Beykoz’un simgesi Kavacık Kavşağı’nda hayat buluyor

  • Güncelleme: 14.08.2016 21:48
  • Okunma: 18017 kez
  • Yorum: 1
Beykoz’un en hareketli bölgelerinden olan Kavacık Kavşağı’nda hayata geçirilen simgesel proje dikkatleri üzerine çekiyor.
Beykoz’un simgesi Kavacık Kavşağı’nda hayat buluyor

Geçtiğimiz aylarda, Beykoz trafiğini rahatlatmak amacıyla yeniden düzenlenen Kavacık Kavşağı’na yapılan yeni projenin bir iki hafta içinde açılması planlanırken, proje Beykoz’un ilk simgesel yapıtı olarak da ayrı bir özellik taşıyor.

Beykoz Belediyesi Park bahçeler Müdürlüğü’nün alt yapı çalışmalarını yürüttüğü projenin hayata geçirilebilmesi için Kavacık Kavşağı’nda yürütülen hummalı çalışma devam ediyor.

Kavacık’ın Avrupa yakasından Beykoz’a ilk giriş olması nedeniyle, bölgede yapılan düzenlemenin simgesel bir nitelik taşıması gerektiğini ve projeyi de bu çerçevede hazırladıklarını söylenen heykeltıraş, Reyhan Çezik, Dost Beykoz’a projenin detaylarını anlattı.

'Başkan Çelikbilek'in ricası üzerine yapıldı'

Marmaray Yenikapı İstasyonu'nda yaptığı çalışmasını gören Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in kendisinden Beykoz'a da bir çalışma yapmasını rica ettiğini söyleyen Reyhan Çezik’in projesi Mart 2015'te Beykoz Belediye Meclisi'nde oy birliğiyle kabul edildi.

Toplumsal yaşantının paylaşıldığı, halkın kullanımına açık alanlarda en etkili ifade biçiminin sanat olduğunu söyleyen Reyhan Çezik projesini, "Burada en etkili ifade biçimi sanattır. Kamusal alanda yer alacak olan kalıcı sanat yapıtlarının, sanatçının özgün üslubuna sahip olması, kamusal mekânın tarihsel, sosyolojik, fiziksel yapısı ile ilişki kurması gerekmektedir. Kamusal alanda, mekâna özgü üretilen sanat yapıtları, plastik sanatlar, çevre ve mimarisini birleştirmeli; kültürel belleği anlamlandırmalıdır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün hemen çıkışında Kavacık’ta bulunması, referanslarını Beykoz’dan alması ‘aitlik’ anlamının güçlenmesini sağlayacaktır" şeklinde özetledi.

'Her şey bir damla ile başlar'

Camın ön plana çıkarıldığı 'Her şey bir damla ile başlar' adlı projede asıl vurgu soyut 'B' harfini hissettiren masif mermer, ana heykel ve camın Beykoz’da doğuşunu simgeleyen camın ilk çalışma hali fiskedir.

Soyut 'B' harfini hissettiren masif mermer heykelin ortasına düşen ve üzerinde cam damlalar olan fiske camın Beykoz ilçesinde doğuşunu anlatmaktadır ve didaktik 'eykoz' mermer harf heykeller ile bütünleştirilmiştir. Camın Beykoz'da doğuşunun akısı yere çarparak relief etki ile yeşil alanda devamlılık hissini sağlaması amaçlanmıştır.

'Beykoz halkına ithaf olunur'

Yaklaşık beş aylık bir çalışma sonrasında oluşmaya başlayan projenin mimarı Reyhan Çezik, cam vurgusunun yapıldığı projeyi Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e, Beykoz Belediyesi ve meclisine, proje ortağı Oktay Güner'e, yaşayan ve vefat eden bütün cam emekçilerine ve Beykoz halkına ithaf ettiğini söyledi. Son aşamasına gelinen projenin önümüzdeki günlerde açılması planlanırken tüm hakları saklı olan projenin, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onaylı olduğu belirtildi.

Gülbasar, “Meydan komple düzenlenecek”

Öte yandan Beykoz Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Başkan Yardımcısı Mahmut Gülbasar’da, projenin alt yapı çalışmalarını kendilerinin yaptığını kaydetti. Gülbasar, projeye son derece önem verdiklerini ve Kavacık’ın Beykoz’un giriş noktalarından biri olması hasebiyle, simgesel bir nitelik taşıdığını dile getirdi. Üsküdar’dan Beykoz’a giriş noktası olan Küçüksu’da yine Beykoz’un simgelerinden olan Çeşm-i Bülbül olduğunu hatırlatan Gülbasar, yine aynı amacı doğrulturunda olan Kavacık Kavşak düzenlemesinin de Beykoz’u simgeleyen bir eser olduğunu söyledi.

Gülbasar, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in simge niteliği taşıyan ve gelecek nesillere miras olarak kalacağı düşünülen eserlere son derece önem verdiğini kaydederek, yine aynı meydanda, daha önce derneklerin iftar çadırı kurdukları alanı da düzenleyerek projenin açılışını yapacaklarını söyledi.

Haber Merkezi     

Yorumlar (1 Yorum)

hasan (5 yıl önce)

kavacık kavsagı cok guzel olacak ama etrafına cit cekilirse daha guzel olur

Yorum Yaz