Beykoz'un öğrencileri Erzurum yolunda...

  • 0
  • 7833
Beykoz'un öğrencileri Erzurum yolunda...
Beykoz'un öğrencileri Erzurum yolunda...
Beykoz'un öğrencileri Erzurum yolunda...
Beykoz'un öğrencileri Erzurum yolunda...
Beykoz'un öğrencileri Erzurum yolunda...

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, ilçede yıllarca ve onurla yaşatılacak bir geleneğin mimarı oldu.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, ilçede yıllarca ve onurla yaşatılacak bir geleneğin mimarı oldu.

Bundan tam 137 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya İmparatorluğu arasında gerçekleşen ve Rusya'nın zaferiyle sonuçlanan 93 Harbi, Erzurum'da yeniden hatırlanacak. Bu yıl 3.'sü gerçekleştirilen ve Rusya İmparatorluğu'nun zaferiyle sonuçlansa da Erzurum'un büyük bir direniş gösterdiği 93 Harbi dolayısıyla düzenlenen yürüyüşe, Beykoz'dan da katılım sağlanacak. Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın girişimleriyle ilçeden 2 öğretmen ve 25 öğrenci, yarın sabah uçakla Erzurum'a hareket edecek ve Erzurum Valiliği'nce Pazar günü gerçekleştirilecek Tabyalara Yürüyüşe katılacak. Gidiş-geliş, konaklama ve diğer masrafların Beykoz Kaymakamlığı tarafından karşılanacağı geziden öğrenciler, Pazartesi akşamı geri dönecek. Göreve geldiği günden bu yana Beykozluların gönlünde taht kuran Kaymakam Ahmet Katırcı ise belki de bundan böyle yıllarca onurla devam ettirilecek bir geleneğin mimarı olarak, ilçe tarihindeki yerini alacak.

‘Beykozlu 25 öğrenci ve 2 öğretmen, Cumartesi sabahı gidecek, pazartesi akşamı dönecek’

Osmanlı ve Rus İmparatorluğu arasında 1877-1878 yıllarında gerçekleşen ve '93 Harbi' olarak da bilinen savaşın içinden çıkmış bir kahramanlığa, bu yıl Beykozlular da 'yerinde' tanıklık edecek. Erzurum'da bu yıl 3.'sü düzenlenen Tabyalara Yürüyüş etkinliğine, Yakudiye'nin eski Beykoz'un yeni Kaymakamı Ahmet Katırcı, beraberindeki 25 Beykozlu çocukla birlikte katılım gösterecek. İlçedeki her okuldan resmi yazıyla 2'şer yetim/öksüz öğrenci isteyen Beykoz İlçe Eğitim Müdürlüğü, başlarında 2 öğretmenle birlikte hareket edecek heyeti 7 Kasım 2015 Cumartesi sabahı uçakla Erzurum'a gönderecek. Çocukların hemen her türlü ulaşım-konaklama ve diğer masraflarını karşılayacak olan Beykoz Kaymakamlığı, ayrıca öğrencilere 100'er lira da 'cep harçlığı' verecek. Gittikleri ilk günü geziyle değerlendirecek olan Beykozlu öğrenciler, ertesi gün 8 Kasım'da ise Erzurum Valiliği tarafından Erzurum Tabyaları'na gerçekleştirilecek yürüyüşe katılacak. Beykozlu çocuklar, 9 Kasım 2015 Pazartesi günü akşamı yine uçakla İstanbul'a dönecek.

Dost Beykoz, 93 Harbi olarak da bilinen ve Osmanlı ile Rus İmparatorluğu arasında gerçekleşen savaşı, okurları için araştırdı. İşte 93 Harbi'ne dair notlar:

‘Erzurum’da bir sabah namazının ardından sivil halk, Ruslarla savaşmak üzere kazma-kürekle yollara düşüyor…

Osmanlı İmparatorluğu ve Rus İmparatorluğu arasında gerçekleşen savaş, 1877-1878 yılları arasında olmasına karşın '93 Harbi' olarak biliniyor. Bunun nedeni ise Miladi Takvim'e göre 1877 olan tarihin Rumi Takvim'e göre 1293 yılına denk gelmesi... Savaşın başlıca nedeni ise Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan azınlıkların isyanları ile Rusya ve Avrupa ülkelerinde oluşturulan Osmanlı karşıtı kamuoyu... Bu tek taraflı ve yanlı oluşturulan kamuoyuna göre, o yıllarda Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Hıristiyanların insan haklarının çiğnendiği iddia edilmiş. Bunun üzerine ise Rusya İmparatorluğu, Osmanlı'ya karşı savaş açmış ve bu savaşa daha sonra Balkan ülkeleri de Rusya’nın yanında katılmış.

Savaş sonunda Osmanlı değil Rus İmparatorluğu galip gelse de Erzurum, çok önemli bir yerde duruyor. 16 Mart 1921 tarihinde imzalanan Moskova Antlaşması'na kadar Kars, Ardahan ve Artvin gibi illeri elinde tutan Rusya, 93 Harbi'nde Erzurum’da barınamıyor. Burada ise Nene Hatun ile özdeşleşen direnişte, Osmanlı askerleri değil; sivil halkın kazma ve kürekle düşmana karşı koyduğu biliniyor. Bir sabah namazının ardından camilerden yapılan anonsa yanıt veren Erzurum Halkı, Rus askerlerine karşı kazma-kürekle savaşıyor. Erzurum Valiliği ise bu yıl 3.'sünü düzenlediği Tabyalara Yürüyüş'te işte bu sivil direnişi ve Erzurumlu cesaretini 137 yılın ardından, ülkedeki vatandaşlara yeniden hatırlatıyor. 

Haber Merkezi

Mustafa Gürkan: "80 binin altına düşmeyeceğiz!"
Önceki Mustafa Gürkan: "80 binin altına düşmeyeceğiz!"
​BBP Beykoz Adayı Murat Arda dur durak bilmiyor
Sonraki ​BBP Beykoz Adayı Murat Arda dur durak bilmiyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz