Eğitim

Beykoz'un sanat Sevda'sı

Beykoz'un sanat Sevda'sı
26.11.2015 19:12
| | |
8679

Video galeri

Beykoz Kavacık Otağtepe'de bulunan Gülceren Kırtasiye, adeta bir sivil toplum kuruluşu gibi çalışıyor.

Beykoz Kavacık Otağtepe'de bulunan Gülceren Kırtasiye, adeta bir sivil toplum kuruluşu gibi çalışıyor.

Beykoz'da yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösteren bir kırtasiye dükkânında alışılmışın dışında çalışmalar gerçekleştiriliyor. Kırtasiye'nin sahibi Sevda Altıparmak, alt katını 'atölye' haline getirdiği kırtasiye dükkânında her hafta onlarca Beykozlu Hanımı ve çocuğu konuk ediyor. Ücretsiz olan etkinliklerde, her Perşembe günü öğleden sonrası geldikleri atölyede 'ahşap boyamanın' inceliklerini öğrenen çocuklar, bu sırada eğlenceli dakikalar yaşıyor. Bir dönem 'gönüllü öğretmenlik' de yapmış olan Sevda Hanım ise tüm amacının, ilçedeki sanat yaşamına katkı sunmak ve elinden geldiğince Beykozlulara katkı sağlamak olduğunu söylüyor. Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Sevda Altıparmak, "İlçemizde yer alan okullardaki resim öğretmenleri ve özellikle TEGV gibi TOFD gibi sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa çalışıyoruz. Elimizden geldiğince sanatçılara ve sanatseverlere destek veriyoruz. Bizim kurslarımıza katılıp da meslek sahibi olan ve kendi işyerlerini 'online' olarak açanlar var. Özellikle Beykozlu sanatseverlerimizden olumlu geri dönüşleri gördükçe, emeklerimizin boşa gitmediğini görüp mutlu oluyoruz" şeklinde konuşuyor.

‘Boyama atölyesinde Salı günleri Hanımlar, Perşembe günleri ise çocuklar ücretsiz olarak boyama çalışması yapıyor”

Genelde okullara yakın yerlerde konuşlanan kırtasiyeler; içerisinde defter, kâğıt, kalem, mürekkep gibi araç ve gereçlerin satıldığı dükkânlar olarak bilinir. Son yıllarda 'oyuncak' sektörünün küresel anlamda büyük bir pazar haline gelmesiyle, kimi zaman oyuncaklara da rastgelinen kırtasiyeler, özellikle çocuk ve gençlerin rağbet gösterdiği yerler olarak tanınıyor. Beykoz Kavacık Mahallesi Otağtepe Mevkii'nde bulunan Gülceren Kırtasiye ise bambaşka bir görünümde ilçe halkına hizmet veriyor. Okul kitabı dışında klasik bir kırtasiye dükkânında bulunan tüm ürünlerin yer aldığı dükkânda, ayrıca 'boya malzemeleri' de satılıyor. Ahşap boyamadan cam boyamaya... Seramikten-polyester boyamaya kadar pek çok alan için malzeme temin edilebilen dükkânın alt katında ise çok farklı bir çalışma gerçekleştiriliyor. Her Perşembe günü çocukların ve her Salı ise hanımların ağırlandığı atölyede, öğretmenler eşliğinde boyama yapılıyor. Kardeşi Derya Hanım ile birlikte gönlünü bu aktiviteye vermiş olan Sevda Altıparmak, Dost Beykoz'a şunları anlatıyor:

Sevda Altıparmak: “Kırtasiye dükkânımızı adeta bir sanatevine çevirdik!”

"Devlet okullarına, özel okullara ve anaokullarına malzeme temin ediyoruz. Bu sırada okullardaki öğretmen ve öğrencilere kurs da veriyoruz. Beykozlu Hanımlar da geliyor buraya... Salı günleri ücretsiz ve Cumartesi günleri ise profesyonel bir ortamda ücretli kurs veriyoruz ve onları meslek sahibi yapıyoruz. Bizden kurs aldıktan sonra elektronik ortamda kendi dükkânını açan, kendi pazarını oluşturan hanımlarımız var. Biz bir aileyiz aslında ve ailemizi de her geçen gün büyütüyoruz.

Çocuklarımıza her Perşembe ücretsiz olarak ahşap boyama konusunda ders vermek için bir araya geliyoruz. Aslında sadece ders verdiğimizi söylemek biraz güç... Kimi zaman velilerimiz, kimi zaman dostlarımız, ellerindeki yiyeceklerle buraya geliyorlar ve çalışmaya ara verip, bir sofra etrafında toplaşıyoruz. Burada dediğim gibi bir aile sıcaklığı var ve biz bu işi yapmaktan dolayı büyük bir keyif alıyoruz. Fatma Güllü ve Fatma Yurtkuran adlı iki resim öğretmenimiz var. Onlarla birlikte kırtasiye dükkânımızı adeta bir sanatevine çevirmiş durumdayız. Şimdilik yalnızca atölyeye sığamamaktan şikâyet ediyoruz. Özellikle Perşembe günleri çocukları ve Salı günü de hanımları ağırladığımız ücretsiz kurslarımızda, yer konusunda problem yaşıyoruz. Burada olmayı isteyen kimi velilere ve çocuklara, bir dahaki haftaya gelmelerini söylemek zorunda kalıyoruz. Beykoz Belediyesi'nin desteğiyle burayı genişletebilirsek ya da daha geniş bir yer bulup oraya geçebilirsek, daha çok kişiyi atölyemizde ağırlamayı hedefliyoruz."

