Son Dakika

Beykoz'un özel sporcuları kampta

  • 0
  • 5809
Beykoz'un özel sporcuları kampta
Beykoz'un özel sporcuları kampta
Beykoz'un özel sporcuları kampta
Beykoz'un özel sporcuları kampta
Beykoz'un özel sporcuları kampta
Beykoz'un özel sporcuları kampta
Beykoz'un özel sporcuları kampta
Beykoz'un özel sporcuları kampta
Beykoz'un özel sporcuları kampta
Beykoz'un özel sporcuları kampta

Gümüşsuyu-Çamlık mevkiinde bulunan Beykoz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu öğrencilerinin Assos Kampı devam ediyor.

Okul Müdiresi Şevin Yelsevi Başkanlığı'nda 30 öğrenciden oluşan kafilenin 27 Haziran’da başlayan Kampı 12 Temmuz’a kadar devam edecek.

Beykoz’un en özel çocukları olarak niteledik onları... Eğitim süreçleri devam etmekte... Aileleri onların her şeyi... Dolayısı ile onlardan ayrılıp bambaşka bir mekanda gerçekleşen, kilometrelerce uzakta olacakları bir kamp dönemi başlangıçta farklı düşünceleri, hatta endişeleri de kafalarında yer etse de bu ana kadar geçen günler onlar açısından çok güzel, anlamlı ve hayata bakış açılarını değiştirebilecek nitelikte.

Beykoz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu Müdiresi Şevin Yelseli, okulundaki öğrenciler ile çok sıcak ilişkiler kurabilmeyi başarmış bir isim. Hatta 2014 yılında bir de Spor Kulübü kurdular, Başkanlığını da kendisi yürütmekte. Amaç hayatın her alanında onları katabilmek, farklı uğraşları yetenekleri nispetinde onlara sunabilmek.

Şevin Yelseli Assos Kampı ile ilgili yaptığı açıklamada bu düşüncenin 4 yıllık süreci de kapsadığını söylerken, “Kadıköy Kaymakamlığımız ile başlatılan bir proje olarak gelişen kamp düşüncemize önce TTNET ardından Avea sponsor oldu. Bu tür kampların amacı çocuk ve gençlerimizi hayata daha fazla katabilmek. Aileleri dışında da bir sosyal alanda onları buluşturabilmek. Aileleri bu özel çocuklar ile okulumuzda geçen zamanlar dışında her an, her dakika iç içe bir yaşam sürme mecburiyetinde idi. Dolayısı ile meseleye onlar açısından baktığımızda bu kamp süresince onlar da yapamadıkları şeyleri yapmaya zaman bulabilecek. Memleketine gidenler, tatiline gidenler olduğu gibi, Çocuklarının bizlerle emin ellerde, uzman görevliler eşliğinde kampta olmalarını düşünmek içlerini ferahlatacak bir konu” diye konuştu.

Assos Kampına daha gelirken birçok şeyin değişime uğradığına şahitlik ettiklerinin altını çizen Yelseli, “Bu çocuklar aile-okul arasında fazlaca bir gezme, kendi çevreleri, dünyaları dışında bir o kadar geniş alanın, çevrenin de olduğunu yaşayarak öğrendi. Kamp süresince kendilerine olan güven duygularının en üst seviyelere çıkmaya başladığını görmek bizler açısından da sevindirici olmakta. Düşünebiliyor musunuz, bırakın denize girmeyi ayağını denize sokmamış, ürken korkular yaşayan öğrencilerimiz o korkularından uzaklaştı. Arkadaşları ile denize girmeye, eğlenmeye, su ile eğlenceli vakit geçirmeye başladı. Bu kampta öylesine farklı şeyleri öğrenmeye ve de yapmaya başladılar ki dediğim gibi bu yaptıkları onların kendilerine olan güvenini üst seviyelere taşıdı. Ailesinden birinin yardımı olmadan üzerini değiştiremeyen çocuklarımız burada bunu yapmayı öğrendi.  Çok farklı konularda da bilinçlenmeye başladılar. Bulunduğumuz yer itibarı ile çevre bilinci, doğayı sevme, kendi kendine banyo yapabilme, değişik aktivitelere, oyunlara alışıp katılabilme, yani çok farklı alanlarda başarılı bir süreç yaşadılar ve de yaşamaktalar.” dedi.

Bekoz’dan 30 öğrenci ile geldikleri kampta gerek İstanbul’un değişik yerlerinden, gerekse de İstanbul dışından gelen öğrenciler ile uyum sorunu yaşamadıklarını aksine çok güzel arkadaşlıkların kurulduğunu söyleyen Şevin Yelseli, “Burada konuya hakim uzman özel eğitimciler de görev yapmakta. Marmara Üniversitesinden de bir eğitimci hocamız burada. Dolayısı ile her an onlarla temas edilmekte, birlikte oyunlar oynanmakta, bire bir ilgilenme durumu oluşmakta” şeklinde konuştu.

30 Kişilik öğrencinin seçiminde ailesinin onayı ile birlikte maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına da öncelik verme gayretinde olduklarını söyleyen Şevin Yelseli önümüzdeki yıllarda da kampa katılımlarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Beykoz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulunun Vizyonu; Türk Milli Eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda özel gereksinimi (Zihinsel yetersizliği olan) bireyleri; Toplum içindeki rolleri gerçekleştirebilen (Sosyalleşerek toplumda kabul gören) öz bakım becerilerini yerine getirebilen başkalarıyla iyi ilişkiler kurabilen, işbirliği içinde çalışabilen çalışma hayatının ahlaki, mesleki ve sosyal kurallarını benimseyen, özgüven sahibi üretici ve mutlu bir birey olarak yaşama iş ve meslek alanlarına hazırlayan; Bununla beraber ailelerini ve çevreyi bu bireylere yaklaşımları konusunda bilgilendiren bir kurumdur.

İşte bu vizyon doğrultusunda gerçekleşen eğitime az dönemlerinde yapılan kampların dahil edilmesi ile çok daha farklı güzellikler ortaya çıkabilmekte. Doğrusunu söylemek gerekirse öğrencilerin kamp boyunca yaptıkları etkinlikleri sanal alemde takip eden biri olarak kamp dönüşünün çocukları bir hayli üzeceği bir gerçek. Bu 15 günlük sürede her ne kadar çocuklarından ayrı kalsalar da onların etkinliklerini bizler gibi sanal alemden takip eden velileri, aileleri belirli bir zaman dilimi de olsa kendilerine vakti ayırabilmiş durumda. Bu kadarı da onların fazlası ile hakkı diye düşünmekteyiz.

Spor Servisi

Beykoz’da asfalt seferberliği başladı
Önceki Beykoz’da asfalt seferberliği başladı
Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Sonraki Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz