Kültür

Beykoz'un minik keman virtüöz ve piyanistleri

Beykoz'un minik keman virtüöz ve piyanistleri
2014.12.16 00:00
| | |
8059

Video galeri

Gelecek ayın 23'ünde kuruluşunun 20. yılını kutlayacak olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Beykoz Öğrenim Birimleri'nin örnek çalışmalarıyla gururlanmaya devam ediyor.

İstanbul'da bulunan 5 Öğrenim Birimi'nden 2'sinin Beykoz'da olması ve hem İpek Kıraç Öğrenim Birimi'nin hem de Beykoz Öğrenim Birimi'nin hizmet ve proje yarışına girişmeleri, Beykoz'un adını da ülke tarihine altın harflerle yazıyor. Dost Beykoz'u sınıflarındaki derslere kabul eden Öğretmen ve öğrenciler, Beykoz Öğrenim Birimi'nde minicik yüreklerin nasıl da müzik için çarptığını gözler önüne serdi. Yaklaşık 3 yıldır eğitimlerine devam eden ve en büyüğü yalnızca 11 yaşında olan çocuklar, keman ve piyano çalmasını öğreniyorlar. Geleceğin ünlü piyanist ve keman virtüözü adayı Beykozlu çocuklar, hem arkadaşlarıyla eğleniyor hem de müzik ve sanatla iç içe bir yaşamın tadını çıkarıyorlar.

Siyasetten uzakta örnek bir yol izleyen ve yalnızca Beykoz değil ülke çapında da haklı bir gururun sahibi olan TEGV, çocukların minik kalp atışlarına projeleriyle ortak oluyor. TEGV'in projeleriyle 'hiçbir ücret ödemeden' bilimin, sanatın içindeki harikalar diyarına konuk olan Beykozlu çocuklar, gülen yüzleriyle memnuniyetlerini asla gizlemiyor. Minik yüreklere kocaman bir nefes olan Şebnem Öğretmen ise müzik öğretmeni olduğunu vurguluyor ve şöyle diyor:

Şebnem İyisever: “Öğrencilerimiz çok başarılı…”

"Benim TEGV'deki 3. yılım. Buraya gitar ve piyano dışında keman dersleri için de geliyorum. Çok az bir süre ayırıyor olmamıza karşın çocuklarımızı çok başarılı buluyorum. Buradaki grubumuz 3 yıldır derslere geliyorlar ve birbirlerini tanıdıkları için de verdiğim ödevleri birlikte çalışma olanağını yakalıyorlar."

TEGV'in Beykoz Öğrenim Birimi'nde müzik çalışmalarına devam eden Eda Delici adlı öğrenci, yaşadıklarını şöyle özetliyor:

Eda Delici: “Babam ve abim de keman çalıyor”

"Ben ilkokul 4. sınıfa gidiyorum. 9 buçuk yaşındayım. Keman çalmayı öğreniyorum ancak biraz zor. Evde de kendim çalışıyorum. Buradaki ortam çok güzel... Keman dışında burada ebru etkinliğine de katılıyorum. Pazartesi günleri okuldan çıkınca buraya geliyorum ve derslerim de iyi gidiyor. Babam ve abim de keman çalıyor."

Ece Uyanık: “Benim de kuzenim keman çalıyor…”

Bir diğer minik Ece Uyanık ise duygularını şu şekilde ifade ediyor:

"Adım Ece Uyanık. 5. sınıfa gidiyorum. 11 yaşındayım. Keman çalmayı seviyorum. Ailemde bir kişi daha var keman çalan: O da kuzenim. Keman çalıyor ve arada sırada bana da öğretiyor."

Öte yandan TEGV Beykoz Öğrenim Birimi'nde müzik çalışmaları büyük bir heyecanla devam ederken, keman dersi alanlar ile piyano dersi alanlar, Dost Beykoz'a özel olarak mini bir konser de verdi. Miniklerin küçük yaşlarına rağmen başarılı icraları ila bu sırada yaşadıkları heyecan ise görülmeye değerdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: TGEV, Beykoz, Eda Delici, Ece Uyanık, Şebnem İyisever

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"