Talip ERCAN
  • 14/11/2023 Son günceleme: 14/11/2023 20:48
  • 4.116

Beykoz İlçesindeki futbol maçlarını takip ettiğimde gözlemledim ki hem tribünlerdeki izleyiciler bazında hem de futbolcular açısından bir bıkkınlık hali var.

Uzun yıllardır futbolun içindeyim, takip ettiğim maç sayısı hesaplanamaz bile ancak ilk kez bu sezonki kadar bir vurdumduymazlık, sanki silah zoru ile maça çıkılıyor bir görüntüye şahitlik etmek beni de üzüyor.

Bunun nedenlerini düşündüğümde etkenlerden birinin son 15-20 yıldır hayatımızı fazlası ile etkileyen İnternet ortamı ve onun sınırsız alternatifleri olduğunu söylemek mümkün.

Artık insanlar 90 dakika bir maçı izlemek yerine sosyal medyada ömrünü geçirmekte. Sokaklarda, işyerlerinde, evlerde sosyal medyanın müthiş biz baskısı var, bir bağımlılık hali söz konusu.

Ha her hangi bir sosyal mecradan takımının maçların takip eden stada gitmeden bunu yapan pek çok kişi de yok değil. Gerçi maçlara gidenlerin de elinden cep telefonları düşmüyor, hele ki temposuz maçlarda bu sayı daha da artmakta.

En çok izlenen futbol maçları hangisi söyleyeyim mi? Kulüplerin futbol okullarındaki antrenmanlardaki maçları ya da her hangi bir turnuvadaki maçları… Aile bireylerinin hepsi maçı takip etmekte, inanmıyorsanız bir hafta sonu Paşabahçe ya da Kavacıkspor 15 Temmuz Şehitler Stadında gidin derim…

Dedik ya futbolcular da bıkmış bu işten, takım antrenörleri ne yapsa etse oyuncusuna etki edemiyor, çünkü mental Türkçe karşılığı ile zihinsel anlamda kafalar başka yerde ve yorgun… Yarın maçı olan her hangi bir futbolcu gece yarılarını çok aşan zaman diliminde internette, sosyal medyada takılmakta. Buna ne kafa ne de fizik dayanır… Bu kelimeyi yazmak istemem ancak futbol sahalarında zombileşmiş futbolcu tipleri belirlemeye başladı… Herkes Süper Lige odaklanmış iken bu gerçeği es geçiyor. Türkiye genelinde üç büyüklerin olmadığı bir maçta devasa statlar boş kalmakta.

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz