Beykoz'un o hizmetinden 20 bin 950 kişi faydalandı

  • 0
  • 1935
Beykoz'un o hizmetinden 20 bin 950 kişi faydalandı
Beykoz'un o hizmetinden 20 bin 950 kişi faydalandı
Beykoz'un o hizmetinden 20 bin 950 kişi faydalandı
Beykoz'un o hizmetinden 20 bin 950 kişi faydalandı
Beykoz'un o hizmetinden 20 bin 950 kişi faydalandı

Beykoz Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nde eğitim ve sağlık hizmetleri alan engelli çocuk ve gençler hayata katılıyor.

Beykoz Belediyesi tarafından "5 Yılda 15 Yıllık Hizmet" hedefiyle ilçedeki engellilere yönelik ilk kapsamlı yaşam merkezi olarak kurulan "Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi nitelikli eğitimleri ve destekleyici sağlık hizmetleriyle birçok engelli çocuk ve gencin hayatına dokundu.

İlçedeki dezavantajlı çocuk ve gençleri güvenle sosyal hayata katmak için 2021 Haziran ayında “Beykoz’da Sevgi Var, Engel Yok” sloganıyla kapılarını açan AKDEM’de bugüne kadar 20 bin 950 kişi, 43 bin 400 seans hizmet aldı.

Aileleriyle birlikte merkeze düzenli gelen çocukların her biri, alanında uzman eğitmenler eşliğinde katıldıkları atölye çalışmalarının yanı sıra aldıkları profesyonel sağlık hizmetleriyle başarı hikâyesi yazdı.

AKDEM’in dezavantajlı bireylerin hayatını kolaylaştıran kapsamlı hizmetleriyle bir dua alma projesi olduğunu ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, "5 Yılda 15 Yıllık Hizmet" hedefiyle ilçemizde kazandırdığı sayısız hizmetten biri de AKDEM, dezavantajlı bireylerin pozisyonlarını iyileştirmek gibi hayata değer katan bir işlevi var. Ben buraya dua alma projesi diyorum. Yeni hizmet döneminde inşallah AKDEM’in kapasitesini artıracağız" dedi.

Merkezde, Zanaat Atölyesi, Mutfak Atölyesi, Tarım Atölyesi, Müzik Atölyesi, Halk Oyunları ve Spor Atölyesi olmak üzere 6 farklı branşta verilen eğitimlere gelen çocuk ve gençler yetenekleri geliştikçe özgüven kazandı.

Zanaat Atölyesi’nde ustalarla birbirinden güzel el sanatları ürünlerine imza atan çocuklar, Mutfak Atölyesi’nde şeflerle tezgâh başına geçerek leziz yiyecekler üretti.

Tarım Atölyesi’nde katılımcılar toprak ve doğayla buluşurken, Halk Oyunları ve Müzik Atölyesi’ne gelenler müzik aleti çalmanın sevincini yaşadı.

AKDEM’li çocuklar her yıl çeşitli gösteri ve kutlamalara katılarak hünerlerini ve eserlerini sergiledi.

Beykozlu engellilere özgüven veren sıcak bir yuva olan merkezde çocuklarını kendilerini anlama ve sosyal çevreye uyumlarını kolaylaştıran “Duyu Bütünleme” terapileri de veriliyor.     

Ergoterapi uzmanlarıyla, özel ekipmanlar ve oyun eşliğinde yapılan duyu bütünleme seanslarıyla günlük hayatlarında çevreyi ve vücudunu algılamakta güçlük çeken çocukların hayata daha bağımsız katılmaları hedefleniyor.

Dil ve Konuşma Terapisiyle de çocuklara iletişim becerileri kazandırılıyor.

AKDEM bünyesinde yapılan terapilerle engelli çocukların ve ailelerin yaşam kalitesi de günden güne artıyor.  

İlçedeki otizmli, serabral palsili ve fiziksel engelli ihtiyaç sahibi çocuklara verilen Atla Terapi (Hipoterapi) hizmeti, fizyoterapi uzmanları eşliğinde sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralıyor.

Dünyada ve ülkemizde yaygın kullanılan alternatif bir yöntem olan atla terapi, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine büyük katkı sağlıyor.

İlçedeki engeli çocukların yaşam kalitelerini artırmak ve tıbbi tedavilerine destek olmak amacıyla başlatılan hizmet aileler tarafından da takdirle karşılanıyor.

Serebralpalsi, inme, felç, yatağa bağımlılık gibi nörolojik hastalıkları bulunan ihtiyaç sahibi ilçe sakinlerine evde fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti veriliyor.

Fizyoterapi uzmanlarının evlerinde düzenli ziyaret ettiği hastalara uyguladığı seanslarla hastalıkların tedavi süreçlerine katkı sağlanıyor. Herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmelerine gerek kalmadan kolayca hizmet alan ailelerin de yükü hafifliyor.

Merkez bünyesinde engelli bireyler ve ailelere daha sağlıklı, kaliteli ve huzurlu bir yaşam için danışmanlık hizmeti de veriliyor.

Uzman çocuk ergen ve yetişkin psikologları, ailelerin üstesinden gelemediği problemler ve çözüm yolları konusunda görüşme ve terapiler gerçekleştiriyor.

Aynı zamanda çocuk psikoloğu, oyun terapisi tekniği ile çocukların yaşadıkları ruhsal çatışmaları gözlemleyip tespit ederek ailelere yönlendirmeler yapıyor.

AKDEM bünyesinde özel kurulan ekipler tarafından, evlerinden çıkamayacak durumda olan yaşlı ve engelli ilçe sakinlerine temizlik, kuaför ve sıcak yemek hizmeti de sağlanıyor. 

Haber Merkezi

Başkan Murat Aydın 14 Mart’ta sağlıkçıları ağırladı
Önceki Başkan Murat Aydın 14 Mart’ta sağlıkçıları ağırladı
Müslüm Gürses'in duyulmamış şarkıları Beykoz'da tanıtıldı
Sonraki Müslüm Gürses'in duyulmamış şarkıları Beykoz'da tanıtıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz