Beykoz’un Trabzonluları Çavuşbaşı’nda iftar yaptı

  • Güncelleme: 11.02.2020 18:07
  • Okunma: 6975 kez
  • Yorum: 0
Beykoz ve Çavuşbaşı Trabzon dernekleri iftar yemeğini birlikte organize etti. her iki dernek başkanı da konuklarına yakın ilgi gösterdi.
Beykoz’un Trabzonluları Çavuşbaşı’nda iftar yaptı

Çavuşbaşı Ayşe Sultan Sosyal Tesisleri’nde verilen iftar yemeğine çok sayıda siyasi ve iş adamının yanı sıra STK temsilcisi ve spor camiasından isimler katıldı.

Beykoz Trabzonlular Dernek Başkanı Prof. İsmail Yüksek ve Çavuşbaşı Trabzonlular Derneği Başkanı Sami Şahin’in konuklarını kapıda karşıladıkları iftar yemeğine yaklaşık bin dolayında davetli vardı.

Beykoz Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Adem Sefer, Beykoz Belediyesi Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf, MHP Genel İdare Kurulu Üyesi Ferhat Çakıroğlu, MHP Rize İl Başkanı İhsan Alkan, Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Ataşehir İlçe Başkanı M. Sadun Bizel, AK Parti, CHP ve MHP’li meclis üyelerinin yanı sıra mahalle muhtarları ve STK temsilcilerinin hazır bulunduğu iftar yemeği Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Semazen müziği eşliğinde yenilen iftar yemeğinin ardından yemek duası yapılırken, Beykoz Trabzonlular Derneği Başkanı Prof. İsmail Yüksek yapmış olduğu konuşmasında Trabzonlu olmanın önemine değindi.

“Ramazanı şerifin bereketi, birlikte olmak, beraber olmak ve iftar sofralarında bunu pekiştirmek en güzel ortamlar” diye konuşan Başkan Yüksek, ülkemizin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ve her zamankinden daha çok birlik beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

“İnşallah Ramazanı şerif bu kardeşliğimize ve birlik beraberliğimize önemli bir katkı sağlar. Bugün buradaki bu güzellik beraber olmak, inşallah ileriki zamanda da yine beraberliğime vesile olur” ifadelerini kullanan İsmail Yüksek, iftar programına katılan konuklarına teşekkür etti.

Bundan sonra yapacakları iftar programlarında da yine beraber olmak istediklerini, Beykoz’da Trabzon derneklerinin düzenlediği iftar yemeklerinin geleneksel hale geldiğini kaydeden Dernek Başkanı, Trabzonlular Derneği olarak her yıl iftar yemeği düzenlediklerini söyledi.

Trabzonlu olmanın bir ayrıcalığı olduğunu ve bu günlerde internet ortamında dolaşan bir konuya 19 Mayıs Atatürk Anma gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle değinmek istediğini ifade eden Yüksek, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Kurtuluş Savaşı’nı aslında Trabzon’dan başlatmak istediğini, Padişah ile yapmış olduğu istişare sonucunda, yola çıkmış olduğu geminin kötü ve denizin dalgalı olması nedeniyle Samsun’a çıkmaya karar verdiğini anlattı.

Paşa Trabzon’a gidiyordu, Samsun’da kaldı

Paşa’nın bu girişimi üzerine; ‘Kurtuluş Savaşı’nı başlatmaktan vazmı geçiyor?’ diyenler olduğu için ‘Bize her yer Trabzon’ diyerek konuyu kapattığını söyleyen İsmail Yüksek, “Bize her yer Trabzon… Gazi Mustafa Kemal Paşa Samsun’a çıktı. Trabzonlularda, ‘madem o gelemedi biz Samsun’a gideriz’ dedi. Şimdi Samsun’un yarısından çoğu Trabzonlu, gittiler oraya geri dönmediler” şeklinde konuştu.

Yüksek şöyle devam etti: “Değerli konuklar ramazan güzel. İnşallah Ramazanın sonunda Rabbim bizi bayrama kavuşturacak. Rabbim ülkemizin birlik beraberliğini, gücünü muhafaza etsin. Allah bu ilkeyi bir daha 19 Mayıs’larla, Kurtuluş Savaşları ve Sakarya Savaşları ile imtihan etmesin. Onun için birlik beraberliğimizden taviz vermeyelim. Her şey vatan için.

Beykoz Trabzonlular Derneği başkanı İsmail Yüksek’in konuşmasının ardından konuşmanın yakışık almayacağını ifade eden Çavuşbaşı Trabzonlular Derneği başkanı Sami Şahin, konukların katılımları nedeniyle teşekkür ederek, hayırlı iftarlar dilemekle yetindi.

Haber Merkezi