Beykoz'un muhtarları kar-kış dinlemiyor

  • Güncelleme: 11.03.2020 21:49
  • Okunma: 16711 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun, önce konuklarını ağırladı, ardından vatandaşın mağduriyetine koştu
Beykoz'un muhtarları kar-kış dinlemiyor

Beykoz Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun, önce konuklarını ağırladı, ardından vatandaşın mağduriyetine koştu

Boğaz'ın İncisi Beykoz'un 45 mahallesi ve burada görev yapan 45 muhtarı var. İlçe merkezinden uzakta olan vatandaşlar, Kaymakamlık ve Belediye'den önce mahallesindeki muhtarına koşuyor ve derdini onunla paylaşıyor. Hemen her mahallenin muhtarı aşkla-şevkle çalışırken, Rüzgarlıbahçe Mahalle Muhtarı Sedat Altun ise işine gösterdiği özenle büyük dikkat çekiyor.Daha önce Dost Beykoz'un duyurduğu ve mahallesi adına açtığı sosyal paylaşım hesabında üye sayısı 2 bin 500'ü de aşan Rüzgarlıbahçe Muhtarı ile yoğun kar yağışı sırasında buluştuk.

İşte Dost Beykoz'un Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun'un zor kış şartlarında geçirdiği bir güne tanıklık etmesinden objektiflere ve not defterine yansıyanlar...

'Sedat Altun, Anadolukavağı'nın efsane Muhtarı Nurettin Sarıçiçek'i ağırladı'

Sabahın erken saatlerinde yollara düşen Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun, semtindeki yolları kardan arındıran ekiple birlikte hareket ediyor ve bu sırada vatandaşlarıyla da bir araya geliyor. Dost Beykoz olarak kendisini ziyaret edeceğimizi bildiği halde, bir fotoğraf alınmasını istemiyor. Sonradan anlattığına göre, aslında bu onun görevlerinden birisiymiş: "Benim yaptıklarımı vatandaşımız bilsin, Allah-u Tealâ bilsin, yeter kardeşim. Biz gösteriş yapmaktan ar ederiz; böyle yetişmişiz..." diyor.

Sedat Altun'un kar küreme işini bitirip gelmesini beklediğimiz Rüzgarlıbahçe Muhtarlığı'nda bu sırada bir sürprize tanık oluyoruz. Civarda bir işi olduğu için bulunan Anadolukavağı'nın 31 yıllık Muhtarı Nurettin Sarıçiçek de ofise gelerek, Sedat Altun'u beklemeye başlıyor. Dost Beykoz olarak birazdan "Eski ve Yeni Muhtarları" bir araya getirecemiz için heyecanlanıyoruz. Bu sırada Nurettin Amcamız, eski günlere dönüp, 1980'li ve 1990'lı yılları anıyor. Bu sırada kâh heyecanlanıyor, kâh hüzünleniyor.

'Nurettin Sarıçiçek, Rüzgarlıbahçe'nin gelecekteki efsanesi olmaya aday olan muhtarına öğütler verdi'

Muhtarlık ofisinde bulunduğumuz süre içerisinde birçok vatandaş gelerek, işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Neredeyse her gelen ise mutlaka içeriye hızlı bir bakış atıp, Sedat Muhtar'ı soruyor. Selam söyleyip Muhtarlıktan ayrılan her Beykozlu, dışarıdaki 'sıfır' dereceli havanın içinde kaybolup, gidiyor. Dost Beykoz ise bu sırada Muhtarlık binasının da içinde olduğu Seyfi Baba Parkı'nı görüntülemeye başlıyor. Rüzgarlıbahçe'deki çocukların güneşli havalarda kahkahalarıyla ısıttığı Seyfi Baba Parkı, kar yığını altında adeta bir buzdolabını andırıyor. Uzaklarda, Beykozluların ısıtmaya çalıştıkları evler de parkın görünümüne, çatılarında duran beyaz örtüyle eşlik ediyor.

Muhtarlığa gelen Sedat Altun, ilk olarak Nurettin Sarıçiçek ile selamlaşıyor. Demli çay eşliğinde yudumlanan sohbetin ana konusunu ise muhtarlığın dünü ve bugünü oluşturuyor. "Geçmişte muhtara itibar vardı" diye söze başlıyor Nurettin Amca... Anadolukavağı'nda geçirdiği 31 yıllık muhtarlık yaşamında gördüklerini anlatan Nurettin Sarıçiçek'i Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun dikkatlice dinliyor. Zaman zaman deneyimlerini isimlendirerek anlatan Eski Muhtar Sarıçiçek, bu sırada yaşamını kaybetmiş olan Beykozlu eski Muhtarları da saygı ve rahmetle anıyor.

'Rüzgarlıbahçe'de mağdur olan vatandaşın imdadına Beykoz Belediyesi yetişti'

Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun'la birlikte Dost Beykoz'a özel poz veren ve kısa video çekimine de katılan Anadolukavağı Eski Muhtarı Nurettin Sarıçiçek, Muhtarlıktan ayrılırken, güleryüzüyle hatıralarda kaldı. Bu sırada Muhtarlığı'na gelen vatandaşlarla tek tek ilgilenen Sedat Altun ise Beykoz Belediyesi'yle bir konuşma yaptı. Belediye'nin Fen İşleri Müdürlüğü'nü arayarak, gece duvar çökmesi sonucu mağdur olan vatandaşın durumunu ileten Muhtar Sedat Altun, keşif için bir ekibin yönlendirileceği sözünü aldı.

Mahallenin tek okulu olan Bahattin Özyazıcı İlkokulu'na giderek, burada Müdür Özgür Tan ile de buluşan Muhtar Sedat Altun, bir süre Müdür ile sohbet etti. Bu sırada Muhtar Sedat Altun'un okula katkılarını Dost Beykoz ile paylaşan Müdür Özgür Tan, öğrencileri, velileri ve Muhtarıyla Rüzgarlıbahçe'nin eşsiz güzellikte bir mahalle olduğundan bahsetti. izyaretin ardından Muhtarlığa gelen Beykoz Belediyesi Fen İşleri'ne bağlı ekiple buluşan Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun ise mahallede mağdur olan vatandaşın evine doğru hareket etti. Kiremitten oluşmuş duvarın geceleyin yıkılması sonrası, evinin camları kırılan talihsiz vatandaşın, pencereleri poşetlerle örttüğü gözlendi. Beykoz Belediyesi'ne bağlı memurlar ise keşif çalışmasını yaparak, yoğun kar yağışının sona ermesiyle birlikte vatandaşın mağduriyetini giderecekleri sözünü verdi.

Dost Beykoz / Özel Haber 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz