Beykoz'un 'Şoför Nehabat'i yolcularını bekliyor

  • 0
  • 13319
Beykoz'un 'Şoför Nehabat'i yolcularını bekliyor
Beykoz'un 'Şoför Nehabat'i yolcularını bekliyor
Beykoz'un 'Şoför Nehabat'i yolcularını bekliyor
Beykoz'un 'Şoför Nehabat'i yolcularını bekliyor
Beykoz'un 'Şoför Nehabat'i yolcularını bekliyor

5 Yıl çağrı merkezi görevlisi olarak çalışan Beykozlu Filiz Ulu, babasına ait ticari takside şoförlük yapmaya başladı.

3 Yıl çağrı aldıktan sonra 2 yıl da aynı şirket bünyesinde yöneticilik yapan Ulu, daha serbest çalışma isteğiyle özel şirketten istifa etti.

Hikayesinin tamamen beklenmedik bir şekilde başladığını anlatan Ulu, aklının ucunda herhangi bir iş yapma düşüncesi olmadığını tamamen babasının teklifiyle taksi şoförlüğü yapmaya başladığını söyledi.

İstifasından birkaç ay sonra babasının taksi şoförlüğü teklif ettiğini, ilk önce kendisinin de garipsediğini anlatan Ulu, "İnsanların arasında, insanların hayatını kolaylaştırmak için hizmet ediyorsunuz. Bayanların erkeklerden güzel hizmet verebileceği düşüncesindeyim. Hizmet sektöründe bayanların da olmasının avantajlarını anlatmayacağım. Ben arabamda su, havlu kağıt, sakız, gazete bulunduruyorum. Bir evmişçesine müşterilerime hazırlıyorum" dedi.

Yapıp yapamam konusunda endişeleri olduğunu, kendisini ne derece yorulduğunu da anlatan bir çocuk annesi Ulu, "Beş aydır taksi şoförlüğü yapıyorum, Kanlıca sakinlerinden de duraktaki diğer şoför arkadaşlardan da oldukça memnunum. Yol bulmakta ilk zamanlar ne kadar zorlansam da onu da artık kendi başıma halletmeye başladım. Kendine güvenen hemcinslerime de tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Kendisine yapılan Şoför Nebahat benzetmelerine şaşırdığını, çünkü kendisinin tespih sallayıp, yelek giymediğini söyledi.

Filiz Ulu, "Bahsi geçen Şoför Nebahat karakterinin gösterdiği refleksler daha erkek cinsinin refleksleri, ben öyle miyim? Kesinlikle hayır. O tespih sallıyor, yelek giyiyor, şapka takıyor. Ben fular takıyorum, makyaj yapıyorum. Onun kibar haliyim diyebilirim" ifadelerini kullandı.

"Kamera şakası mı diye soranlar oluyor"

Ulu, şunları söyledi:

"Sanayiye gittiğim zamanlar çırak gençler dükkanlarına kaçışıyorlar. Ardından usta olanlar dışarı çıkıp bakınıyorlar. Onlar da daha sonra dükkana geri gidiyor. Taksi şoförlüğünden önce kendi arabamı da bakım için sanayiye hep ben götürür gerekli işlemlerini yaptırırdım. Arabanın işleyişini sorduklarında A'dan Z'ye anlatırım. Tabi ticari taksiden inince daha farklı tepkilerle karşılaşabiliyorsunuz."

"Bir de üç kadın binmişti. Arka tarafa oturdular. Ortada oturan kadın hemen yanındakine 'in in ön tarafta oturmak istiyorum' dedi. İlk kez ticari takside önde gitmenin keyfini yaşayacağını söylemişti ve o zaman çok mutlu olmuştum."

Ticari taksi şoförlüğü de olsa artık mesleklerde erkek egemenliğinin yıkılmasını istediğini, kadınların da hizmet sektörüne ortak olmasının gerekliliğini de paylaşan Taksici Ulu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Bazı mesleklerde erkek hegemonyası derler ya öyle bir şey yok. Ben ona inanmıyorum. Belki erkek fiziksel olarak bir tık daha güçlü olabilir ama kadınların pratik zekası, dikkati, araç kullanırken bütün ekipmanları kullanması bunu bayanlar gerçekten daha iyi yapıyor. Kadın bir taksici olarak bu hegemonyayı yıkmak istiyorum. Kadın şoförlerimiz daha fazla olsa bence daha farklı olur. En azından taksiye bakış açısı daha farklı olur. İnsanlar çekinerek binmezler. Dışarıda ben bile taksiye binme ihtiyacı hissettiğimde ilk önce şoförüne bakıyorum. Bunun biraz düzelmesi gerekiyor. Sizin de durağınızda bayan şoförünüz olsa çok rahat ararsınız istersiniz."

Yaklaşık 5 aydır taksi şoförlüğü yapan bir çocuk annesi Filiz Ulu sözlerine çalıştığı taksi durağını arayarak kendisini çağıran çok sayıda kadın müşterisi olduğunu da ekledi.

Dost Beykoz

Beykoz Taraftarlar Derneğinden genel kurul ilanı
Önceki Beykoz Taraftarlar Derneğinden genel kurul ilanı
Müslüm Gürses'in duyulmamış şarkıları Beykoz'da tanıtıldı
Sonraki Müslüm Gürses'in duyulmamış şarkıları Beykoz'da tanıtıldı