Beykoz'un tekneleri yanaşacak sahil arıyor

  • 23.06.2020 13:02
  • Güncelleme: 23.06.2020 13:06
  • Okunma: 19065 kez
  • Yorum: 4
Beykoz Belediyesi'nin yapmış olduğu düzenleme nedeniyle bazı teknelerin sahile bağlanmasına izin verilmemesi tartışmalara neden oldu.
Beykoz'un tekneleri yanaşacak sahil arıyor

Beykoz Belediyesi'nin 7 milyon TL'ye yapmış olduğu sahil düzenlemesi Beykoz'da mağduriyetlere yol açtı. Tekne sahipleri ise Beykoz Belediyesi'nin konuya ilişkin çifte standart uyguladığını iddia ederken, yapmış oldukları görüşmelerden de bir sonuç alamadıklarını dile getirdiler.

Beykoz Belediyesi tarafından İBB yetki sahasında yapılan sahil düzenleme çalışması esnasında çekek yerlerinin tahrip edilerek kaldırılması, bunun üzerine; Beykoz Belediyesi'nin mağduriyet yaşayan tekne sahiplerine, artık teknelerin orada barındırılmayacağının söylenmesi Beykoz'da yeni bir tartışmayı gündeme taşıdı.

Bu kapsamda yaklaşık 150-200 civarında tekne sahibinin, mağdur edildiği ifade edilirken, durumu izah etmek istedikleri Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'dan da randevu alamadıkları belirtildi.

Dört ay evvel çok sayıda imzalı dilekçe ile Beykoz Belediye Başkanı'ndan randevu talebinde bulunduklarını ve Murat Aydın'ın tekne sahipleri ile görüşmeyi kabul etmediğini söyleyen tekne sahipleri kendilerine alternatif bir çekek yeri gösterilmesini istedi.

Mağdur tekne sahipleri, siyasi ilişkileri kuvvetli bazı isimlerin, kendilerine özel çözümler oluşturma gayretlerindeki başarılarını hayretle izlediklerini kaydederken, proje alanında üç farklı uygulamanın yapıldığını iddia edildi.


Balıkçılık Okulu ve Beytaş Restoran arasındaki kesimde yüze yakın tekne sahibinin kullanmakta olduğu çekek yerlerinin tahrip edildiği, yerine hiç bir kullanım alanı yapılmadığı ayrıca bağlama ve yanaşma iskelelerinin de kaldırıldığı ifade edildi.

Mevcut çekek yerlerinin yapılmasını engelleyecek şekilde karataş uygulamasının yapıldığı bölgede mağdur olan insanlara çalışma sonrası teknelerini nerede barındıracakları konusunda yazılı bir tebligatta bulunulmadığı gibi bu bölge demir korkuluklarla kapatılarak, denize iniş için kapı dahi bırakılmadığı söylendi.Beytaş Restoran ve Balıkçı Kooperatifi arası; bu bölgede etki yaratabilmeyi başarmış bir kaç tekne sahibinin önerisiyle daha farklı bir uygulamaya gidilerek çekek yerlerinin tekrar kullanılması taahhüdü ile düşük kodla karataş uygulaması yapıldığı ve buradaki tekne sahiplerine ayrıcalık sağlandığı iddia edildi.

Belediye Önü İskelesi; Tekne bağlama amacıyla kullanılmayan kısa bir süre evveline kadar eski Paşabahçe vapurunun bağlı olduğu iskelede ise tekne bağlama ve yanaşma olanakları yanında teknelere elektrik ve su verebilmek amacıyla tesisatlar çekildiğini söyleyen mağdurlar, ayrıca iskele zemininin son derece pahalı olan kompozit deck malzemesi ile kaplandığını, zeminde dekoratif aydınlatma vb pek çok çalışma yapıldığını belirttiler.

Adil olmayan bu uygulamanın Beykoz'daki tekne sahipleri arasında büyük infiale neden olduğu kaydedilirken, "ilçe belediyesinin tasarrufunda olmayan bir alan için, bir gruba sen 'defol git', diğer gruba 'sen sesini çıkarma halledeceğiz', diğer gruba ise 'size marina imkanları sunuyoruz' anlayışının ortaya çıkması üzüntü vericidir" denildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Gazetesi, Tekne, Sahil, Çekek

Yorumlar (4 Yorum)

Yiğit (1 yıl önce)

Küçük tekneler çok pis görüntü kirliliği yasaklanıp yok edilmeli artık belediye kentsel dönüşüme hız vermeli beykozda aşırı eski tip bina var 50 60 yıllık harabelerde ınsanlar yaşıyor mahalleler çok kötü yapılaşma var beykoz yıllarca kaderine terk edilmiş istanbulun gelişmemiş tek ilçesi yazık yani

Elif sıla cengiz (1 yıl önce)

1.Tekneler görüntü kirliliği yapıyor. 2. Tekne, motor deniz araçları pis sularını, yağ ve yakıt gibi atıklarını denize boşaltarak denizi kirletiyorlar. Tekne, motorları sahilimizde istemiyoruz. İsteyenler bunların ya akrabaları, ya eşi dostu..

Emre (1 yıl önce)

Yahu sen kim oluyorsunda 50 yıllık beykozlulara teknecilere nereye giderse gitsin diyorsun. Karaktersiz. Beykoz’un güzelliği o teknelerdir o nostaljik görüntüdür.

Mürsel Güncel (1 yıl önce)

Yau nereye giderlerse gitsinler, görüntü kirliliği olmadan boğazı izleyebileceğiz sonunda.

Yorum Yaz