Beykoz’un süper kızları

  • Güncelleme: 20.04.2021 23:39
  • Okunma: 2361 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’un Amatör Spor Kulüplerinden olan Rüzgarlıbahçespor’da şu sıralar büyük bir gurur yaşanıyor.
Beykoz’un süper kızları

Kulüp Kız Futbol Takımında forma giyen 4 oyuncu TFF Kadınlar Futbol Süper Liginde Şampiyonluk hesapları yapan Ataşehir Belediyespor’a transfer olup ilk maç heyecanını da yaşadı.

Rüzgarlıbahçespor ilk kuruluş anlarından beri bir proje kulübü olarak dikkatleri çekmekte. Önce bir halı saha turnuvası ile başlayan süreç daha sonra resmi, federe bir spor kulübü hüviyetine kavuşulması ile neticelenmişti.

Dediğimiz gibi bir proje takımı olarak nitelendirdiğimiz kulüp mahalle çocuk ve gençleri için adeta sığınılacak bir liman oldu. İlk kez altyapı liglerinde lige dahil olup müsabakalara çıkılırken 2016 yılında ise Kız Futbol Takımının kurulması ile farklı bir evreye geçilmiş oldu.

Beykoz’da anlı şanlı firmaların, holdinglerin sınırları içinde bulunduğu bu şirin mahallede yaşayanlar ise dar gelirli ailelerden oluşmakta idi. Çocukluktan gençlik dönemlerine geçişte mahalle çok sancılı bir süreç yaşadı.

Madde bağımlılığı öylesine bir hal aldı ki akşamları nöbet tutan mahalle sakinleri bu işin bu şekilde neticelenmeyeceği konusunda hemfikir olunca bir spor kulübü çatısı alında buluşma kararına varır.

Fakat futbol oynayacakları saha yoktur, tabiri caizse buldukları her boşlukta top oynamaya başlar gençler. Gerçekten de çocuk ve gençlerin eğitimine değer veren, sporun b anlamda önemli bir misyonu olduğunu bilen Kavacıkspor Kulübü Futbol Direktörü Murat Yılmaz’dan destek gelir, sahaları ne zaman boş olsa Rüzgarlıbahçespor’a ücretsiz tahsis edilir.

Çocuklar ve gençler mutlu iken mahalleden de kimi sularını, kimi spor malzemelerine sponsor olur yani mahalle dayanışması sergilenir. Ne kadar çocuk ve genci madde bağımlılığı belasından kurtarabilirlerse kar sayılır.

İlerleyen süreçte bu kez yeni sorunlar çıkar mahallede, tamam erkek çocukları bir nebze de olsun kötü yaşantıdan kurtarılmaya başlansa da kız çocuklarında da aynı şeyler, olumsuzluklar yaşanmaya başlar. Aileler ergenlik çağındaki kızlarındaki değişimin, kötü anlamda izlerini görmeye duymaya başlar. Okulda arkadaşları ile geçimsiz, yanlış çevre kurbanı, madde satıcıları için yeni bir hedef kitle haline gelir kızlar.

Rüzgarlıbahçespor Kulübü bu anlamda yeni bir rol üstlenir… Bayram Taşkıranlar, Özkan Baş ve birkaç ismin ön ayak olması ile bir de Kız Futbol Takımı kuralım denir. Tabii ki bu öneri fazlaca bir karşılık da görmez…” Kızlardan futbolcu mu çıkar? Onlar gitsin voleybol oynasın, jimnastik yapsın… Ne işleri var futbol ile…mahallemize yakışır mı? 

Bayram ve Özkan abilerinin ısrarcı duruşu karşısında mahallenin genç kızları kendilerini antrenmanda bulurlar. Kavacıkspor’dan Murat Hocadan gelir en büyük desek yine… Hatta birkaç oyuncularını da Rüzgarlıbahçespor’a gönderirer.

3-5-10 derken mahallenin kızları futbol ile tanışır, antrenmanlar başlar… Civar mahallelerden de istekli kızlara kapı aralanır. Günler, haftaları kovalar… İlk kez resmi müsabakalara katılım kararı alınır, lisanslar çıkar, ilk maçlar başlar… İlk yenen golün hüznü, ilk atılan golün sevinci ile dengelenir.

Rüzgarlıbahçespor TFF Kadınlar Futbol 3. Liginde mücadeleye başlar, altyapı takımları da kendi kategorilerinde çıkar maçlara… Futbol Takımında daha önce liglerde mücadele etmiş ablaları katılır aralarına, en büyük destek de onlardan gelir.

Gel zaman git zaman, İstanbul dışı deplasmanları da yapan Beykoz’un bu tek Kız Futbol Takımı yollarda kimi zaman birer simit ve meyve suları ile gider şehir dışı maçlarına.

Rüzgarlıbahçespor Türkiye Kadınlar Futbol Liglerinde tanınmaya başlar… Gelinen noktada birçok futbolcusu oynadıkları oyunlar ile dikkatleri çekmeye başlar… Bu sezon öncesinde TFF Kadınlar Futbol Süper Ligi Takımlarından Ataşehir Belediyespor’dan 4 futbolcularına transfer teklifi gelir…

Beykoz ekibinden Ataşehir Belediyespor'a transfer olan isimler ise Seyhan Aycibin, Aliye Bilgin, Türkan Sivri ve Dilara Demir idi...Dilara Demir sakatlığı nedeni ile kadroda yer almaz mecburen…diğerleri ise ilk maçın heyecanı ile Antalya’daki maçlara çıkarlar…

İlçemizden Futbolda erkekler kategorisinde Süper Ligde mücadele eden futbolcu çıkmazken Kızlar bunu başarır, en üst ligde Süper Ligde forma giymeye başlarlar. Tabii ki bu durum Rüzgarlıbahçespor takımında forma giyen diğer isimlere de güzel bir örnek teşkil eder. Antrenmanlarda bir başka hava sezilir, istekli, heyecanlı ve hedefi olan kızlar ile çalışmalar devam eder…

İŞTE RÜZGARLIBAHÇESPOR’UN GURUR DUYDUĞU KIZLARI

1993 Beykoz Doğumlu Seyhan Aycibin deneyimli bir futbolcu iken ilk kez 2009 yılında Marmara Üniversitesi Futbol Takımında çıkan lisanslı ile çok sevdiği bu spor dalına başlangıç yapmıştı. Marmara Üniversitesi takımı ile Süper Lig deneyimi de yaşayan Aycibin 5 sene verdiği ara sonrasında Rüzgarlıbahçespor Kız Futbol Takımının kurulması ile bu kez yeteneklerini burada sergilemeye başladı. İki sezon takıma ablalık yapan Seyhan Aycibin yıllar sonra dönüş yapığı Süper Ligde Ataşehir Belediyespor forması ile ilk maçına da çıkmış oldu.

2003 Yılında Beykoz'da doğan Aliye Bilgin hayal ettiği Süper Ligde forma giymenin heyecanını fazlası ile hissetmekte, yaşamakta...2016 Yılında Rüzgarlıbahçespor'da lisansı çıkan ve bu takım ile maçlarda forma giyen Aliye Bilgin Süper Lig siftahını ise 1207 Antalyaspor KFK ile yaşadı. Müsabakanın ikinci 45 dakikasında sahaya çıkan Aliye'nin mutluluğuna diyecek yoktu.

2004 Beykoz Doğumlu olan Türkan Sivri sezonun ilk maçını yedek kulübesinde geçirse de ilk çıkacağı maçı heyecanla beklemekte. Türkan Sivri 2016 yılından beri Rüzgarlıbahçespor forması giyen bir isim. Üstün fizik gücü ve sert şutları ile bilenen yetenekli futbolcu birçok takımın takibinde idi.

Dost Beykoz / Özel Haber – Talip Ercan

Anahtar Kelimeler: Beykoz Spor Haberleri