Güncel

Beykoz’un tamamı Özel Proje Alanı

Beykoz’un tamamı Özel Proje Alanı
2014.09.17 00:00
| | |
14334

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yerel basını bilgilendirdiği toplantıda önemli mesajlar verdi.

Beykoz’un tamamı Özel Proje alanı oldu

Çelikbilek “böyle bir fırsat milyonda bir gelir” cümleleriyle Beykoz’a müjdeyi verirken ana muhalefeti, “siyaset yapacağım diye yalan bilgilerle araziyi perişan ettiler. İnsanlarımızın umutlarıyla oynadılar” cümleleriyle eleştirdi. Çelikbilek “oyunu bozacağım diyenler oyunun nasıl bozulduğunu yakında görecekler” dedi.

Beykoz Korusu İBB Tesisleri’nde gerçekleştirilen sabah kahvaltısını Dost Beykoz’dan; Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Öztürk, Yazı İşleri Müdürü Sinan Kavrak, Spor Müdürü Talip Ercan, yazarlar; Av. Ferda KazancıbaşıRaif ÖztürkEkrem Tuncer,  Nimet Er veMustafa Emanet’ten oluşan sekiz kişilik kadro takip etti.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları ve bazı birim müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantının ana teması 2-B ve Özel Proje Alanları oldu. Çelikbilek programın başında Beykoz’un 2-B serüvenini anlattı.

Başkan Çelikbilek: “Özel Proje Alanı Beykoz İçin Devrimdir”  

 “Beykozlunun refahını yükseltmek, Beykoz’u ileriye taşımak ve Beykoz’un gelişmesine katkıda bulunmak için çalışıyoruz.  Özel Proje Alanı Beykoz için bir devrimdir. Özel proje alanı çalışmaları tamamlandığında ilçede 2B sorunu kalmayacak” dedi.

Beykoz halkını mutlu etmek ve halkın rahatı için özel proje alanı noktasında elini  taşın altına koyduğunu ifade eden Başkan Çelikbilek: “Devlet insanları hak sahibi yapmak ve onların gelişmesine katkı yapmak suretiyle 30 yıllık bir serüveni olan bir konuyu sonuçlandırmaya karar verdi. 2009 yılında çıkan yasayla arazi tespit komisyonları kuruldu ve çalışmalar başladı. 1981’den önce orman vasfını yitiren araziler 2/B kapsamına alındı ve üzerinde yaşayanlara hak sahipliği verildi. Biz de Beykoz halkının menfaati için gece gündüz çalıştık ” şeklinde süreci aktardı.

Çelikbilek: “fiyatlar istediğimiz seviyede değildi ve ısrarla düşürülmesini talep ettik”

Beykoz halkının menfaati için ilgili bakanlıklar nezdinde ciddi gayret ve çaba harcadıklarını vurgulayan Başkan Çelikbilek: “Arazi tespitlerine destek sağladık. Kadastral çalışma ilk olarak bizim ilçemizde bitti diyebilirim. Fiyatlar arzu ettiğimiz gibi değildi. Ankara’ya gittik, girişimlerde bulunduk. İlgili bakanlıklara fiyatların bize sorulmadığını, halkımızın gelir durumunu, imkânlarını anlattık. Konunun 2 defa mecliste gündeme gelmesini sağladık. İlk olarak başvuru süreleri uzadı, satışlarda vade 3 yıldan 5 yıla çıktı. Bunu sırf halkımız mutlu olsun, sevinsin diye yaptık.”dedi.  

“Yalan bilgilerle araziyi perişan ettiler!”

2B yasasında vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla özel proje alanlarına yer verildiğini vurgulayan Başkan Yücel Çelikbilek, belediyenin burada sadece düzenleyici rol üstlendiğini,  ilk olarak Gümüşsuyu, Soğuksu, İncirköy, Yenimahalle,  Fatih, Baklacı, Çengeldere, Çiftlik, Yavuzselim olmak üzere 9 mahallenin özel proje alanı olarak belediyeye intikalini sağladıklarını söyledi. Çelikbilek Özel Proje Alanları üzerinden belirsizlik oluşturup bilgi kirliliği meydana getirmeye çalışanlar olduğunu ifade ederek; “Özel Proje Alanları 2-B ile ilgili tüm arazilerin Belediyemize devri için üretilen çözümün adıdır. Bazı sorumsuz siyasetçiler bu konuyu sırf siyaset için farklı mecralara çekerek vatandaşlarımız üzerinde korku ve baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Maalesef bunda da kısmen başarılı oluyorlar.” dedi.

Vatandaşa %40 Avantaj Sağlanıyor 

“Beykozluların mutluluğu, halkımızın refahı için elimizi taşın altına koyduk” diyerek ilçe için gösterdikleri gayreti vurgulayan Başkan Çelikbilek:

“Özel proje alanında hiçbir hak sahibinin hak sahipliğine halel gelmeyecek. Arazilerin bazıları çok ufak parsellerden oluşuyor. Hiçbir zaman imar verme şansınız olmayan yerlerde 3-5 kişinin bir araya gelmesiyle herkesin imarlı parselden hak alması sağlanacak. İlk 9 mahalleyi kapsayan özel proje alanında satışları net parseller üzerinden yapacağız ve sosyal donatı alanlarını da belediye olarak biz satın alacağız. Vatandaşlarımıza arazilerini kadastral parsel üzerinden değil imar parseli üzerinden vereceğiz. Böylece % 40 kafadan avantajlı hale geçecek vatandaşımız. Normalde 1000 m olan bir yerin parası bin metre özerinden alınıp % 40’ı kesilirken biz burada imar parseli uygulamasıyla net metre kare fiyatı üzerinden hareket edeceğiz.  

Örneğin bin m2 arsası olan vatandaşımız yine arsasını bin m2 olarak alacak. Bin m2 alıp 600 m2 yer vermeyeceğiz. Böylece vatandaşlara %40 avantaj sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

2B’nin Geliri Beykoz’a Kalacak

“2/B konusunda Beykoz halkının çıkarlarından başka bir şey düşünmüyoruz. Özel Proje Alanı’nın satışından elde edilen gelir belediyenin kasasına girecek. Bu gelir maliyenin kasasında unutulmayacak. 2B satışlarında kazanan yine Beykoz halkı olacak, bu fırsat Beykoz’a 1 milyonda bir gelir. Bu gelir Beykoz halkı için ve Beykoz’un dönüşümünde kullanılacak. 2/B’nin satışından gelen bütün imkânlar belediyenin kasasında kalacak. Ve yine Beykoz için harcanacak” dedi. 

Başkan Çelikbilek vatandaşların rahatı için sosyal konut alanı da ihdas edeceklerini ve sosyal konut alanlarında düşük gelirli vatandaşlar için imkan sağlamayı istediklerini söyledi.

%50’ye kadar fiyat İndirimi

2B toplantısında 10 köy ve 6 mahallenin daha özel proje alanı ilan edileceğini müjdeleyen Çelikbilek: “Bu yerlerin proje alanı ilan edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurusunu yaptık. Bu yeni mahallelerde vatandaşa fiyat noktasında yardımcı olmak için satışları kadastral parselden yapacağız.  Buraların satışında %50’ye varan indirim yapacağız. Vatandaşın cebinde yüzde elli iyileşme olacak. Bu iyilik mi, kötülük mü?” diye sordu.  

Tapular 30 Mart 2014’ten önce verilecek.  

Bu çalışmalar neticelendiğinde Beykoz’da 2B’nin kâbus olmaktan çıkacağını söyleyen Başkan Çelikbilek: “Hedefimiz 30 Mart 2014’e kadar herkesin tapusunu teslim etmek. Defterdarlık parsellerin incelenmesi noktasında titiz bir çalışma yürütüyor. Şayet defterdarlık çalışmaları hızlandırırsa 2013’ün Mart ayında herkes tapusuna kavuşacak, Beykoz’da 2B’yle ilgili sıkıntılar bitecek” şeklinde konuştu. Çelikbilek asla popülasyon yapmadıklarını ifade ettiği konuşmasında “tapuları seçimden önce Allah kısmet ederse mutlaka vermek istiyoruz. Burada vatandaşlarımız ya yaptığımız çalışmaları beğenirler ama ona rağmen başka partiye oy verirler, ya da çalışmalarımızı beğenirler ve yine AK Parti’ye oy vererek hizmetin devamını tercih ederler.”

16 Mahalle daha Özel Proje Alanı ilan edildi.

Beykoz Belediyesi’nin başvuruda bulunduğu yeni proje alanı;  Ali Bahadır, Bozhane, Cumhuriyet, Dereseki, Elmalı, Göllü, Görele, İshaklı, Örnekköy ve Zerzevatçı Köyleriİle Çamlıbahçe, Çiğdem, Çubuklu, Ortaçeşme, Rüzgarlıbahçe ve Tokatköymahallelerini içeriyor. Bu mahallelerle birlikte Beykoz’un 2-B arazilerinin hemen hemen tamamı Beykoz Belediyesi’nin yetkisine geçmiş oluyor.

Devrim niteliğindeki bu kararın ardından kulislerde “Yücel Çelikbilek’ten başkası bu işi başaramazdı” yorumları yapılırken, Başkan Çelikbilek “Belediye olarak arazileri kesinlikle üzerindeki kullanıcılarına devredeceğiz. Benim vatandaşlarımıza tavsiyem yerlerini satmamalarıdır. Ama illa satacağım diyenlere de mani olamam. İmalata uygun olmayan küçük parsellerde de birleştirme yöntemiyle imalat imkânı oluşturmak suretiyle vatandaşlarımızın buralarda da faydalanabileceği imkânlar oluşturmak istiyoruz. Yaptığımız her çalışma vatandaşlarımızın mutluluğu ve huzuru içindir” şeklinde konuştu.

“Günü gelmişse de ödemeleri yapmayın. Zarar edersiniz”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek 2-B rayiçleriyle ilgili vadesi gelen ödemeler için vatandaşlara “boşu boşuna bu paraları ödemeyin. Belediyemizden satın almanız durumunda çok ciddi avantajlarınız olacak. Bu avantajı kaybetmeyin” çağrısında bulundu. Çelikbilek ilan edilen mahallelerdeki tüm 2-B arazilerinin birkaç hafta içinde Beykoz Belediyesi’ne devrolacağını belirterek “ödemeleri yapmayın” dedi.

“Camiye abdestsiz dahi girmem!”

Toplantının son bölümünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Çelikbilek Muhalefet Partisi’nin iddia ettiği “camiye ayakkabıyla girdiler ve Beykoz’da çuvalla parayla geziyorlar” konularına da açıklık getirdi. Çelikbilek, “camiye tabi ki ayakkabıyla girilir ve iç kısmında bu ayakkabılar çıkartılır. Bizim bu konudaki hassasiyetimiz bellidir. Camiye gezmek amacıyla dahi girdiğimde abdestsiz girmeyen bir anlayışımız var hamdolsun. Cami adabını bilmeyenlerle bu konuda polemiğe girmem ama bu ifadeler de yakışmadı. Çuvalla parayla gezilmesi konusunu da ben bilmem. Ben sadece vatandaşlarıma yerlerinizi satmayın tavsiyesinde bulunabilirim. Adam Göksu’dan elinde çuvalla girmişse ben ona bu çuvalda ne var diyemem. Benden olmadığını söyleyebilirim ancak.” dedi.

Ana muhalefet partisinin toplantı çağrılarına neden cevap vermediği sorusuna da açıklık getiren Başkan Çelikbilek, “CHP İlçe Başkanı bu konuda benim muhatabım değildir. Onun muhatabı AK Parti İlçe Başkanımızıdır. 2-B ve diğer tüm sorunları AK Parti çözecektir. Ana muhalefetin bu konularda hiçbir yetkisi yoktur. Yetkisi ve bilgisi olmayan konularda sürekli vatandaşları yanlış yönlendirerek insanlarımızı ağlattılar. 2009 seçimlerinde de 10 bin bina yıkacağım dedikodusunu yaydılar. 5 yılda kimin binasını yıkmışım. Yazık değil mi?” şeklinde konuştu.

Program sonunda Başkan Çelikbilek ve ekibi basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"