Yaşam

Beykoz’un seyir teraslı camisi dualarla açıldı

Beykoz’un seyir teraslı camisi dualarla açıldı
03.06.2016 18:07
| | |
13575

Foto galeri

Gümüşsuyu Mahallesine bağlı Karlıtepe Mevki'nde 3 bin 500 metrekarelik alan üzerinde inşa edilen cami açılışı gerçekleştirildi.

Beykoz'un en yüksek yerleşim alanlarından birisi olan Karlıtepe Mevki'nde yapımına 2008 yılında başlanan ve Karlıtepe Cami Yaptırma Derneği tarafından bitirilerek ibadete hazır hale getirilen Karlıtepe Cami'nin açılışı gerçekleştirildi. Açılış kurdelesini AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş birlikte keserken, kamuoyu tarafından Cübbeli Ahmet olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü de dua okudu. Protokol üyelerinin açılışın ardından hepberaber Cami'ye girerek Cuma Namazı'nı eda ettiği günde Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş minbere çıkarak vaaz verdi. Namazın ardından ise vatandaşlara Beykoz Belediyesi tarafından etli pilav, ayran ve tulumba tatlısı ikram edildi.

Karlıtepe Mevki'nde 3 bin 500 metrekarelik Din Tesis Alanı üzerinde inşa edilen Karlıtepe Merkez Cami, toplamda 420 metrekare oturumlu ve 3 katlı olarak tasarlandı. Ana ibadet mahallinde 200 metrekare mahfel katı inşa edilirken, bu kat kubbe ile örtüldü. Mahfil ile birlikte toplam bin 100 kişilik ve alt kat ile beraber de toplamda bin 800 kişilik kapasiteye sahip Cami, çevresindeki yapılarla da dikkat çekti.

‘Cami yanında bulunan kule binada, bir kütüphane yer alıyor’

Toplam 3 bin 500 metrekarelik Dini Tesis'te 4-6 yaş Kur'an Kursu, 2 adet lojman, 1 adet misafirhane, gasilhane, dernek binası, şadırvan, kütüphane, gelir getiren restaurant ve market yer alıyor. Karlıtepe Merkez Cami yanında duran Kule Binanın, iki hayırsever tarafından inşa edildiği biliniyor ve kütüphane de bu kulenin içinde yer alıyor.

Haber Merkezi 

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Karlıtepe, Cami, Açılış, Metin Külünk

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"