Beykoz'un Polonyalı muhtarı sert konuştu

  • 0
  • 10789
Beykoz'un Polonyalı muhtarı sert konuştu
Beykoz'un Polonyalı muhtarı sert konuştu
Beykoz'un Polonyalı muhtarı sert konuştu
Beykoz'un Polonyalı muhtarı sert konuştu
Beykoz'un Polonyalı muhtarı sert konuştu
Beykoz'un Polonyalı muhtarı sert konuştu

Beykoz'un Polonyalı muhtarı Frederik Nowwicki, İstanbul'a bağlı tatil beldesi Polonezköy'ün muhtarı, köydeki mazisi 144 yıl öncesine dayanıyor.

Köyün ilk camisini yapan gayrimüslim muhtar olarak da tanınıyor. Son seçimlerde müslüman adaylara karşı yüzde 51 oy aldı ve ikinci kez muhtar seçildi. Köyde emeği çok. Muhtarlık geliriyle geleneği yaşattı, okul lojmanını büyüttü, jandarma karakol binasının yaptırılmasını sağladı, bal müzesi kurdu, kütüphane açtı, pansiyon, köy evleri ve dükkan açarak köy bütçesine katkı sağladı. Polonezköy Tabiat Parkı'nı kurdu. Sülün yetiştirme çiftliğinin kurulmasında emeği geçti. Gayrimüslim muhtarın icraatları saymakla bitmiyor. O muhtar şimdi yetkileri elinden alındığı için isyan ediyor.

Frederik Nowicki’nin en önemli özelliği, hem Polonya’da hem de Türkiye’de aynı anda muhtarlık yapması. 19 mart 1842 tarihinde Polonyalı göçmen askerler için Prens Adam Czartoryskı tarafından kiralanan topraklarda kurulan Adamköy’e yani şimdiki adı Polonezköy’e yerleşen dedelerinin izinden hiç ayrılmamış. İsyanının sebebi ise ikin kez yaptığı muhtarlığı sırasında ellerinden alınan haklar.

-“Sadece ikamet vermek istemiyorum”

2014 yılında çıkarılan yasa ile köy muhtarlarının tüm yetkilerinin ellerinden alınmasına isyan ediyor muhtar Frederik. Polonezköy’ün tarihi dokusunu koruyarak kültürünü yaşatan, köy bütçesine önemli katkılar sağlayan Frederik Nowicki “Köy muhtarlarının tüm yetkileri ellerinden alındı. Muhtarlık bünyesine ait tüm gayrimenkuller belediyelere devredildi, muhtarların köylerde söz hakkı bile kalmadı” diyen Polonyalı muhtar kapıya kilit vurmuş durumda.

-“Devlet yazışma bekliyor da kim yazacak?”

Muhtarlığa ait gelir kapılarına el konulduğunu da belirten Muhtar Nowicki, bize kendi elleriyle yaptığı muhtarlık binasını gezdirdi. Doktor odasından konferans salonuna, meclis odasından kütüphaneye kadar herşeyi olan bina, köyün bağlı bulunduğu Beykoz Belediyesi’ne devredilmiş. Yanında çalışan personeli de elinden alınan Polonyalı muhtar “devlet yazışma istiyor da kim yazacak, ben hangisine yetişeyim” diyor.

-Muhtarlığın kira geliri belediyeye gidiyor

Muhtarlığın muhtarlık olduğu dönemde yaptığım tüm eserler belediyeye devroldu. Bizim yaptığımız yapıların, dükkanların kirasını belediye topluyor ama köylü hizmeti benden bekliyor” diyen Nowicki’nin en büyük korkusu ise köy ve çevresindeki yeşil alanların yok edilmesi.

-“Ailesi 1841'de Polonezköy'e yerleşmiş”

Frederik Nowicki, 525 nüfuslu köyün, 30 Mart seçimlerinde yüzde 51 oyla seçilmiş yeni muhtarı. 1841’de asker olarak Polonya’dan gelen büyük büyük dedesinin beşinci kuşak torunu. İlk olarak 1988 yılında muhtar seçilen Nowicki şimdi 68 yaşında. Nerelisiniz diye sorduğumuzda “Ben soranlara Beşiktaş neredeyse ben oralıyım Çarşılıyım” diyor.

-Aynı anda Polonya'da da muhtarlık yaptı

Polonezköy ile Polonya arasında mekik dokuyan muhtar sık sık dostluk günleri düzenledi. Muhtar Novvicki’nin Polonezköy’deki icraatlarını gören Polonyalı yetkililer onu zar zor ikna ederek Polonya’da göller belgesinde de muhtarlık yapmaya ikna etti. Bir dönem hem Polonya’da hem de Polonezköy’de muhtarlık yapan Nowicki “Önceden muhtarlık sistemimiz Polonyalıları büyülüyordu. Oraya muhtarlığı öğrettik ama şimdi Türkiye’deki muhtarlık sistemi acınacak halde” diyor.

-Atatürk'ün fotoğrafları köyün her yerinde

Muhtarlık binalarının tamamı belediyeye geçince köyü tanıtma görevi de muhtara kaldı. Aile fotoğrafları ve Polonezköy’ün kuruluşundan itibaren sakladığı belgelerle muhtar Novvicki köyü tanıtmaya çalışıyor. Doğduğu evi restore eden Frederik Nowicki, Atatürk’ün köyü ziyareti sırasında çekilen fotoğraflarında bulunduğu belge ve dökümanları evinin bir bölümünde sergiliyor.

Sözcü

Beykoz'un hentbolcuları mağlup oldu
Önceki Beykoz'un hentbolcuları mağlup oldu
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz