Beykoz'un Yeni Rengi: Kelebek Çiftliği

  • 2014.10.11 00:00
  • Güncelleme: 28.05.2014 00:11
  • Okunma: 39036 kez
  • Yorum: 0
Sahip olduğu doğal güzellikleriyle İstanbul'un en güzel ilçelerinden birisi olan Beykoz'da bir ilk daha gerçekleşti. Yalnızca İstanbul değil Türkiye'de de ilk kez Kelebek Çiftliği kuruldu.
Beykoz'un Yeni Rengi: Kelebek Çiftliği

Çiftliğin sahibi Çiğdem Yetgin Ünlü yerel ve ulusal ilgiden dolayı mutlu olduğunu söylerken, çiftlik sakinleri yaz aylarında ön bahçede tertiplenecek 'kır düğünlerine' hazırlanıyor. Bu yaz Beykoz'da evlenecekleri, kelebekler içinde bir mutluluk bekliyor.

'Kavacık'tan Riva'ya... Görele'yi geçince...’

Beykoz Kavacık'tan Riva yoluna doğru ilerlerken 'Polonezköy-Riva' tabelasından sağa kıvrılıyoruz. Görele Köyü sapağından sapmadan düz devam ederken, sola işaret eden ilkZerzevat Köyü tabelasından sola dönerek, 500 metre kadar aşağıya doğru salınıyoruz. Hemen sağda beliren "İstanbul Kelebek Çiftliği" tabelası, üzerindeki sevimli kelebekle karşılıyor bizi. Kelebekli dış kapıdan geçerek, kuş sesleri ve yeşilliğin ortasında hayran bakışlarla ilerliyoruz.

Kelebeklerin bulunduğu dev bahçenin önünde gülümseyerek bizi Çiğdem Yetgin Ünlükarşılıyor. Çiğdem Hanım, emekli bir Kimya Öğretmeni. Eşi ise Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nafiz Ünlü. Eşiyle birlikte yurt dışı gezileri gerçekleştiren Çiğdem Öğretmenİngiltere'de gördüğü kelebek çiftliklerinden çok etkileniyor. "Neden bizim ülkemizde olmasın ki?" diye düşünüyor ve 5 dönüm arazi üzerinde bir kelebek çiftliği kurmayı hayal ediyor. Eşi Doç. Nafiz Ünlü'yle birlikte kolları sıvıyorlar ve 2 yıl içinde hayalleri gerçeğe dönüştürüyorlar.

'Yurt dışından geliyor'

İstanbul Kelebek Çiftliği'nde kelebekler MalezyaFilipinlerAsya ülkeleri ve Güney Amerika gibi ülkelerden geliyor. Çiftlikte bir 'pupa' dolabı var. Pupa, tırtılın kelebeğe dönüştüğü (erginin şekillendiği) hali... Özel olarak hazırlanan dolapta sıcaklık, pupanın kabuğunu yırtıp genç ve ergin bir kelebek olabilmesi için sürekli sabit bir ayarda duruyor.

Pupa Dolabı'nın bulunduğu odada ayrıca projeksiyon (yansıtım) cihazı da yer alıyor. Ziyaretçiler, kelebekleri görmeden önce burada kelebeklere dair bir belgesel filmi de izleme olanağı buluyorlar. Daha sonra ise kelebekler için doğal bir ortam olarak hazırlanmış geniş bahçeye geçiliyor.

'Portakal yiyorlar'

Kelebek Çiftliği'nde ısıdan yiyeceğe ve hatta güvenliğe kadar hemen her şey en ince ayrıntısına kadar planlanmış: Örümceklerin kelebeklere zarar vermelerini önlemek için bahçede bıldırcın besleniyor. İçerideki ısı yükselmesin ve nem ortamı kaybolmasın diye saat başı yerler sulanıyor. Ayrıca doğal ortamı daha lezzetli bir görünüme kavuşturabilmek içinÇiğdem Hanım buraya sebze ve çiçekler de ekmiş. İçerisi, yalnızca filmlerde görülebilecek'balta girmemiş orman' havasını yansıtıyor. Kelebekler ise kâh uçuşuyor ve çiftleşme dansları yapıyor, kâh yere ya da bir ağaç dalına konarak dinleniyor.

Bir kelebek, kendisine özel hazırlanan masada dilimlenmiş halde olan bir portakalın üzerinde duruyor. Kanatlarında görülen 'baykuş' figürü ise bu kelebeğin 'baykuş taklidi' yaptığı anlamına geliyor. Kamuflaj yani gizlenme, kelebeklerin hayatta kalabilmelerindeki en önemli faktör. Kelebekler, kimi zaman bir hayvanı ya da bitkiyi taklit ederek, kanatlarıyla bu canlının resmini yansıtıyor.

'Obur Tırtıl Cafe'

Kelebek Çiftliği'nin arka bahçesinde bir kafeterya kurulmuş: Obur Tırtıl Cafe. Burada ziyaretçiler yemek yiyebiliyor. Ayrıca hemen önündeki alan 'Kır Düğünü' için inşa edilmiş.Haziran ve Temmuz ayı için yeni evlenecek olan çiftler şimdiden 'gün' ayırmışlar bile.Çiğdem Öğretmen, kelebeklerle birlikte bu kır düğünlerinin de oldukça ilgi çekici bir sentez oluşturacağını düşünüyor.

Öte yandan İstanbul Kelebek Çiftliği'ne dair ayrıntılı bilgiler ve fotoğraflar,www.istanbulkelebek.com adresinde ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz