Beykoz’un reisi…

  • 28.03.2020 00:27
  • Okunma: 14657 kez

Erdal ÖZTÜRK


Her ölüm erkendir. Her veda bir hüzündür.

Yücel Çelikbilek başkanımızı kaybettiğimiz haberi bana ulaştığında çok üzüldüm. Beykoz için çok çalıştı. Gecesini gündüzüne kattı. Demek ki emeklilik günlerini bu dünyada değil, ahiret aleminde geçirecekmiş. Gözü kara, cesaretli bir başkandı. Hiç kimsenin aklına getiremediği, dilinde söyleyemediği konuları bir bir hayata geçirdi. Beykoz’u ve insanları çok iyi tanırdı. Beykoz’u da Beykozluyu da çok severdi.

Öyleydi ki; Beykoz halkıda 3 dönem başkanlık görevini Çelikbilek’e verdi. Duayen, onursal bir başkan, gönüllerin başkanıydı. Hiçbir kompleksi yoktu. Havayı sevmezdi. Mütevazı bir insandı. Bağışlamayı sever, gönüllere girer, fakir fukarayı çok kollardı. 250 bin nüfuslu Beykoz’da dokunmadığı, sohbet etmediği, selam vermediği, çay içmediği tek bir insan yoktur. Bu bir iddia değil, bir gerçektir. Delilimde sokaklarda, meydanlarda iftarları başlatan kişidir Çelikbilek.

Bütün İstanbul ve Türkiye’ye Beykoz’dan yayılmıştır. Dar mekanlarda, çadırlarda, ihtiyaç sahiplerine verilen iftarlardan, meydan ve sokak iftarlarına. Herkesin davetli olduğu kişilere ulaşıldı. Komşuluk ilişkilerinin tavan yaptığı dönemleri yaşadık. Beykoz Çayırında onbinlerle yan yana oruçlarımızı açtık. Beraber çorba dağıttık. Aşureler dağıttık. Alınan her duadan memnuniyet yüzüne yansırdı. Mübarek bir insandı. Meziyetli bir insandı. Yaptıklarını bu satırlara sığdırmam mümkün değil. Zaten hepsi yazıldı, çizildi, anlatıldı. 15 Yıllık başkanlığında beraber yürüme imkanı ve şansını yakalamış insanlardanım. Yücel ağabeyin en önemli meziyetlerinden biri de, birbirinden çok farklı görüşe sahip insanlardan, önemli görevler yapmış kişileri de bir araya toplayıp kadro kurabiliyordu. Kurulan bu kadrolar, AK kadrolarla uyum içinde çalışabiliyordu.

Bunu Beykoz’da yapabilecek kaç kişi vardır? Yıllarca Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Refah Partisi, Saadet Partisi, HAS Parti, DSP, ANAP ve Fazilet Partisinde önemli görevler yapmış Beykoz’un kanaat önderleri aynı anda aynı yerde Çelikbilek ile Beykoz’a hizmet etmişlerdir. Bu Çelikbilek imzasıdır.

Yücel Başkanı siyaseten ve eksik yönleriyle eleştirenlere hiç lafım yok. Bunlar normaldir. Bunların dışında kalan haksız eleştirileri insanlığın dışında görüyorum. Buna başka şeyler de denir burada yazamıyorum.

Ben bir rahmetli Mahmut Yavuz’un ardından yazarken zorlandım, bir de Yücel Çelikbilek’in ardından yazarken zorlanıyorum. Mahmut Yavuz’un ismi hiçbir yere verilemedi. Belki de CHP iktidarı gerekiyor. Lakin Yücel Çelikbilek’in adı hak ettiği yere verilmelidir. Sağlığında bu konuda çok teklifler yapıldı ama o hiç kabul etmedi.

Burada önce İlçe Başkanı Dilmaç’a sesleniyorum. Sağlığında Çavuşbaşında Muhammed Hanefi Dilmaç Tesislerini hep beraber açmıştık. Güzel de olmuştu. İnşallah bu güzelliği Yücel Çelikbilek ismi için de yaşarız. Bir de Belediye Başkanımız Murat Aydın ve Beykoz Belediye Meclis Üyelerine yazıyorum. Yücel ağabeyiniz, Yücel Başkanınız fazlasıyla hak ediyor.

İnsanoğlu öldükten sonra amel defteri kapanırmış. Sadece üç şey vardır ki, oralardan hisse gelmeye devam eder. Birincisi sadaka-i cariye, Yücel ağabeyin yardımseverliğini hepimiz biliriz. Bildiklerimiz kadar bilmediklerimiz de çoktur. İkincisi de istifade edilen ilim, kendisi son nefesine kadar İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanıydı. Sonuncusu da kendisine dua edecek hayırlı evlat. 9 çocuk babası Yücel ağabey, geniş bir ailenin reisiydi. İçlerinde tanıdıklarım var, tanımadıklarım var.

Hepsi de Yücel ağabeyin oğlu ve kızı olmanın onurunu yaşasınlar. Rabbim rahmetiyle muamele etsin. Mekanı cennet olsun. Beykoz seni asla unutmayacaktır.

Anahtar Kelimeler: Yücel Çelikbilek

Yorumlar (3 Yorum)

Masör muhammmed erol (2 yıl önce)

ELLAH azze ve celle rahmeti ve merhameti ile muamele eylesin. Amin sevilenmiş ki halen anılıyor . RABBİM azze ve celle ailesine sabırlar versin

Sezgin (2 yıl önce)

Ne diyo bu yaaaa

Sedat altun (2 yıl önce)

Erdal abi kalemine sağlık küçük bir özet geçmişsin yücel başkanla 5 yıl MUHTARLIK görevi sebebiyle birlikte çalıştım bu 5 yıllık dönemde mahallemize bir çok hizmet aldım allah razı olsun,yücel başkanı vatandaşlarımız yakınen tanıma fırsatı olsaydı onun çok Çalışkan , iyi niyetli , fedakar , yardım sever , beykozluya çok daha iyi şartlar saglamaya çalışan bir insan olduğunu hepimiz anlardık . Beykoz zor bir bölge yapmak istediğiniz projeleri belediye başkanı olmanız yetmiyor Allah mekanını cennet eylesin,

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları