Beykoz’un sanatçı ruhlu kalp damar cerrahı

  • 0
  • 23309
Beykoz’un sanatçı ruhlu kalp damar cerrahı
Beykoz’un sanatçı ruhlu kalp damar cerrahı
Beykoz’un sanatçı ruhlu kalp damar cerrahı
Beykoz’un sanatçı ruhlu kalp damar cerrahı
Beykoz’un sanatçı ruhlu kalp damar cerrahı
Beykoz’un sanatçı ruhlu kalp damar cerrahı
Beykoz’un sanatçı ruhlu kalp damar cerrahı
Beykoz’un sanatçı ruhlu kalp damar cerrahı

Kalp damar cerrahlığının yanı sıra profesyonel müzik çalışmalarını da yürüten Beykoz Devlet Hastanesi doktorlarından İlknur Cihan’ın hayran kitlesi her geçen gün artıyor.

Çocukluk yıllarında müziğe ilgi duymaya başlayan ve babasının da 70 yılların ünlü gazinosu Maksim’de sahne alan tanınmış seslere saz üstatlığı yapması onun müziğe olan ilgisinin artmasında etken oldu.

Beykoz Devlet Hastanesi’nde 5 yıldır kalp damar cerrahı olarak görev yapan Doktor İlknur Cihan, müzik çalışmalarıyla da ön plana çıkıyor. Profesyonel anlamda ilk klipini “Zehir Zaman” isimli şarkısına çeken İlknur Cihan sosyal medyada büyük ilgi gördü. Daha sonra ise “Bitliste Beş Minare” isimli türküyü seslendirmesiyle çıkışını sürdüren Cerrah İlknur Cihan, ailesinde 40 yakın sağlıkçı olması nedeniyle tercih ettiği doktorluğu insanların acılarını dindirmek, onlara faydalı olabilmek amacıyla yaptığını söylüyor.

Müziğin ise insan ruhundaki duyguları ifade etmesiyle tedavi edici etkisi olduğuna inandığını dile getiren İlknur Cihan, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu…  Kap Damar Cerrahisi Uzmanlığını da yine Ege Üniversitesinden alan Bayan Cihan, mecburi hizmetinin ardından İstanbul’a geldi.

İstanbul’da Beykoz Devlet Hastanesi’ne ataması yapılan İlknur Cihan Beykoz halkını ve Beykoz’u çok sevdiğini, Beykoz Devlet Hastanesinde olmaktan da mutluluk duyduğu ifade etti.

Babam ünlü isimlerle çalışmış bir saz ustası

Benim babam 70’li yıllarda Bebek’te Maksim Gazinosu'nda sahne alan ünlü isimlerle çalışmış bir saz ustası. O yüzden müzik bizim içimizde hep vardı. Ben bir şeyi gönülden sevdiğimde hep onu profesyonel olarak yapmak isterim. O yüzden ilkokuldan itibaren ben zaten, gerek okul gösterilerinde gerek üniversitede orkestralar kurulduğu zaman yer almaya çalıştım. Çok da sevdim. Yazmayı seviyorum. Söylemeyi seviyorum. Sahne almayı seviyorum. Bu işin sadece şarkı ayağı değil, dans, tiyatro aralarda bulunmaktan da çok keyif alıyorum.

Profesyonel müzik?

Hekimlikte uzmanlığımı alıp aktif olarak çalışmaya başlayınca müziğe daha çok vakit ayırmaya başladım ve 2018’de sevgili Cihan Okan'la oturup bunun konuşmasını yaptık… Yine Mustafa Ceceli ve Sinan Ceceli ile görüşmelerimiz sonucunda sözü müziği bana, bir kısmı Sinan Ceceli’ye ait “Zehir Zaman” isimli ilk tekli singlemizi çıkardık.

Hem hekimlik hem müzik bana keyif veriyor

Daha sonra Beykoz Devlet Hastanesi'nde çalışmamız devam ederken, pandemi birçok konuda bizi sekteye uğrattı. Devam etmeyi düşünüyorum. Sanat yönüm böyle. Hekimliği de inşallah, şarkı söylemeyi ve sahne almayı da yapabildiğim sürece birlikte götürmek istiyorum. Çünkü ikisi de bana keyif veren, ikisi de ruhumu besleyen meslekler. Birçok kişiye şifa anlamında ve ruhlarına dokunmak anlamında bana fırsat tanıyor. Umarım böyle devam eder.

Sesiniz?

Genelde eğitim aldınız mı sorusuyla karşılaşıyorum. Aktif bir eğitim almadım. Aslında sevgili Cihan Okan'dan talep ettim, o bana duygularımla, içimden geldiği şekilde yorumlamamın çok iyi olacağı önerisinde bulundu.

Tabii ki çok büyük sahnelerde bulunma hedefinde olduğumuzda ekstra eğitim almayı düşünüyorum. Sesimle ilgili aldığım yorumlar genelde çok iyi, pozitif. Tabii ki zevkler ve renkler tartışılmaz. Tabii ki her türlü eleştiriye de bu konuda açığız, kendimizi geliştirmek anlamında o eleştirileri de değerlendiriyoruz.

Müzik anlamında bundan sonraki hedefiniz?

Harbiye konseri, onu söyleyelim. Ulaşabildiğim kadar gönüle ulaşmak istiyorum. Özellikle kendi bestelerimi, sözü müziği bana ait olan çalışmaları paylaşmayı çok istiyorum. Gerçekten hep bir ağızdan o parçaları seslendirmeyi çok istiyorum. “Zehir Zaman” ile bunu kısmı olarak yakaladım.

Bitlis'te Beş Minare?

Bitlis'te Beş Minare’nin çok başka bir hikayesi var. Bir sağlık ocağında arkadaşlarla otururken oranın ses yankısı çok iyiydi. O sırada ben Bitlis'i seslendirdim. Bir arkadaşım da bizi videoya aldı ve o videoyu ilk Mustafa Ceceli gördü.

‘Bence doktor hanım düşünmelisiniz’ diye Mustafa Ceceli’nin önerisi oldu. Aslında profesyonel müzik çalışmalarım Bitlis hikâyesiyle ortaya çıktı. Bitlis'i de hayata geçirebildiğimiz içinde çok mutluyum. Çünkü benim babam Mardin Midyatlı. Zaten o toprakların yanık sesi ve ruhunu taşıyoruz. Bitlis benim için çok güzel bir seçenek oldu.

Hastalarınızın müziğinizle ilgili yorumları?

MHRS’den randevu alıp gelen hastalarım arasında, özellikle randevu alıp geldiğini söyleyenlerde oldu. Özellikle YouTube’de yapılanlara baktığınıza, hepsi ‘hocam’ diye hitap ettiği için hastalarım olduğunu anlarsınız.

Biz hasta muayene ederken, bazı işlemler yapıyoruz. Hem cerrahi, hem yüzeysel varis tedavileri olsun. Bu işlemlerde bizim. Birebir hastayla sohbet etme imkânımız oluyor. Her hastaya yaklaşık 30 dakika vakit ayırıyoruz. O sırada konuşuyoruz… Diyorlar ki, ‘hocam arkası gelmiyor mu? Her 3-4 ayda bir tane çıkarsanız.’

Aslında ben de onlardan çok güzel cesaret alıyorum. Demek ki beğeniliyor, onlar da keyif alıyor. Onun için bu işi sürdürelim. Hastalarımla bu konuda iletişimimiz muhteşem.

Dost Beykoz – Özel Haber

İHH Beykoz’dan basına 24 Temmuz hediyesi
Önceki İHH Beykoz’dan basına 24 Temmuz hediyesi
CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Sonraki CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti