Beykoz'un Riva Deresi yeniden İBB gündeminde

  • 15.10.2020 16:32
  • Güncelleme: 15.10.2020 16:34
  • Okunma: 5881 kez
  • Yorum: 0
Beykoz ve İBB Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, geçtiğimiz dönem uzun tartışmaların odağı olan Riva Deresini yeniden İBB Meclis gündemine taşıdı.
Beykoz'un Riva Deresi yeniden İBB gündeminde

Daha önce etrafındaki fabrikaların boşalttığı atıklar ve bakımsız kalması nedeniyle rengi değişen, bununla birlikte ulusla birçok yayın organında haber konusu olan Riva Deresi, bir kez daha İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde konu oldu.

CHP'li Beykoz ve İBB Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, Riva Deresinin stratejik bir konumda olduğunu ifade etti.

Sataloğlu, Beykoz'un İstanbul ilçeleri içerisinde turistik ve müstakil ikamenin yoğun olduğu boğaz ve su havzalarıyla çevrili kadim bir ilçe olduğunu dile getirerek, "Riva Deresi, Ömerli Baraj Gölünden sonra Koçullu, Ömerli, Sırapınar, Hüseyinli, Bozhane, Öğümce, Göllü ve Paşamandıra köylerinden geçerek denize döküldüğü yer olan Çayağzı'na ulaşmaktadır. Akatsuyun bu ikinci bölümü yüzde 75-80 oranında ormanlarla kaplıdır. Geri kalan toprakları ise tarım alanları ve otlaklar oluşturmaktadır." dedi.

Riva Deresi ve havza alanı içerisinde yaşanan olumsuzluklardan mikro düzeyde İstanbulluların, yerli ve yabancı turistlerin de makro düzeyde etkilendiğini ifade eden Sataloğlu, "2005 yılında başlayan balık ölümleri ve her geçen gün artan kirlilik tam bir doğa katliamı olarak karşımıza çıkmaktaydı. Riva Deresinde bu yaşananlara rağmen, yıllardır sorumlu olan kurumlar tarafından çözüm noktasında bir adım atılmamıştı. İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu göreve geldikten sonra bu sorunun çözümü için adımlar atıldı. İSKİ ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılan keşiflerde dere güzergahındaki Bozhane, Öğümce, Cumhuriyet ve Hüseyinli Mahallelerinde belirlenen noktalarda yoğun dibe çökme birimi ve dere kesitinde daralmalar sebebiyle su akışının azaldığı tespit edilmiş olup söz konusu mahallelerin planlanan noktalarında tarama çalışması başlatıldı" diye konuştu.

Sataloğlu, şunları söyledi:

"Bu güne kadar toplamda yaklaşık 12 bin metreküp malzeme dere temizliği sonucunda alınarak nihai döküm sahasına gönderildi. Ayrıca Riva Deresi kolunun Bozhane Mahallesi bölgesinde İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğünce dere temizlik çalışmaları ekskavatörlerle ilgili çalışmaya destek verildi. Deniz Hizmetleri Müdürlüğümüzün temizlik çalışmaları ile Bozhane Mahallesi mevkiinden başlayarak yaklaşık 5,7 km dere hattı boyunca devam etmiştir. Dere kesitini tıkayan ve akışı engelleyip sığlaşmaya neden olan birçok kütük, kırılmış ağaç kökü, dallar vb kirlilikler temizlenmiştir."

Riva deresinin 2005 yılından bugüne çözüme kavuşturulamayan Riva Deresinde yeniden hayatın başladığını ifade eden Sataloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Sizlere bugün için Riva Deresinde yüzelim diyemem belki ama sizleri balık tutmaya davet edebilirim. Derenin temizlenen bölgelerinde balıklar hayat bulmuştur."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz