Yaşam

Beykoz'un minik elleri büyük işler başardı

Beykoz'un minik elleri büyük işler başardı
2014.08.18 00:00
| | |
4194

Beykoz’da başlatılan “Tohumdan Fidana Yeni Nesiller Yetiştiriyoruz” Projesi kapsamında ilçe genelindeki 49 ilkokul ve ortaokulda dağıtılan tohumlar, öğrencilerin sevgi ve emeğiyle toprakla kucaklaşmaya hazır taze birer fidan oldu.

Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çevre Kuruluşları Dayanışa Derneği (ÇEKÜD)’ün birlikte hayata geçirdiği projede ilçedeki öğrencilere 26 bin 530 tohum dağıtıldı ve bu tohumlar öğrencilere okullarda verilen eğitimle birer fidana dönüştü.

İlçede ağaç ve orman sevgisi artırmak, çocuklara küçük yaşta çevre bilincini aşılamak amacıyla ilköğretim ve ortaokul öğrencilerine yönelik başlatılan proje kapsamında en güzel fidanı yetiştiren öğrenciler ve okullarla ve en güzel fidan günlüğünü yazan öğrenciler ödüllendirildi.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Beykoz KaymakamıSüleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Milli Eğitim MüdürüNeşat Yayla, ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, Belediye başkan yardımcıları, okul müdürleri, öğrenci, öğretmen ve veliler katıldı.

Ödül töreninde öğrencilere hitap eden Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan çevreye zarar verdiğimizde onun da bize zarar vereceğini hatırlatarak geçmiş kuşaklardan bize miras kalan çevremize özen göstermemizi öğütledi ve projeye katılan öğrencileri tebrik etti.

Konuşmasında dünyanın ağaçlarla güzel olduğunu vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Hz. Muhammed (sav)’in “Kıyametin kopacağını dahi bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” hadisini hatırlatarak çocuklardan ağaca önem vermelerini ve sevgi göstermelerini istedi.

Başkan Çelikbilek Orman Bakanlığı’nın ilçede oluşturduğu alanda ağaç dikim töreni yapacaklarını, ne kadar çok ağaç dikilirse o kadar çok yaşam hakkının artacağını söyledi.

ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz da başlattıkları projeyle öğrencilere çevre ve ağaç sevgisini aşılamayı amaçladıklarını belirterek çalışmaya katkı sunan ve emek veren kuruluşlarla, okul müdürleri öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından tohumlardan en güzel fidanı yetiştiren öğrenciler, en fazla fidan yetiştiren sınıflar ve en güzel günlük tutan öğrenciler tam, yarım ve çeyrek altınla ödüllendirildi. 

Törende ayrıca  “Yaşasın Orman” adlı çocuk oyununu izleyen öğrencilere ve katılımcılara programda sonunda lale soğanları hediye edildi.

En İyi Fidan Yetiştiren Öğrenci

1.      Çubuklu İlkokulu                               Efehan KIRIK 2/A

2.      Görele İlkokulu                                 Ekin Rüya DEĞDİ 2/B

3.      Saadettin Gökçepınar İlkokulu         Nur Efşan YASA 3/B

4.      Görele İlkokulu                                 Handan SOYLU 4/A

5.      Anadoluhisarı Ortaokulu                   Başak ŞİMŞEK 6/C

6.      Saadettin Gökçepınar İlkokulu         Ceyda EKMEKÇİ 3/D

En Fazla Oranda Tohum Yeşeren Sınıf

1.      Saadettin Gökçepınar İlkokulu - 3/B

2.      Görele İlkokulu - 4/A

3.      Çubuklu İlkokulu - 3/B

4.      Saadettin Gökçepınar İlkokulu - 4/A

5.      75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu - 4/B

6.      Anadoluhisarı Ortaokulu - 6/C

En Güzel Hatıra Defteri Yazan Öğrenci

1.      Sudenaz ATAMAN – Çiğdem İlkokulu – 3/C

2.      Ahmet Salih ACAR – Akbaba İsmail Özseçkin Ortaokulu – 7/A

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Fidan, Süleyman Erdoğan, Yücel Çelikbilek, Tohum

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"