Son Dakika

Beykoz'un QR kodlu yürüyüş yolu var artık

  • 0
  • 8129
Beykoz'un QR kodlu yürüyüş yolu var artık
Beykoz'un QR kodlu yürüyüş yolu var artık
Beykoz'un QR kodlu yürüyüş yolu var artık
Beykoz'un QR kodlu yürüyüş yolu var artık

Anadoluhisarı’nın tanıtımı için hayata geçirilen “QR Kodlu Mobil Turizm Projesi” düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Beykoz Belediyesi ve Güzelcehisar Eğitim Kültür ve Turizm Derneği işbirliğiyle İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden olan Anadoluhisarı’nın tanıtımı için hayata geçirilen  “Anadoluhisarı’nda QR Kodlu Mobil Turizm Projesi” düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.  

Turizm Haftası (15-22 Nisan) etkinlikleri kapsamında Küçüksu Kasrı Cafe’de yapılan tanıtım toplantıya Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, belediye başkan yardımcıları, İstanbul İl Turizm Müdür Yardımcısı Emel Kamar, TURSAB Yönetim Kurul Üyesi Ali Bilir, Güzelcehisar Eğitim Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Aynur Yavaş, TÜROB Başkanı Timur Bayındır,  İstanbul Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinli, turizmciler ve muhtarlar katıldı.

28 Mihenktaşı Rotada   

Tarihi semtin gezi rotasında Anadoluhisarı Kalesi’nden Tarihi Namazgah’a Muhaşşisinan Camisi’nden Çömlekçi Hasan Usta’ya 28 nokta bulunuyor. Turistler, gezi rotaların yerleştirilen mihenk taşı üzerindeki QR kodu  cep telefonlarına okutarak tarihi ve doğal güzellikler hakkında bilgi alabiliyor. Proje kapsamında ayrıca ilçeye gelen ziyaretçilere dağıtılmak üzere 7 bin adet rehber harita da basıldı.

Ahmet Katırcı: “Beykoz Dünyanın İncisidir” 

Beykoz’u Dünyanın İncisi olarak niteleyen Kaymakam Ahmet Katırcı, “Beykoz çok özel ve güzel bir yerdir. Kültürümüzü, geleneklerimizi, misafirperverliğimizi yansıtmada istediğimiz yere gelmek için daha fazla çalışmalı, değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bacasız sanayi turizmden yeterince yararlanmayı bilmeliyiz. Ülkemize ve ilçemize nitelikli turist çekmek için gayret göstermeliyiz. Bu güzel proje için belediyemize ve derneğimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Çelikbilek: “Beykoz’u İstanbul’un incisi yapmak boynumuzun borcudur.”

Kanal Riva, Küçüksu Mesiresi gibi turizm projeleri hakkında bilgi veren Başkan Yücel Çelikbilek: “Kıyı uzunluğu itibariyle 2 kıtaya birden ev sahipliği yapan eski bir medeniyetin sahibi olan Beykoz’u tanımayan varsa tanısın. Beykoz’un korunması, tanıtımı, kültürel etkinlikler ve bu konudaki gayretler noktasında ilçemizin gelişimine katkı vermek bizim görevlerimizden. Beykoz dünyanın da bir noktası. Çünkü gemiler bizim boğazımızdan geçerek dünyaya açılıyor. Bütün dünyayı birbirine bağlayan yerdir Beykoz.

Küçüksu Yakında Mesire Alanı’na Kavuşacak

DSİ’nin de desteğiyle zaten var olan Küçüksu Projemizi devam ettiriyoruz. Vakıflar, Marmara Üniversitesi, İBB, Beykoz Belediyesi olarak birçok yerden aldığımız izinlerle yetkileri İBB’ye devrettik. Kurullar sonuçlanınca İBB imzaladı. Ancak Sn Cumhurbaşkanımızın geçen gün Beykoz’a gelerek değindiği gibi mesire alanı projesini tekrar revize ederek yasa ve sonuçlar el verdiğince yaza yetiştireceğiz. Beykoz’u İstanbul’un incisi yapmak boynumuzun borcudur.

Projenin sponsoru Ayhan Olgun ise QR Kodla ilgili tanıtım bilgisi verdi. Konuşmaların sonunda Başkan Yücel Çelikbilek destekleri dolayısıyla Ayhan Olgun’a bir plaket takdim etti.  

Ardından katılımcılarla birlikte Beykoz’un turistik yeri Anadoluhisarı kale içine yürünerek, Beykoz Belediyesi Halk Oyunları Grubunun folklör gösterisi izlendi.

Haber Merkezi

Beykoz'da dört yaşındaki çocuk evi yaktı
Önceki Beykoz'da dört yaşındaki çocuk evi yaktı
Beykoz 1908’de haftanın son çalışması baklava ile yapıldı
Sonraki Beykoz 1908’de haftanın son çalışması baklava ile yapıldı