‘Sevda Hanım, İSMEK’te 3 yıl boyunca eğitim gördüğünü söylüyor…’

Sevda Altıparmak, İSMEK ile birlikte çalıştıklarını anlatırken, aslında kendisinin de bir zamanlar burada eğitim aldığını şükranla ifade ediyor. Halk Eğitim Merkezi'nde ve İSMEK'te 3 yıl boyunca eğitim alarak, işin inceliklerini öğrendiğini dile getiren Sevda Hanım, şimdi ise İSMEK ve Beykoz Halk Eğitim Merkezi'yle çalışarak, gönül borcunu ödemeye çalıştığını söylüyor. Özellikle TEGV ve TOFD gibi köklü sivil toplum kuruluşlarıyla yakından ilgilendiğini kaydeden Sevda Altıparmak, buralarda gerçekleşen faaliyetlerde kendisinin de bir gönüllü gibi çalıştığını vurguluyor. Gülceren Kırtasiye'nin müşterileri arasında ünlü kişilerin de bulunduğunu kaydeden Sevda Hanım, şunları anlatıyor:

‘Beykozlu ünlüler, Gülceren Kırtasiye’nin devamlı müşterileri arasında…’

"Özkan Uğur geliyor sıklıkla dükkânımıza... Uğur Dündar, Sezen Aksu gibi isimler de bizden alışveriş ediyor. Canan Barlas, en iyi müşterilerimiz arasında... Üstelik çocukları ve torunları da hem atölyeye hem de boyama işlerinde bizlere heyecanla eşlik ediyor. Şu an hayatta olmayan Mehmet Ali Birand, Yaşar Kemal ve Murat Göğebakan gibi isimler de sağlıklarında bizim en iyi müşterilerimiz arasındaydı. Beykoz'un halkı gibi ünlüleri de bizleri güzel sözleriyle onurlandırıyor. Böyle olunca da bizim verdiğimiz emekler boşa gitmemiş oluyor; bu ilgi ve sempati bizi işimize daha iyi motive ediyor."

Dost Beykoz'un çekimleri sırasında dükkâna Beykoz Şehit Er Ersin Güner Ortaokulu'nun Resim Öğretmeni Rahşan Özgürel geliyor. Sevda Altıparmak ise "10 yıllık arkadaşım" dediği Rahşan Hanım'ın yanı sıra okulun diğer Resim Öğretmeni Gülşah Mazıcı ile de çok iyi anlaştıklarını anlatıyor. Beykoz'daki devlet okullarının neredeyse tamamında yer alan Resim Öğretmenleri ile iyi ilişkiler içinde olduklarını dile getiren Sevda Altıparmak, atölyelerinde gerçekleştirdikleri faaliyetler ve okullardaki öğrencilere verdikleri ücretsiz desteklerden ötürü Resim Öğretmenlerinin büyük bir memnuniyet yaşadıklarını söylüyor.

‘İşte Dost Beykoz’a poz veren minik ressam ve sanatseverler…’

Öte yandan Dost Beykoz'a özel poz veren ve çoğunluğunu Gülceren Kırtasiye'nin hemen karşısında yer alan Beykoz Borsa İstanbul Ortaokulu'nun oluşturduğu öğrenciler ile öğretmenleri, şu isimlerden oluşuyor:

Öğretmen Bilge Büyüktürk

Öğretmen Ceren Yaprak Eğriçayır

Öğrenci Velisi Elif Yıldırım

Öğrenciler

Ekin Aydın (5 yaşında)

Ceren Aksu (7 yaşında 1. sınıf)

Ebrar Meyra Demir (7 yaşında 2. sınıf)

Emre Aydın (8 yaşında 3. sınıf)

Elif Beyza Çalış (8 yaşında 3. sınıf)

Naz Aksu (8 yaşında 3. sınıf)

Irmak Aydın (8 yaşında 4. sınıf... Irmak, erken yaşta okula başlamış)

Merve Altıparmak (9 yaşında 3. sınıf)

İrem Akpınar (9 yaşında 3. sınıf)

Serra Irmak Demir (11 yaşında 5. sınıf)

Zehra Altıparmak (14 yaşında 8. sınıf)

Melike Çolakoğlu (14 yaşında 8. sınıf)

Çağla Aydın (14 yaşında 8. sınıf)

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Sevda Altıparmak, Gülceren Kırtasiye, Otağtepe, Ressam

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"