Beykoz'un tarım potansiyeli ele alındı

  • Güncelleme: 03.01.2020 22:28
  • Okunma: 2987 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’da ilçenin tarım potansiyelinin tüm yönleriyle ele alındığı Beykoz Tarım Çalıştayı başladı.
Beykoz'un tarım potansiyeli ele alındı

Beykoz adıyla markalaşan ürünlerin yeniden şehrin ekonomisine kazandırılması hedeflenen çalıştayda arıcılıktan tıbbi ve aromatik bitkilere sebze ve meyvecilikten hayvancılığa kadar ilçenin tarım varlığı geniş yelpazede ele alınıyor.

"Gıda, milli savunma kadar önemli" 

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca İstanbul'un metropol olduğu kadar tarım ve hayvancılık kenti olduğunu işaret ederek, "Beykoz tarım, balıkçılık ve arıcılıkla adını duyuran bir ilçemiz. Gıda günümüzde milli savunma kadar önemli hale geldi. İstanbul et ihtiyacının 5 günlük, sebze ve meyve ihtiyacının 1 günlüğünü kendi karşılıyor. Beykoz’da, yanı başımızdaki 16 milyonu besleyecek bir konsept geliştirmemiz gerekir. Potansiyelimiz ve gerekli pazarımız var. Bu tarz çalıştaylarla tarımsal ve hayvancılıkla ilgili üretimin artacak." dedi.  

"Ekonomik ve yerel kalkınma kısmı var"

Tarım Çalıştayını ilçenin potansiyelini harekete geçirmek arzusuyla düzenlediklerini vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, "Beykoz’u İstanbul’un tarım merkezi haline getirmemiz gerekir. İstanbul’un olağanüstü hallerde kendine yetecek kadar üretimi yapması lazım. Beykoz bu açıdan desteklenmelidir. Bir de ekonomik ve yerel kalkınma kısmı var. Tarım alanlarına kurulacak işletme ve tesislerle aileler nesiller boyu kazanmaya devam etmeli." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Veteriner Hekim Dr. Hüseyin Ünal "Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi",  Orman Mühendisi Umut Cebeci de "Beykoz ormanlarındaki bitki varlığı, arı ve bal üretimine etkisi" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Çalıştayın açılışına Aydın ve Karaca'nın yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Resul Doğan, Beykoz Arıcılar Derneği Başkanı Yüksel Kılıç, akademisyenler, araştırmacılar ve çiftçiler katıldı.

Beykoz Tarım Çalıştayının 4 Ocak Cumartesi yapılacak ikinci gününde,  "Topraksız tarımda üretim ve pazarlama",  "Kırsal hayvancılık ve kanatlı yetiştiriciliği", "Açık alanda sebze ve meyve yetiştiriciliği" "Meyve ve sebze yetiştiriciliği ve bitki besleme", "Beykoz’daki tıbbi ve aromatik bitkilerin tarihi ve bugünü",  "Tıbbı ve aromatik bitkilerin kullanımı ve etkileri", "Sözleşmeli üreticilik" ile "Proje bazlı ürünlerin satış ve pazarlaması" başlıkları masaya yatırılacak.   

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz