dolayı gözyaşlarıma mani olamadım. Size göre yeniyim ve sizler benden çok daha fazlasını gördünüz; çok daha fazla alkışı hak ediyorsunuz...

TEGV, insani kalkınma işi görüyor. Eğitim şart diye bir söz var ya, gerçekten de öyle: Eğitim şart! Türkiye, ne yazık ki, eğitim konusunda 187 ülke arasında 126. sırada... Sağlıkta da 69. sırada bulunuyor. Bu eğitim konusu, yaşamın her alanında aslında bizi etkiliyor. Bakınız, şu fotoğrafta Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gişelerinin kuşbakışı hali görünüyor. Görebiliyor musunuz, araçlar nasıl da birbirine girmiş gibi duruyor. Kamyonlar, otobüsler, binek araçlar... Adeta bir yumak oluşturmuşlar. Bu fotoğrafı hemen her gün FSM'den geçerken görebilirsiniz. Bu fotoğraf bize, eğitimin aslında ne kadar da önemli ve gerekli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Türkiye'de sporda şiddet var. Maden kazaları oluyor. Stat inşaatından düşen işçiler ölüyor. Kadına şiddet konusu çok sık gündeme geliyor. Yolsuzluklar konusunda ülkemiz maalesef dünyada en çok prestij kaybeden ülke konumunda... Buna karşılık 11 yılda tam 13 kez değişen bir eğitim sistemimiz söz konusu… Ancak yıllardır süren reform girişimlerine rağmen eğitim sistemimiz hâlâ öğrencilerin sınav başarılarını ve okul bitirme oranlarını yükseltememiş görünüyor. Son yapılan YGS sınavlarında 40 bini aşkın öğrenci 'sıfır' çekti. 200 bini aşkın aday YGS'nin 140 puan barajını geçemedi. Oysa bizim ilköğretim çağında şu anda okuyan çocuklarımızın sayısı 154 ülkenin okulundan fazla... Buna karşın maalesef ki, dünyadaki eğitim ortalamasının gerisindeyiz. Aslında Cahit Arf'ın da dediği gibi: İşin matematiği çok kolay... Yeter ki, temeline insan konsun..."

‘Dost Beykoz da ödüle layık bulundu…’

Konuşmaların ardından bu kez İstanbul Semiha Şakir Öğrenim Birimi çocuklar performanslarını sahneledi. Öğle saatlerinde ise Eğitim Dostları ve 20. yılını dolduran Gönüllülere teşekkür töreni düzenledi. Bu sırada Beykoz Göztepe Muhtarı Ahmet Duran ve Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör'e de katkılarından dolayı birer ödül verildi. Ödül ise şık bir şekilde çerçevelenmiş TEGV'li öğrencilerin emek vererek yaptığı resimlerdi.

TEGV'in 20. yılına özel 'Harika İnsanlar Buluşuyor' toplantısı, İstanbul Beykoz Öğrenim Birimi çocuklarının performansları, gönüllü sohbetleri ve gönüllü forumu ile akşam saatlerine kadar devam etti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz