Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak

  • 0
  • 9901
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak
Beykoz'un yeni yönetimi tasarruf yapacak

Beykoz Belediyesi'nin 2019 yılı için öngördüğü bütçe Ekim ayının son toplantısında onaylanarak, 465 milyon lira oldu.

Beykoz Belediyesi, enflasyonla topyekun mücadele kampanyasına dahil olarak geçtiğimiz yıl 513 milyon lira olarak öngörülen bütçesinin 30 Eylül itibariyle yüzde 49 olarak gerçekleşme oranının ardından 2019 bütçesini 465 milyon lira olarak öngördü.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığında Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen bütçe görüşmeleri 5 saat sürdü.

Görüşmeler sonunda 465 milyonluk bütçe AK Partili üyelerin oy çokluğuyla kabul edildi.

Yeni onaylanan bütçeyle Beykoz Belediyesi, 23 müdürlüğü ile 251 bin nüfuslu Beykoz için her vatandaş adına bin 860 lira harcama yapacak.

Açılış ve yoklama ile başlayan görüşmelerin ilk bölümünde konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, "O gün konulan ilkeleri ülkenin ve milletin menfaatine olduğu müddetçe hiç kimsenin değiştirmeye gücü yetmez. Bu ülke 29 Ekim 1923 varlığının yaşamasının bir başlangıç tarihidir. Bu günün tarihi o kadar güzel günler var ki artık hangisini sayacağımızı bir noktada bazen tıkanıp kalıyorsunuz." dedi.

Bütçe Raporunu Emin Yavuz okudu

Beykoz Belediye Meclis Üyesi Emin Yavuz, 2019 yılı İdari Performans Programı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyon raporunu okudu.

Raporun okunmasının ardından Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 2019 yılı bütçe görüşmelerini başlattı.

Raporda yer alan rakamlara göre;

Beykoz Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü'nün 8 milyon 325 bin lira olan bütçesi 9 milyon 403 bin lira,
Destek Hizmetler Müdürlüğü'nün 45 milyon 337 bin lira olan bütçesi 58 milyon 290 bin lira,
İnsan Kaynakları Müdürlüğü'nün bir milyon 487 bin lira olan bütçesi bir milyon 609 bin lira,
Sağlık İşleri Müdürlüğü'nün 2 milyon 382 bin lira olan bütçesi bir milyon 884 bin lira,
Bilgi İşlem Müdürlüğü'nün 4 milyon 490 milyon lira olan bütçesi 4 milyon 499 bin lira,
Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün 45 milyon 470 bin lira olan bütçesi 48 milyon 859 bin lira,
Teftiş Kurulu Müdürlüğü'nün 307 bin lira olan bütçesi 478 bin lira,
Hukuk İşleri Müdürlüğü'nün bir milyon 274 bin lira olan bütçesi bir milyon 846 bin lira,
Mali Hizmetler Müdürlüğü'nün 76 milyon 538 bin lira olan bütçesi 70 milyon 758 bin lira,
Emlak İstimlak Müdürlüğü'nün 110 milyon 107 bin lira olan bütçesi 35 milyon 396 bin lira,
Fen İşleri Müdürlüğü'nün 61 milyon 920 bin lira olan bütçesi 60 milyon 282 bin lira,
Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü'nün 867 bin lira olan bütçesi 884 bin lira,
İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 2 milyon 5 bin lira olan bütçesi 2 milyon 309 bin lira,


Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün 15 milyon 998 bin lira olan bütçesi 17 milyon 339 bin lira,
Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün 19 milyon 192 bin lira olan bütçesi 21 milyon 278 bin lira,
Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün 60 milyon 571 bin lira olan bütçesi 91 milyon 632 bin lira,
Yazı İşleri Müdürlüğü'nün bir milyon 702 bin lira olan bütçesi 2 milyon 53 bin lira,
Zabıta Müdürlüğü'nün 11 milyon 818 bin lira olan bütçesi 12 milyon 311 bin lira,
Plan ve Proje Müdürlüğü'nün 7 milyon 318 bin lira olan bütçesi 5 milyon 263 bin lira,
Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'nün 21 milyon 721 bin lira olan bütçesi 3 milyon 758 bin lira,
Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nün 10 milyon 164 bin lira olan bütçesi 12 milyon 675 bin lira olarak ön görüldü.

Yedek ödenek, toplam bütçenin yüzde 10'unu aşamaz

Bütçede raporundaki diğer tespitlerde, "Bütçe Kararnamesinin Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Usulü Yönetmeliği’nin 32. Ve Tüzüğün 6. Maddelerine uygun olarak hazırladığı ve 21 maddeden ibaret olduğu. Belediyemiz için “(A) ödenek cetvelinde” gösterildiği gibi toplam (465.000.000,00) ödenek verilmiştir. Belediyemiz bütçesinin gelirlerini “(B) Gelirlerinin Ekonomik sınıflandırması cetveli’nde gösterildiği gibi toplam (465.000.000,00) olarak tahmin edilmiştir. Gelir çeşitlerinin yasal dayanakları ( C) cetvelinde gösterilmiştir. Bütçe kararnamesine eklenen cetveller ilgili kanunlar ile tüzük ve yönetmelik hükümlerine uygun olarak hazırlanmıştır. Yedek ödeneğinin Belediye bütçesinin %10’nu aşamadığı hususları tespit edilmiştir." görüşlerine yer verilere komisyonca kabul edildiği duyuruldu.

"9 aylık gerçekleşme oranı yüzde 49"

Muhalefet Partisi adına konuşan Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Aday Adayı Gülay Demirel, geçtiğimiz yıl 513 milyon lira olarak öngörülen bütçenin yüzde 49'unun gerçekleştirilebildiğine işaret ederek, "Bu noktada 2014, 2015 ve 2016 yılında bütçe gerçekleşme oranının %70 seviyelerinde olduğu halde geçmişten ders alınmadan yapılan 2017 bütçesinin gerçekleşme oranı ise %74’tür. 2018 yılında ise bu bütçenin 9 aylık gerçekleşme oranının yüzde 49 olduğu gözlemlenmektedir. İyi hazırlanmış bütçe gelecekle ilgili gerçek belgelere dayanması gerekir ve bu veriler bir referanstır. Planlanmış hizmetlerin 3/1’ini yapamamışsınız. Soruyorum, madem belirli hizmetleri gerçekleştiremeyeceksiniz neden bütçeyi koyup gereksiz yere bütçeyi şişiriyorsunuz?" diye konuştu.

"Hizmet değil, maaş artışı bütçesi bu"

Son zamanlarda tartışılan ekonomik krizin AK Parti hükümetlerinin yanlış politikaları nedeniyle olduğu görüşünü savunan Demirel, "Şimdi 2019 bütçesinde tasarrufa gitmek zorunda kalıyorsunuz. İlk geldiğinizde başarısız yönetimin sebebiyle problemler çözülememiş üstüne yeni ilaveler ile sorunlar haline gelmiştir. Belediyemiz, depremden trafiğe, sosyal yaşamdan alt yapıya kadar büyük sorunlar için yeterince bütçe kalemi ayrılmamasına rağmen Park ve Bahçeler Müdürlüğünün 2019 yılı bütçesini yani peyzaj harcamalarını 2018 yılı bütçesine göre yüzde yüz artarak 37 milyona çıkartıyor. Buna karşılık belediyenin lokomotifi olan Fen İşleri bütçesini 2018 yılına göre yüzde 11 arttırarak 61 milyondan 68 milyona çıkartıyorsunuz. Özetle belediyelerin başarı gösterisi olan Fen işlerine hizmet bütçesi değil maaş artışı bütçesi veriyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Demirel, konuşmasının sonunda "yanlış saat bile günde iki kere doğruyu gösterir" ifadelerini kullanarak yapılan hizmetler için Başkan Çelikbilek ve Yönetimine teşekkür etti.

"Paranız emin ellerdedir"

İktidar Partisi adına meclis toplantısında konuşan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı ve Grup başkanvekili Salim Öztürk, "Borçlarımız yok. Borçlarımızı ödüyoruz. Müteahhide borcumuz yok. Özellikle sizlerden ricam başka belediyelerin bilançolarını bütçelerini inceleyin. Ne kadar borçları var bunları göreceksiniz. Allah’a şükür Beykoz Belediyesi de bütçesini nasıl en iyi şekilde kullanıyorsa borcu olmadığının da diğer belediyeler tarafından bakıldığında göreceksiniz. Bütçenin bir saydamlık ilkeleri vardır. Biz bu ilkeler doğrultusunda Beykoz Belediyesi’nin parasını bir emanet olarak sizlerin 251 bin Beykozlunun bir emaneti olarak görüyoruz, harcamaları yaparken burada müdür arkadaşlarımız da dahil olmak üzere aman bir hata yapmayalım üzerine harcamaları gerçekleştiriyoruz" şeklinde konuşarak Beykozlu vatandaşların gözünün arkada kalmamasını ve paralarının emanet ellerde olduğunu bilmelerini istedi.

"148 milyon lira borcunuz var"

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün de yaptığı konuşmasında 2015 yılından itibaren belediyenin en düşük performansın gerçekleştiği yıl olduğuna değinerek, "İlk defa belediyenin borcu yoktur diyorsunuz Allah’a şükür. Elimde bir kağıt var 148 milyon borcunuz var. Unuttunuz bunu söylemeyi herhalde. Söylediğin doğru olmayabilir doğru söyleyeyim. Sonra bu süreçte hakikatten 2018 yılı bütçe bakımından 513 milyon ile biraz indirim yapmış Salim bey 11. Sırada Beykoz Belediyesi. Hizmet anlamında önceki yıllardan farklı bir durum görmedik. İktidarda kaldığınız süre boyunca Beykoz’a kalıcı bir eser bir türlü nasip olmadı." dedi.

“Bu bütçeyi 2019’da gelecek arkadaşlar harcayacak”

Oturumun kapanış bölümünde konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, oy çokluğuyla onaylanan bütçenin 2019 yılında yönetimi devredecekleri kişiler tarafından harcanacağına işaret ettiği konuşmasında, "Biz size birçok şeyi açıkça anlattık. Şu anda yapılan bu bütçenin nasıl oluştuğunun hiçbiriniz farkında değilsiniz. Bizler burada 10 yıldır gerçek bir emek harcıyoruz. Ciddi bir emek harcıyoruz. Bütün birimlerimizle Beykoz'un her mahallesine hizmet götürmek adına gece gündüz mesai yapıyoruz. Tabi sizler bunun nasıl bir şey olduğunu bilmezsiniz. Buradaki arkadaşlar için konuşuyorum. Belediye Başkanlığı dışarıdan bakan herkese kolay gelir. Öyle değildir o iş ama ben size söyleyeyim. Bu bütçeyi artık bizden sonra partimiz kime görev verirse o arkadaşlar kullanacak. Emin olun sizler kullanamayacaksınız. Allah'ın izniyle Beykoz halkı AK Partili belediyeciliği seviyor ve bu böyle devam edecektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Beykoz Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonunun hazırladığı rapor çerçevesinde 23 müdürlük bütçesi kalem kalem oylandı.

CHP grubunun bütün kalemlere ret verdiği oylama sonrasında 2019 yılı için öngörülen 465 milyon liralık bütçe oy çokluğu ile kabul edildi.

Haber Merkezi

Sevgilinin ölçeğiyle her daim sınanmak
Önceki Sevgilinin ölçeğiyle her daim sınanmak
Beykoz'da tohumu getir fideyi götür dönemi başladı
Sonraki Beykoz'da tohumu getir fideyi götür dönemi başladı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz